Naravni rezervat, ki očara

Foto: Vojko Strahovnik Ormoške lagune Foto: Tilen Basle, DOPPS Ormoške lagune Foto: Profimedia Ormož Foto: Profimedia Ormož Foto: Profimedia Ormož
Naravni rezervat obsega sedem lagun z večjimi in manjšimi gnezditvenimi otočki za ptice, blatnimi površinami, pasovi trstičja in rogoza ter odprtimi vodnimi površinami.
Oglej si celoten članek

Kako nase vedno bolj opozarja Podravska regija, smo že pisali, prav tako smo predstavili kraj, ki leži stran od obljudenih mest in predstavlja idilično destinacijo za nekajdnevni oddih – Ormož. Sedaj pa bomo nekaj besed namenili naravni znamenitosti, ki jo ta kraj še ponuja. To je naravni rezervat Ormoške lagune, ki obsegajo 55 hektarjev veliko mokrišče na območju rečnega ekosistema Drave ob Ormoškem jezeru. Nastal je na območju bazenov za odpadne vode zdaj že zaprte Tovarne sladkorja Ormož. 

Foto: Tilen Basle, DOPPS Ormoške lagune

ideja za izlet Veste, kje v Sloveniji najdete najvišji razgledni stolp?

Naravni rezervat je bil uradno razglašen z vladno uredbo leta 2017. Že v času delovanja tovarne so tu gnezdile ptice, po njenem zaprtju so s pomočjo sredstev EU izvedli sanacije lagun ter tako vzpostavili ustrezne ekološke razmere za rastlinske in živalske vrste. Med drugim so ob robu bazenov postavili izrabljene ladijske kontejnerje, ki zdaj služijo kot opazovalnice.

Foto: Vojko Strahovnik Ormoške lagune

Rezervat predstavlja pomembno gnezdišče vodnih ptic in ključno postajališče za ptice selivke v Sloveniji. Naravni rezervat obsega sedem lagun z večjimi in manjšimi gnezditvenimi otočki za ptice, blatnimi površinami, pasovi trstičja in rogoza ter odprtimi vodnimi površinami. Okoli vodnih lagun so travniške površine ter ostanki poplavnega gozda.

ideja za izlet Ste že obiskali ta skrivnosten svet gričkov, ki je dolgo časa veljal za pozabljenega?

Po navedbah DOPPS so tukaj zabeležili že 29 gnezdečih vrst vodnih ptic, med katerimi so tudi ogrožene in redke vrste, kot so čapljica, mala tukalica, kostanjevka, polojnik, rdečenogi martinec in navadna čigra. V času selitve se redno pojavlja 30 vrst, njihovo število v selitvenem obdobju pa lahko doseže tudi več deset tisoč ptic, med katerimi so najštevilčnejši močvirski martinci in togotniki. 

Obiskovalci lahko skozi celo leto opazujejo različne vrste ptic, poleg nekaterih stalnih vrst se tam pojavijo tako zimski gostje, ki jih poleti tam ni, kot tudi gostje v poletnem času. Številnim vrstam ptic družbo tam delajo tudi vodni bivoli, ki so jih naselili v rezervatu in se prosto pasejo po brežinah. 

intervju Priznana biologinja: "Vprašanje je, kdo je tu bolj škodljiv."

Prav tako lahko na tem območju, če imamo nekaj sreče, vidimo bobre in vidre. Te je sicer težje videti, zaradi njihovega delovanja, kot je denimo podiranje dreves (bober) in ustvarjanje lukenj v nasipih (vidre), pa strokovnjaki vedo, da so prisotni na tem območju.

Obenem je rezervat zanimiva točka za obiskovalce, kjer lahko uživajo v miru in opazovanju narave. Tam poteka poučna gozdna pot, ki je ponovno odprta. Zaradi še vedno razmočenega in blatnega terena ob obisku gozdne poti v naslednjih dneh v rezervatu priporočajo škornje ali drugo primerno obutev. V rezervatu poudarjajo, da množični turizem na tem območju ni sprejemljiv, zato v prvi vrsti sprejemajo individualne goste. Zanje je vstop prost, za skupine nad deset oseb pa je obvezno vodenje. 

Foto: Profimedia Ormož

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 2

  • 15:10 16. September 2023.

    Tega rezervata ne poznam ,sem pa bil s kolesom pri rezervatu ob račkih ribnikih ,ki naj bi bil del Nature …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.