Skupina 50 članov Slovenske akademije znanosti in umetnosti ter predstavnikov civilne družbe se je podpisala pod pismo, v katerem opozarjajo na domnevne težave, s katerimi se soočajo azilanti. Pismo so poslali na Azilni dom v Viču in na Ministrstvo za notranje zadeve (MNZ). Besedilo pisma govori o pritisku, ki naj bi ga MNZ in Azilni dom vršila na prosilce za azil v Sloveniji, ki so se izpostavili in javno opozorili na šikaniranje, ki naj bi ga bili prosilci za azil deležni v Azilnem domu.
Prosilci za azil, ki so se izpostavili, naj bi po navedbah v pismu začeli prejemati negativne odločbe na svoje prošnje za dodelitev azila. Podpisniki pisma zato zahtevajo revizijo teh postopkov, ki naj bi služili zastraševanju prosilcev za azil. Izrazili so tudi zahtevo po odpravi zaprtega oddelka na Azilnem domu.
Zares: Postopki se zavlačujejo
Poslanska skupina Zares je osebju Azilnega doma navrgla očitek, da namerno
zavlačuje postopke za dodelitev azila. Poslanka
Majda Širca je ob tem dejala:
"Prosilci za azil so izpostavljeni različnim intervjujem, ki so nato podlaga za odobritev
oziroma zavrnitev njihove prošnje, intervjuji velikokrat potekajo brez prevajalcev, pa tudi na
splošno naj bi z obravnavo njihovih prošenj zavlačevali".
Franci Kek je pristavil, da se azilni dom "
trudi, da mu ne bi bilo treba odobriti prav nobene prošnje".
MNZ je očitke o domnevnem kaznovanju prosilcev, ki so opozorili na svoje težave, zavrnilo. "Postopki so vodeni izključno v skladu z Zakonom o postopku za dodelitev azila, ne pa na podlagi nekih predsodkov", so dejali. Kot neresnične so zavrnili tudi trditve, da bi z zaprtim oddelkom azilantom omejevali svobodo gibanja.