270 odstotkov več okuženih s HIV

Foto: Žurnal24 Aids_3011_AFP
V Sloveniji je število okuženih z virusom HIV v zadnjih desetih letih zraslo za 270 odstotkov. Danes bo znano, ali je dveletna kampanja "Prenašaj sporočilo, ne aids" obrodila sadove.
Oglej si celoten članek

Čeprav Slovenija še vedno spada med države, kjer je s HIV okužena manj kot ena oseba na tisoč prebivalcev, pa je zaskrbljujoč podatek, da število okužb naglo narašča. Samo primerjava med letoma 2007 in 2008 pokaže, da je število okuženih zraslo za 30 odstotkov, v desetih letih pa za 270 odstotkov. Primerjava let 2008 in 2009 pa je pokazala, da se je lani na novo okužilo 49 ljudi, kar je ena oseba več kot leta 2008.

Pri nas najbolj ogoroženi moški
Od leta 1999 do 2009 so v Sloveniji zabeležili 299 okuženih z virusom HIV. 29 ljudi je umrlo.
Med HIV-pozitivnimi v Sloveniji še vedno nadpovprečno v primerjavi z drugimi članicami EU prevladujejo moški, ki imajo spolne odnose z moškimi.

Ministrstvo za zdravje, Inštitut za varovanje zdravja in nevladne organizacije so zato junija 2009 sprožili akcijo "Prenašaj sporočilo, ne aids", ki se ji je samo na Facebooku pridružilo 3600 mladih.

Mladim so s kampanjo želeli pokazati, da je uporaba kondomov lahko zabavna, kako lahko prepoznajo znake okužbe s HIV ali katero koli drugo spolno boleznijo, kje in kako se lahko testirajo, povabili pa so jih tudi, da oblikujejo plakate in video posnetke, ki bi pomagali preprečiti širjenje HIV. Najboljši bodo nagrajeni.

 

 

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.