Še en manj znan slovenski biser. Zdaj tu domujejo jaslice ...

Foto: Profimedia
V skalnem spodmolu z manjšo votlino na obrobju vasi Poljšica pri Zgornjih Gorjah so arheologi v preteklosti našli človekovo orodje iz starejše kamene dobe, ki je zdaj del muzejske zbirke na Blejskem gradu.
Oglej si celoten članek

Turistično društvo Gorje je letos uredilo nov dostop do Poglejske cerkve in v sodelovanju s kulturnim društvom v njej postavilo tudi jaslice. Tako si želijo v Gorjah Poglejsko cerkev, ki je dejansko jama, poseljena že v času ledene dobe, postaviti na zemljevid turističnih zanimivosti občine in jo urediti kot prizorišče prireditev.          

V skalnem spodmolu z manjšo votlino na obrobju vasi Poljšica pri Zgornjih Gorjah so arheologi v preteklosti našli človekovo orodje iz starejše kamene dobe, kar dokazuje obstoj pračloveka v Triglavskem pogorju pred poljedelskimi kulturami. Najdbe, ki so del muzejske zbirke na Blejskem gradu, segajo v mlajšo kameno dobo v obdobje od 12.000 do 10.000 pred našim štetjem in pričajo o ledenodobnih lovcih na tem območju.

xxx

Kot je pojasnil Tomaž Bregant iz Turističnega društva Gorje, poimenovanje Poglejska cerkev za omenjeno jamo sega že daleč nazaj. Praktično skozi vso zgodovino, že v predkrščanskem času, še zlasti pa v času pokristanjevanja so se v jami izvajali različni verski obredi. To se je nadaljevalo tudi v srednjem veku in v času reformacije, ko so se v jami zbirali protestanti. Jama je tako dobila poimenovanje cerkev. Poglej pa je bilo srednjeveško ime za vas Poljšica, ki izhaja iz razgledov na blejsko kotlino.

Gorjansko turistično društvo je letos poskrbelo za ureditev novega dostopa do Poglejske cerkve, saj je bila obstoječa steza precej strma in je za nekatere predstavljala nepremostljivo oviro na poti do jame, čeprav je sama razdalja od ceste do nje kratka. Pri novem dostopu so skalni rob premagali z galerijami, ki ponujajo posebej atraktivne poglede na blejsko kotlino, gozdove Pokljuke in Mežakle ter dolino Radovne.

Za takšno ureditev so se odločili tudi zato, ker želijo v prihodnosti jamska tla, ki so bila poškodovana v arheoloških izkopavanjih, temeljito sanirati. Za to bodo sicer potrebovali sredstva, ki jih turistično društvo samo ne more zagotoviti, bi pa v prihodnje tudi ta načrt radi udejanjili.

V društvu si želijo, da bi Poglejska cerkev postala osrednji prostor za različne prireditve na prostem. Letos zaradi epidemiološke situacije prireditev niso mogli organizirati, so pa adventni in božični čas izkoristili za posebno okrasitev jame, v kateri so v minulih dneh v sodelovanju z gorjanskim kulturnim društvom postavili tudi jaslice in njihovo osvetlitev.

Že minula leta so prizadevni krajani jamo v božičnem času osvetljevali. Prav na tej podlagi se jim je letos tudi porodila ideja, da jo skušajo narediti še bolj atraktivno in dostopno ter da jo vključijo v turistično ponudbo.

"To zgodbo bomo v naslednjih letih še nadgrajevali in menimo, da lahko postane prepoznavna značilnost tega kraja," je napovedal Bregant. Kot je dodal, si želijo, da bi se na tem območju odvijale različne zgodbe tudi preko celega leta. Kot primer je navedel idejo o uprizoritvi turških vpadov, ki so se nekoč tu odvijali. "Gre za ambient, ki nam ponuja neslutene priložnosti," meni Bregant.

Vpliv pandemije Katastrofalne številke našega statističnega urada

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.