Tudi to skrivnostno in povsem skrito dolino ponuja Slovenija

Foto: Turistično društvo Rimske Toplice
Foto: Turistično društvo Rimske Toplice
Samotna dolina se nahaja na vzhodnem delu Slovenije.
Oglej si celoten članek

Tu se naravne lepote prepletajo s kulturnimi znamenitostmi, ki celotni dolini dajejo rahlo skrivnosten, če ne kar magičen pridih. Čudoviti slapovi in slapišča ter seveda ostanki nekdanje mogočne kartuzije so glavni razlogi za obisk doline reke Gračnice.

pri nas Idilični kotiček, ki vse bolj opozarja nase

Ta velja za pomembno botanično območje s številnimi ogroženimi in redkimi rastlinskimi vrstami. Med drugimi tu uspevajo nizka kozja češnja, avrikelj, vednozelena gladnica, rumeno milje, alpska mastnica, dlakavi sleč in skalna špajka. Ob reki so ohranjeni močvirni obrežni biotopi, ki predstavljajo življenjski prostor nekaterih ogroženih živalskih vrst, vlažni travniki pa so dom redkih ptic. Njene značilnosti, posebnosti in lepote so že dolgo znane, zato ni presenetljivo, da je ta čudoviti košček laške občine vključen v evropsko ekološko omrežje varovanih območij NATURA 2000.

Dolino je izoblikovala majhna reka Gračnica, ki izvira pri Planini pri Sevnici. Njen tok je skoraj ves čas usmerjen z vzhoda proti zahodu in se v bližini Rimskih Toplic izliva v Savinjo. K njenemu nastanku so botrovale kamninska zgradba, relief in podnebne značilnosti.

Intervju Te kraje v Sloveniji morate poleti nujno doživeti

Prav tako je dolina poznana po slovitem kartuzijanskem samostanu Jurklošter, ki velja za enega od treh najstarejših srednjeevropskih kartuzij. Njegove zgodbe segajo vse od legende o grobu Veronike Deseniške do zgodovinskih začetkov v 12. stoletju.

Območje v dolini Gračnice naj bi imelo na človeka prav posebno energijsko delovanje. Kot v svoji knjigi z naslovom "V znamenju Oriona" razlaga pater Karl Gržan, je območje treh rek Save, Savinje in Solte "središče sveta" z megalitskimi spomeniki, ki naj bi jih tam postavili praprebivalci, po vsej verjetnosti keltskega porekla. Številna doslej večinoma neznana gradišča (več sto metrov dolgi zidovi, ruševine naselbin,…), ki z izjemno natančnostjo sledijo zvezdni razporeditvi, to tezo potrjujejo.

prečudovito Našli smo največji skriti biser Slovenije!

Na območju je speljana naravoslovno-zgodovinska pohodna Orionova pot, dolga deset kilometrov, na kateri se lahko prepričate o njegovih dognanjih.

 Na poti lahko opazimo tudi obnovljen Šmidov mlin. Domačija predstavlja pravi raj za vsakogar, ki si želi nekaj dni oddiha od mestnega vrveža, pa tudi za ljubitelje pohodništva, kolesarjenja, ribolova in neokrnjene narave.

Foto: Turistično društvo Rimske Toplice Šmidov mlin

pri nas Ta čarobni zeleni dragulj pozna le malokdo

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.