V tej evropski državi smo trije spali za 40 evrov na noč

Foto: Saša Despot Dacia Duster Foto: Saša Despot Dacia Duster Foto: Saša Despot Dacia Duster Foto: Saša Despot Dacia Duster Foto: Saša Despot Dacia Duster Foto: Saša Despot Dacia Duster

Your browser doesn’t support HTML5 video

Your browser doesn’t support HTML5 video

Your browser doesn’t support HTML5 video

Foto: Saša Despot Romunija
Poleti smo se z avtom iz Slovenije odpravili proti Romuniji, ki nas je več kot pozitivno presenetila.
Oglej si celoten članek

Decembra večina ljudi naredi krajši pregled leta in se ozre na svoje pretekle dosežke, morebitne kikse, predvsem pa spomine, ki so jih v preteklem letu ustvarili. Teh je bilo letos kar nekaj – na ene smo ponosni, na druge malo manj. Sama se najraje spominjam potovanj in izletov, ki se jih zaradi moje avanturistične narave vsako leto nabere precej. 

reportaža Te edinstvene znamenitosti se skrivajo neposredno v naši bližini

Ko sem delala letošnjo bilanco, sem ugotovila, da imam še en "greh", ki ga moram do konca leta oddelati. To je reportaža s službeno-dopustniškega potovanja po deželi, kjer se je rodila legenda o krvoločnem vampirju, grofu Drakuli. O Romuniji ima veliko ljudi, med katere sem pred obiskom sodila tudi sama, še vedno zmotno predstavo, saj velja za eno najrevnejših držav Evropske unije.

Foto: MatijaJanežič Romunija, potovanje z dacia dusterjam Njihov BDP na prebivalca je 30.000 evrov, kar je pod povprečjem EU, kjer BDP znaša 37.600 evrov. A podatki so varljivi, saj se je Romunija v letih po priključitvi EU dobro razvila in je dober primer tega, kako izkoristiti darove članstva evropske druščine.

Čeprav so nas na cesti večkrat pozdravili pastirji s svojimi čredami (mimogrede: živali so zelo poslušne in so ubogale pastirja, ki jih je hitro umaknil s poti) in konjske vprege, kar nas je za trenutek potegnilo dvesto let nazaj v preteklost, je Romunija daleč od tega, da bi bila nerazvita. Njihova cestna infrastruktura, ki je bila še pred dvajsetimi leti poznana po luknjah, je danes skorajda neprepoznavna.

Foto: Saša Despot Dacia Duster Stare ceste so zamenjale nove, ki občutno olajšajo potovanje po deželi. A naj vas ne skrbi; če želite doživeti avtentične romunske ceste in imate za to ustrezno prevozno sredstvo, jih lahko poiščete v odmaknjenih vaseh.

Nas so navdušili gorski prelazi, ki so brezhibno urejeni. Med drugimi smo se zapeljali čez Transalpino, ki velja za eno najbolj privlačnih evropskih gorskih cest. Omogoča popolni užitek in že med vzponom ponuja prečudovite razglede. Morda so moteči le (pre)številni tovornjaki, ki prečijo prelaze in tako upočasnijo vzpenjajočo se kolono.

Your browser doesn’t support HTML5 video

Potrpljenje se je obrestovalo, saj je bil razgled na vrhu prekrasen. Med vožnjo smo morali paziti le na nenapovedane živalske goste, ki so se vsake toliko pojavili na cestišču in se niso pustili motiti.

Foto: Saša Despot Dacia Duster Potepuških živali je bilo tudi sicer ves čas poti po državi veliko, kar lahko med ljubitelji živali povzroči nekaj mešanih občutkov. Za razliko od nekaterih drugih držav pa so bile vse živali, ki so nam na potovanju po Romuniji prekrižale pot, nenevarne in prijazne ter izjemno hvaležne, ko smo jim odstopili hrano. Ena izmed njih, ki je brez prepričevanja "pospravila" tradicionalno romunsko jed –nekakšen golaž iz jagnjetine, je za zahvalo stopila pred foto objektiv.

Foto: Žurnal24 Romunija Podoba ceste na gorskem prelazu nas je spomnila na tiste v Združenih državah Amerike, k ameriškemu videzu pa so pripomogli tudi kraji, ki smo jih prevozili. Ti so imeli številno ulično razsvetljavo in bili "okrašeni" z električnimi kabli, manjkala pa ni niti preprosta ameriška arhitektura. Najbolj so nam bile v teh mestih pri srcu cene – tri osebe smo za kosilo z vključeno glavno jedjo, solato in sladico ter pijačo plačale manj kot trideset evrov.

Foto: MatijaJanežič Romunija, potovanje z dacia dusterjam Ko smo ravno pri cenah in plačevanju – pred odhodom v Romunijo ne pozabite zamenjati denarja, saj so tam še vedno v uporabi romunski levi (za lažjo: predstavo 1 RON je približno dvajset centov). S tem boste morda imeli nekaj težav, saj jih nimajo vse banke. Vendar to ni nič hudega, saj so v Romuniji menjalnice na voljo skoraj na vsakem koraku. Pozorni bodite le na menjalni tečaj. Druga možnost je plačevanje s plačilnimi karticami praktično povsod, ali pa dvigovanje denarja na bankomatih. Odločitev je vaša, vsekakor pa gotovine zaradi obilice možnosti plačevanja s karticami ne potrebujete veliko.

Foto: MatijaJanežič Romunija, potovanje z dacia dusterjam Cene so razen v glavnem mestu Bukarešti, nižje kot v Sloveniji. Bolj, ko smo se približali največjim turističnim atrakcijam, višje so bile cene. V povprečju smo tri osebe za prenočitev plačevale 40 evrov na noč brez vključenega zajtrka. Zasebna prenočišča so bila v večini primerov na nivoju in skladna s predstavitvijo na spletu, gostitelji pa izjemno prijazni. Za dobrodošlico smo denimo pri enem prejeli v degustiranje romunsko palinko in tako poskrbeli, da smo do konca dopusta pregnali vse bacile.

Foto: MatijaJanežič Romunija, potovanje z dacia dusterjam Izjemno gostoljuben je bil tudi naš "vodič" po Romuniji. V državo na presečišču srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope smo se namreč odpeljali z največjim romunskim ponosom: najnovejšim športnim terencem Dacia Dusterjem. Testni avto, ki smo mu nadeli vzdevek "Dustin", smo hitro vzeli za svojega. Kako ga tudi ne bi, če pa smo z njim v 10 dneh prevozili približno 4000 kilometrov.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Žurnal24 (@zurnal24)

V njem smo preživeli dobršen del potovanja, svoje delo pa je opravil brez napak. Kako se je odrezal "naš Dustin" in katere so njegove največje prednosti v primerjavi s preteklim modelom, si lahko preberete tukaj. Zagotovo pa se strinjamo, da je izjemno fotogeničen in atraktiven, kar so potrdili številni občudujoči pogledi mimoidočih, ki so si ga z veseljem pobliže ogledali. Ena izmed prebivalk nam je celo omenila, da tega modela v Romuniji še nimajo. Prav tako ni povzročil hujših bolečin v križu, kar je bilo glede na prevožene kilometre presenetljivo.

Foto: Saša Despot Dacia Duster Bistveno je bilo predvsem, da nas v različnih cestnih in vremenskih razmerah ni pustil na cedilu. Površje se na različnih delih države zelo razlikuje. Poleg gorskih prelazov smo se odpeljali tudi skozi zelo suha območja, ki so spominjala na puščavo. Povsem drugačna kulisa nas je pričakala na obmorskem delu Romunije, kjer smo ob Črnem morju občudovali sončne zahode in se seveda v vodi tudi osvežili. Povsem domače smo se počutili tudi v zelenih predelih države, kjer je bilo polno jezer, rek ter gozdnih površin.

Foto: MatijaJanežič Romunija, potovanje z dacia dusterjam Dustinu so bile hvaležne tudi naše denarnice, saj je bil kar varčen. Med potovanjem z veliko gorskimi cestami in dolgimi ravninami smo namreč porabili med 6,5 in 6,9 litra bencina na 100 kilometrov. Za tak, v bistvu dokaj terenski avtomobil, ki je poleg tega imel celoletne pnevmatike, je to gotovo dober dosežek.

Foto: Saša Despot Dacia Duster Za vse, ki se v Romunijo odpravljate s svojim prevoznim sredstvom: cene goriva so v primerjavi s Slovenijo malenkost nižje. Najbolj opazna razlika je pri 98-oktanskem gorivu, ki tam stane 1,56 evra, medtem ko je pri nas zanj treba odšteti 1,7 evra.

Ste že bili? Na počitnice v Romunijo, z romunskim ponosom

Če želite doživeti pristnejšo Romunijo, priporočamo, da se raje kot po avtocesti (ki je na nekaterih delih še v izgradnji) odpravite po poteh skozi vasi in mesta. Nekatera so obstala v času, kar vzbuja posebej fascinantne občutke. Tam vas bodo sprejeli zelo gostoljubni in prijazni ljudje, ki angleščine žal ne obvladajo najbolje, vendar vam bodo kljub temu želeli pomagati in upali, da jih boste razumeli, če bodo le govorili nekoliko glasneje.

Your browser doesn’t support HTML5 video

Razumevanje romunščine je pač omejeno; četudi smo se na vse pretege trudili, s slovenščino ali angleščino nima veliko skupnega. Še najbolj spominja na nerazumljivo verzijo italijanščine. Romunščina se je v vzhodni Evropi ohranila kot edini romanski jezik.

Foto: MatijaJanežič Romunija, potovanje z dacia dusterjam

Filmski zaplet sredi Romunije

Za pravcati filmski zaplet z avtom pa smo poskrbeli kar sami, ko smo se kot pravi Slovenci odpravili na raziskovanje gorovja Retezat – enega najvišjih masivov v Romuniji, ki je del južnih Karpatov. Avto smo pustili na parkirišču v gorskem resortu, ki je bil v tistem času povsem zapuščen, saj se večji del obiska zgodi v zimskem času. Med hojo na goro Varful Retezat smo srečali le malo navdušencev, ki bi se kot mi odločili za odkrivanje romunskih gora. Pomislili smo, da bi se v Sloveniji v istem času trlo pohodnikov in bi v naravi le stežka uživali v miru.

Foto: Žurnal24 Romunija Med občudovanjem okolice, ki je povsem drugačna kot v Sloveniji, in seveda obveznim ovekovečanjem trenutka s fotografiranjem,  smo bili za trenutek nepazljivi in spregledali, da nam je ključ od avta zdrsnil iz žepa. Tega nismo ugotovili vse do takrat, ko smo skoraj prispeli do vrha. Ker je bila pot na koncu polna skal in kamnov, smo se zavedali, da bomo za to, da ključe najdemo, potrebovali manjši čudež.

Kljub dvakratnemu natančnemu prečesavanju okolice in povpraševanju pohodnikov ključev žal nismo našli. Upanje, da bi jih morda našli pri avtu, nas ni zapustilo vse do konca. Ker jih tudi tam ni bilo, je bil nastopil čas, da se sprijaznimo, da smo jih izgubili. Ni nam preostalo drugega, kot da navežemo stik z njegovimi lastniki v Sloveniji. 

ga poznate? Prekrasen rojstni kraj boginje Afrodite, kjer se lahko kopate tudi pozimi

Sodelavec, ki se izleta v gore ni udeležil, je v vmesnem času že sprožil "reševalno" akcijo. Najina naloga pa je bila, da kot veva in znava, čim hitreje prispeva do apartmaja, ki se je nahajal več kilometrov od izhodišča. Za pešačenje bi potrebovala več ur, zato sva se poslužila stare, a vselej uporabne, taktike in dvignila palec. Na najino "srečo" v tem času v tej smeri mimo ni zapeljal noben avtomobil. Ko sva že skoraj obupala, sva ob cesti zagledala skupino starejših posameznikov na pikniku. Razložila sva jim celotno situacijo, vendar niso razumeli niti besede, čeprav so zavzeto poslušali. Pomagali smo si z googlovim prevajalnikom, a žal brez uspeha. 

Nadaljevala sva pot in kmalu ob robu ceste opazila parkiran avtomobil belgijskih registrskih tablic. "Vsaj nekdo, ki bo znal angleško," sva pomislila. Poskusila sva srečo in še njih zaprosila za prevoz do apartmaja. Zmotila sva jih med družinskim piknikom in druženjem ob reki. Brez obotavljanja so nama priskočili na pomoč in nas zapeljali do nekaj kilometrov oddaljenega apartmaja, za uslugo pa niso želeli sprejeti denarne nagrade, ki smo jo ponudili. Za njihovo dobroto smo se jim iskreno zahvalili in se lotili reševanja zagate, v kateri smo se znašli.

Brez avtomobilskih ključev poti seveda nismo mogli nadaljevati, dodatno težavo nam je povzročalo tudi to, da je bila naša hiška povsem odrezana od civilizacije. Ker nismo pričakovali, da se bomo tam zadržali dalj časa, niti nismo nakupili večjih zalog hrane. Napaka! Situacija nas je začenjala skrbeti, čeprav smo se trudili ostati optimistični. Tolažili smo se, da praviloma ne obstaja dopust, na katerem ne bi šlo kaj narobe.

prekrasno Poznate to pravljično jezero v Srbiji?

Ker pa avto ni bil naš, je to vzbujalo dodatno skrb. Morda so bili krivi predsodki, vendar je prevladalo dejstvo, da gre za novejši model avtomobila s tujimi registrskimi, ki bi lahko premamil marsikaterega tatu, zato nas je skrbelo, da nas na parkirišču, kjer smo ga pustili, ne bo pričakal. Čakanje na dostavno službo, ki bi nam pripeljala ključe, je naše bivanje v občini Râu de Mori podaljšala za dva dni.

Ne moremo ravno reči, da smo se pritoževali, saj gre za prekrasno regijo s čudovito naravo. Ta čas smo izkoristili za odklop od tehnologije in uživanje v samoti, kar je v današnjem hitrem svetu že pravcata redkost, ter dopustniško poležavanje. No, vsaj nekateri. Določene je prežemala slaba vest zaradi incidenta, zato so se peš odpravili do bližnje trgovine in nakupili najnujnejšo hrano.

Foto: MatijaJanežič Romunija, potovanje z dacia dusterjam Verjetno pa si niti najboljši režiserji ne bi mogli izmisliti nadaljevanja zgodbe, ki jo lahko poimenujemo kar povest o izgubljenih ključih. Med pregledovanjem fotografij in videposnetkov z izleta na gori, kjer se je vse začelo, je eden od članov odprave naletel na prav poseben posnetek. V njem je bil namreč zabeležen točen trenutek, ko so ključi padli na skale, kar je ponazarjal zvok padca. Po spominu smo določili približen kraj, kjer bi se to lahko zgodilo.

Your browser doesn’t support HTML5 video

Sodelavec se je že zarana podal od doma in preizkusil srečo. Obeti so bili pičli, bilo pa je vredno poskusiti. Razplet zgodbe priča o tem, da je včasih v življenju treba biti vztrajen in drzen. Sodelavec je po skoraj polurnem iskanju, ob katerem je premaknil skorajda vsako skalo in kamen na tistem mestu, ključe našel! Avto je brez praske pripeljal do našega apartmaja.

Foto: MatijaJanežič Romunija, potovanje z dacia dusterjam Nastopila pa je nova težava, saj ključev pošta še ni dostavila. Ker nismo več želeli izgubljati dragocenega časa in se odpraviti na povsem drug del države, ki meri 238.391 kvadratnih kilometrov, smo paket preusmerili do mesta Brasov, ki smo ga nameravali obiskati v nadaljevanju.

Your browser doesn’t support HTML5 video

Do mesta smo po vseh peripetijah uspešno prišli, to pa težje rečemo za ključe, ki so bili zaradi težav z vremenom še vedno v centralnem skladišču paketne službe DHL v Nemčiji. Odločili smo se, da pot, ki smo jo morali prilagoditi in skrajšati, nadaljujemo ter se v Brasov vrnemo na poti domov, čeprav to seveda ni bil del prvotnega načrta.

Foto: MatijaJanežič Romunija, potovanje z dacia dusterjam

Te kraje se resnično splača obiskati

Reportažo bi verjetno lahko razpotegnili na sto strani, ker pa vas ne želimo utrujati s podrobnostmi, vam priporočimo nekaj krajev, ki so navdušili nas.

Turistična točka, ki jih med obiskom Romunije ne smete izpustiti, je zagotovo mesto Cluj-Napoca, poznano po rojstni hiši Matije Korvina (znan kot vzor za Kralja Matjaža).

Foto: Profimedia Romunija V bližini je rudnik soli v Turdi. Zanj sicer opozarjamo, da je že dobro populariziran in je v njem manj poudarka na kulturni dediščini pridobivanja soli, pač pa je v ospredju ponudba zabavnega programa, kot so igrišča za minigolf in namizni tenis, bilijard, vožnja z ladjicami, manjše gledališče s pevskimi nastopi in še in še. Za otroke zagotovo nepozabno doživetje, ki pri starejših obiskovalcih vzbudi začudenje.

Foto: MatijaJanežič Romunija, potovanje z dacia dusterjam Podobno velja za grad Bran, ki je bolj razširjen kot Drakulov grad, čeprav je le ena izmed več lokacij, povezanih z legendo o Drakuli. Za vstopnico smo odšteli skoraj 20 evrov, a smo bili nekoliko razočarani, saj ni ponudil veliko, obenem pa smo v njem v času vročine zaradi obilice obiskovalcev komaj premikali.  

Bolj nas je navdušil Grad v Hunedoari ali Korvinov grad, ki nas je spomnil na Bradavičarko v filmih o Harryju Potterju. Velja za enega največjih gradov v Evropi in je uvrščen med sedem čudes Romunije, poleg tega pa je bila nižja tudi cena ogleda (manj kot 10 evrov).

Foto: MatijaJanežič Romunija, potovanje z dacia dusterjam Lepe spomine imamo tudi na mesto ob reki Târnava Mare, imenovanem Sighișoara. Zaradi dobro ohranjenega srednjeveškega mestnega jedra je popularna turistična destinacija, ki je znana tudi kot rojstni kraj Vlada Dracule. 

Foto: MatijaJanežič Romunija, potovanje z dacia dusterjam Prav tako bi priporočili ogled očarljivega mesteca Sibiu, ki ga je Lonely Planet uvrstil v sam vrh mest v Romuniji. Ne pravijo mu zastonj kulturni biser Romunije, saj je bil leta 2007 izglasovan za Evropsko prestolnico kulture.

Foto: MatijaJanežič Romunija, potovanje z dacia dusterjam Manjše razočaranje smo doživeli v prestolnici, ki bi jo med drugim obiskom verjetno izpustili. Verjetno pa je to stvar okusa.

Foto: MatijaJanežič Romunija, potovanje z dacia dusterjam Ogledali smo si tudi nekaj zgodovinskih krajev, kot sta prestolnica stare Dacie – Sarmizegetusa in romunske Pompeje z imenom Hisdtria.

Foto: MatijaJanežič Romunija, potovanje z dacia dusterjam Pozabili nismo niti na obvezni osvežilni postanek ob Črnem morju. Če se želite izogniti pretirani gneči, se ustavite v romunski Tuzli, kjer smo si privoščili jutranji tek ob obali. Zagotovo priporočamo!

Your browser doesn’t support HTML5 video

Za obisk Romunije, ki očara z raznoliko pokrajino in pestro zgodovino, se splača vzeti čas in se tja odpraviti z avtom. Mi smo se zapeljali preko Madžarske (pot si lahko podaljšate z ogledom ali kopanjem v Blatnem jezeru), vračali pa smo se skozi Srbijo in se ustavili v Novem Sadu. Ob tem ne ponovite naše napake in se vnaprej pozanimajte o obratovalnem času mejnih prehodov, saj se nam je čas poti s tem v zvezi podaljšal za uro, kar v poznih urah ni bilo ravno prijetno.

Na srečo so rešitev z nami delili potniki v edinem avtomobilu, ki se je v tistem času tudi znašel na meji – mladi Slovenci. To pa niso bili edini rojaki, ki smo jih na potovanju srečali, kar potrjuje dejstvo, da postaja Romunija izjemno priljubljena destinacija tudi med slovenskimi popotniki. Zelo je zaželena predvsem med motoristi in kolesarji, ki uživajo v tamkajšnjih gorskih cestah. Podrobnejšo reportažo si lahko preberete TUKAJ, več fotografij te prekrasne evropske dežele pa si lahko ogledate v zgornji galeriji.

Foto: Saša Despot Romunija Z veseljem lahko rečemo, da je "Misija Romunija" uspešno zaključena.

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.