"Resnično NEPONOVLJIVA PRILOŽNOST za nakup edinstvene lokacije!" se glasi stavek, s katerim oglas za nakup Koče Mladika nad Postojno začnejo pri lokalnem planinskem društvu. 82 m2 velik gostinski lokal, zgrajen leta 1951, prodajajo za 185.000 evrov. Za prodajo koče, ki ponuja "najlepši razgled po celotni dolini, brez sosedov in asfaltirani dovoz, so se odločili zaradi velike investicije, ki jih čaka na Nanosu.
Potihem upajo, da bo najvišjo ceno ponudil lokalni podjetnik, ki pozna edinstveno lokacijo in njeno zgodovino ter v njej vidi potencial. Zdajšnji lastniki bi si želeli, da bi novi lastnik lokacijo razvijal še naprej; največje upe polagajo na glamping in kvalitetno gostinsko ponudbo. "Potencial je velik," so prepričani.
Hiša je bila sicer obnovljena leta 2008, ima elektriko, ogrevanje na plin in drva, internet je preko wi-fi, voda je iz zalogovnika oziroma je iz doline že pripeljan cevovod, ki za svoje delovanje potrebuje še tlačno črpalko. Objekt je gostinski z ločeno kuhinjo in veliko teraso z neponovljivim razgledom. Ob objektu stoji tudi brunarica, ki pa je žal še v slabšem stanju.
Planinske koče imajo velike težave
Prodaja tako edinstvene koče, kot je Mladika, ni nekaj, kar bi se zgodilo pogosto. Gre za lokacijo, ki jo ima marsikateri prebivalec Postojne zakoreninjeno v lepih spominih iz otroštva in mladosti.
Prav o problematiki slabega vzdrževanja in stanja planinskih koč v Sloveniji je v lanskem letu za naš medij spregovoril strokovni sodelavec PZS Dušan Prašnikar. Takrat je dejal, da so planinske koče v Sloveniji sicer v zmerni kondiciji. Več kot dvajset jih je bilo v preteklih treh letih prenovljenih s pomočjo evropskih sredstev, ki jih je v višini pet milijonov evrov zagotovilo takratno Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo. Nekatere koče pa so prenovo izvedle iz lastnih sredstev in s pomočjo kredita.
Kljub temu po njegovem mnenju še vedno ostaja (pre)veliko število koč, ki so v slabem stanju in bi za dobro delovanje potrebovala dodatna finančna sredstva. "Hkrati se zavedamo pritiskov planinskih koč na okolje in si v prihodnjih letih želimo pridobiti sredstva za čiščenje odpadne vode oz. tehnologijo, ki bo zagotavljanja čim manjši vpliv na okolje," je dejal Prašnikar.
Razpisi za oskrbnike in pomočnike v planinskih kočah so sicer objavljeni na spletni strani zveze. Njihovo delo poskušajo popularizirati z izobraževalnimi tečaji za novince.
Ker kader vse težje najdejo, delovanje koč po večini zagotavljajo s prostovoljskim delom. Kot poudarjajo na Planinski zvezi, razmere sicer še niso tako kritične, da bi katera od koč zaradi pomanjkanja ljudi za delo ostala zaprta. Po mnenju Prašnikarja je splošno nezanimanje za delo v kočah povezano s pomanjkanjem kadra v gostinstvu in turizmu.
dezurni@styria-media.si
🍓 Seks klepet s pravimi dekleti 18+ 👉 𝐖𝐖𝐖.𝐘𝐄𝐒𝟒.𝐅𝐔𝐍 💦 id09350434
🍓 Seks klepet s pravimi dekleti 18+ 👉 𝐖𝐖𝐖.𝐘𝐄𝐒𝟒.𝐅𝐔𝐍 💦 id07529331
🍓 Seks klepet s pravimi dekleti 18+ 👉 𝐖𝐖𝐖.𝐘𝐄𝐒𝟒.𝐅𝐔𝐍 💦 id03872137