Ljubitelji kolesarstva, te poti ne smete spregledati

Foto: Arhiv Turizem Kranjska Gora, foto: Matjaž Vidmar Kolesarska pot po Kranjski Gori Foto: Arhiv Turizem Kranjska Gora, foto: Matjaž Vidmar Kolesarska pot po Kranjski Gori Foto: Turizem Kranjska Gora Kolesarska pot po Kranjski Gori
Kranjska Gora je zanimiva tudi poleti, ko jo obišče vedno več kolesarskih ljubiteljev.
Oglej si celoten članek

Kolesarska steza na relaciji Mojstrana – Kranjska Gora velja za eno izmed najbolj priljubljenih kolesarskih poti v Občini Kranjska Gora. Primerna je namreč za vse starostne skupine, tudi za začetnike. Ravno zaradi tega jo obiščejo predvsem družine z mlajšimi otroki. Za pot, ki je dolga 48 kilometrov, bomo porabili približno od tri do pet ur. Je asfaltirana in umaknjena od glavne ceste. Ob njej se nahaja tudi večje število urejenih kolesarskih postajališč.

Omenjena pot, ki je speljana po nekdanji železniški progi, poteka iz Mojstrane, mimo jezera Jasna, skozi Kranjsko Goro, Rateče in Planico ter do izhodišča v Mojstrani. Uradno se pot imenuje Kolesarska pot Jureta Robiča in velja za najdaljšo pot na Gorenjskem. Označena je z uradno oznako D-2.

Gorsko kolesarstvo V sedmih dneh čez Slovenijo z gorskim kolesom

Foto: Turizem Kranjska Gora Kolesarska pot po Kranjski Gori

Občina v kolesarsko pot vlaga veliko finančnih sredstev

Izgradnja kolesarske poti na trasi nekdanje železniške proge sega v leto 1999, ko je kranjskogorska občina pridobila sredstva EU za izgradnjo. Najprej je bil narejen odsek od Gozda Martuljka do Rateč, nato je občina skupaj z državo nadaljevala z izgradnjo kolesarskih poti in vzpostavila daljinsko kolesarsko pot na relaciji od Jesenic do Italije. Na občini so prepričani, da se od leta 1999 "piše zgodba o upehu". V izgradnjo kolesarske infrastrukture in kolesarskih poti na območju občine Kranjska Gora, med drugim tudi gorskih, je bilo vloženih okoli 1,6 milijona evrov. Od tega je večinski delež, v znesku 1,1 milijona evrov, vložila občina.

Vida Črne s kranjskogorske občine je prepričana, da "uspeh kranjskogorske kolesarske zgodbe ni naključje, temveč je rezultat dolgoletnega načrtnega vlaganja v izgradnjo in vzdrževanje kolesarskih poti".

V izogib gneči se na pot odpravite spomladi oziroma jeseni

Čeprav kolesarsko stezo obišče največ domačih obiskovalcev, na TIC-u opažajo porast tujih gostov, ki se odločijo obiskati Kranjsko Goro prav zaradi dobre kolesarske ponudbe. Največ je sicer dnevnih gostov, med katerimi prednjačijo predvsem gosti iz sosednjih držav – Italije in Avstrije. Na občini so tudi prepričani, da lahko porast prenočitev pripišejo dobri kolesarski ponudbi. "Dobra kolesarska infrastruktura in vsa ostala turistična ponudba zagotavlja organizacijo kolesarskih prireditev, ki posledično pomenijo več nočitev in večji gostinski izkupiček," razlaga Črnetova.

Po besedah Nine Petrnel iz Turizma Kranjska Gora je odziv kolesarjev na kolesarsko pot predvsem pozitiven, veliko se jih na pot tudi vrne. Sama razlog za to vidi v "čudovitih razgledih in pestrem izboru naravnih in kulturnih znamenitostih, ki jih pot ponuja. Ene izmed njih so tudi postaje nekdanje železniške proge".

Foto: Arhiv Turizem Kranjska Gora, foto: Matjaž Vidmar Kolesarska pot po Kranjski Gori Kolesarska sezona v Kranjski Gori traja od začetka aprila do konca novembra, več obiska je možno opaziti v poletnih mesecih. Na občini si prizadevajo, da bi bilo več obiska že v začetku aprila in poznih jesenskih mesecih. V ta namen na TIC-u kolesarsko pot oziroma produkt kolesarjenja promovirajo preko vseh kanalov oglaševanja. Občina se tudi vseskozi aktivno vključuje v raznovrstne (mednarodne) projekte, ki so pomembni za promocijo kolesarske poti (Intermodalne kolesarske povezave, INTERBIKE, E-nostavno na kolo, Gorenjska kolesarska mreža).

Naredili smo test! Kako težko je ukrasti kolo? Naredili smo test!

Foto: Arhiv Turizem Kranjska Gora, foto: Matjaž Vidmar Kolesarska pot po Kranjski Gori Več pozornosti bodo namenili gorskemu kolesarstvu

Čeprav je kolesarski turizem že sedaj eden bolj pomembnih turističnih produktov kranjskogorske občine, si ta prizadeva za njegovo še večjo prepoznavnost. Kot so nam povedali na občini, bodo v prihodnosti več pozornosti namenili gorskemu kolesarstvu, ki je v primerjavi s cestnim trenutno v podrejenem položaju. Njihova želja je, da uredijo večje število gorskih trailov. Prav tako imajo v načrtu "postavitev e-polnilnic za električna kolesa in tako ponuditi usluge tudi kolesarjem z električnimi kolesi". Vse kolesarske ljubitelje bo razveselila tudi novica, da v občini načrtujejo izgradnjo kolesarske poti v Mojstrani, ki jo bodo lahko kolesarji zamenjali s trenutno nekoliko nevarno pot po državni cesti.

Varnost je na prvem mestu

Za konec Peternelova vse obiskovalce kolesarje opozarja, da je "na kolesarski stezi potrebno upoštevati prometni režim ter pravila v kolesarjenju, ki obiskovalce pričakajo na vstopnih točkah. Prav tako se morajo kolesarji držati cestnoprometnih predpisov ter imeti ustrezno opremo (čelado)".

 
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.