Znani so davki na nepremičnine za prihodnje leto

Foto: Žurnal24 hiša
Na vladi na potrditev čaka predlog nove lestvice zneskov za obdavčitev premoženja, natančneje stavb, prostorov za počitek in rekreacijo ter poslovnih prostorov. Preverite, ali ste med zavezanci za plačilo tega davka.
Oglej si celoten članek

Ministrstvo za finance je pripravilo pravilnik o valorizaciji zneskov za odmero davkov po zakonu o davkih občanov za leto 2025, ki čaka le še potrditev na vladi. 

Za leto 2025 bodo tako veljali novi zneski za odmero davka od premoženja. Za stavbe velja naslednja lestvica: 

Foto: zajem zaslona davek od premoženja stavbe Kdo je zavezanec in kaj je osnova za obdavčitev

Davčni zavezanci za plačilo davka od premoženja so fizične osebe, ki posedujejo stavbe, dele stavb, stanovanja in garaže, prostore za počitek oziroma rekreacijo. Davek se plačuje ne glede na to, ali lastnik oziroma uživalec uporablja premoženje sam ali ga daje v najem.

Osnova za davek od premoženja je vrednost stavbe ali prostora. Če zavezanec vloge ne odda, to pomeni prekršek, za katerega je predvidena globa od 250 do 400 evrov.

Kdaj je treba vložiti napoved

Zavezanci morajo napoved za odmero davka vložiti v 15 dneh od nakupa nepremičnine, če so nepremičnino gradili, pa v 15 dneh od izdaje uporabnega dovoljenja, pri finančnem uradu, kjer je nepremičnina. Na podlagi tega Furs enkrat letno izda odločbo s plačilnim nalogom.

Kdo davka ne plača

Plačila davka na premoženje pa so lastniki nepremičnine v nekaterih primerih opravičeni ali pa so upravičeni do nižjega plačila.  
Davka na premoženje ni treba plačevati za stanovanjske stavbe, katerih površina ni večja od 160 kvadratnih metrov, hkrati pa lastnik ali njegovi ožji družinski člani stalno prebivajo v njej v letu pred letom, za katero se davek odmerja.

Iz tega izhaja, da davka niso oproščene fizične osebe, ki imajo več kot eno nepremičnino, pa čeprav je ta manjša od 160 kvadratnih metrov. V primeru, da je prva nepremičnina, torej tista, v kateri bivajo, večja od 160 kvadratnih metrov, pa se davek obračuna zgolj za površino, ki presega navedeno vrednost. V primeru 250 kvadratnih metrov velike hiše se davek torej plača le na 90 kvadratnih metrov oziroma od vrednosti, ki jih predstavlja 90 kvadratnih metrov. 

Naslednja kategorija stavb, za katere davka ni treba plačati, so popravljene in obnovljene stanovanjske hiše oziroma stanovanja in garaže, če se je zaradi popravila ali obnove njihova vrednost povečala za več kot 50 odstotkov.

Kdo začasno ne plača davka

Davka na premoženje so začasno oproščeni tudi prvi lastniki novih stanovanjskih hiš oziroma stanovanj in garaž, in to za dobo 10 let. Za prvega lastnika se šteje tudi tisti, ki je takšno stavbo podedoval, vendar le v obsegu pravic, ki jih je imel prvi lastnik.

Kdo plača znižan davek 

Zavezancem z več kot tremi družinskimi člani, ki z njimi v letu pred letom, za katero se odmerja davek, stalno prebivajo v lastni stanovanjski hiši ali stanovanju, pa se odmerjeni davek zniža za 10 odstotkov za četrtega in enako za vsakega nadaljnjega družinskega člana.

Do kdaj je treba oddati vlogo za oprostitev ali znižan davek

Vlogo za oprostitev ali znižano plačilo davka je torej najkasneje do 31. januarja treba oddati v primeru, da uveljavljate oprostitev zaradi nakupa novogradnje, obdavčitve zaradi številčnosti članov gospodinjstva ali večje prenove stavbe, s katero se je njena vrednost povečala za več kot 50 odstotkov.

Za to ni predpisanega obrazca, na Furs je treba poslati prosto napisano izjavo. Če rok za to zamudite, se vam začasna oprostitev plačila davka na premoženje ne bo upoštevala.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 81

  • 22:46 6. December 2024.

    Lupljenje srednjega sloja se je začelo!

  • 06:39 6. December 2024.

    problem davka na premozenje je nedoslednost fursa pri pobiranju

  • 00:57 6. December 2024.

    Tresla se je gora, rodila se je miš! Nobena vlada do sedaj še ni v lastno skledo pljunila kar se …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.