Anketa, ki so jo raziskovalci z Geografskega inštituta Antona Melika ZRC SAZU opravili med 900 Ljubljančani, je pokazala, da se jim javne površine zdijo nujno potrebne in da se na njih radi zadržujejo. Ključni vprašanji, ki so si ju zastavili raziskovalci, sta, kaj ljudem pomenijo zelene površine in kje se lahko rekreirajo na prostem.
Projekt nastal v okviru programa Erasmus+
Projekt, ki se je začel januarja lani in se bo iztekel 31. decembra, je nastal v okviru programa Erasmus+, med partnerji je tudi Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti (ZRC SAZU).
Raziskava na terenu
Kot je na današnji predstavitvi pojasnil koordinator projekta Hepness v Sloveniji Aleš Smrekar, so v sklopu projekta v drugi polovici letošnjega leta med 900 Ljubljančani, ki v mestu živijo vsaj eno leto, opravili anketo o tem, kako z vidika kulturnih ekosistemskih storitev, kamor med drugim spadajo rekreacija in šport, vzgoja in izobraževanje, sprostitev, naravna in kulturna dediščina, prepoznavajo različne javne površine v Ljubljani.
Nagovarjali so jih na terenu, in sicer tako na javnih zelenih površinah, kot je mestni park Tivoli, kot v krajih, ki so njihovo popolno nasprotje, v starem mestnem jedru in v obeh nakupovalnih središčih.
Smrekar je izpostavil, da so gledano v celoti javno dostopni športni objekti prepoznani kot najbolj vredni prostori v mestu. Športni objekti s svojo pomembnostjo po njegovi oceni izstopajo zaradi ustrezne umestitve v prostor in svoje večnamenskosti. Ankete so izvajali ob Športnem parku Kodeljevo in Športnem parku Svoboda.
Meščane izjemno privlači voda
Z vidika kulturne dediščine je najbolj prepoznano staro mestno jedro, otroško igrišče pa so anketiranci najbolj prepoznali po estetskem kriteriju.
Nova aplikacija Sprosti se na prostem!
Raziskovalec z Geografskega inštituta Antona Melika ZRC SAZU Smrekar je dejal, da bodo rezultati ankete lahko v pomoč pri prizadevanjih, kako najti skupni jezik med upravljavcem javnih površin, se pravi Mestno občino Ljubljana, in njihovimi uporabniki, torej meščani.
V sklopu projekta so sodelavci Geografskega inštituta Antona Melika ZRC SAZU v sodelovanju z Mestno občino Ljubljana razvili tudi že javno dostopno spletno aplikacijo z zemljevidom rekreacijskih območij Sprosti se na prostem!
Z njo je mogoče ugotoviti, kje vse se je v Ljubljani možno brezplačno rekreirati na prostem, s čim so območja opremljena in katere aktivnosti je na njih možno izvajati. Vsebuje še več drugih koristnih informacij in funkcionalnosti.