Ker so v Agenciji za energijo že decembra povedali, da metodologije obračuna omrežnine ne bodo spreminjali, hkrati pa morebitnih sprememb svet agencije sploh ne bi mogel sprejeti, saj je po odstopu dveh članov nesklepčen, so na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo danes napovedali zakon, s katerim bi posegli v omrežninske tarife.
Oprostitev plačila omrežnine v prvem časovnem bloku
Glavni očitek MOPE je namreč ekstremna razlika med omrežninsko tarifo v prvem in drugem časovnem bloku, ta je kar štirikratna v zimski sezoni. Vladi in državnemu zboru bodo naslednji teden predlagali, da z zakonom odjemalce električne energije oprosti plačila omrežnine v prvem časovnem bloku, ki velja zgolj štiri mesece na leto. Tako naj bi po besedah predstavnikov MOPE popravili krivice in odpravili ekscesne podražitve omrežnine, ki jih zdaj plačujejo nekatere skupine odjemalcev.
Na vprašanje, ali se z oprostitvijo dela omrežnine, ki bi pomenila nekaj milijonov evrov manj prihodkov, strinjajo na ELES, so predstavniki te družbe odgovorili zelo politično: "ELES je v 100-odstotni lasti države in lastnik lahko dela, kar hoče." Potem pa dodali, da se s predlogo strinjajo, če manko sredstev ne bo vplival na zeleni prehod in s tem povezane naložbe.
Odgovora na vprašanje, kdo bo plačal izpad prihodkov iz naslova omrežnine, nismo dobili, saj bo več znanega šele čez približno en teden. V tem času bodo na MOPE pripravili analize in simulacije, kako sistem obračunavanja omrežnine spremeniti, izboljšati, ga narediti bolj pravičnega, ga, kot je povedal minister Bojan Kumer, morda približati staremu sistemu.
Kdo bo plačeval namesto lastnikov sončnih elektrarn
Na MOPE namreč poleg omenjenega nesorazmerja tarif med prvim in drugim blokom pristojnim na Agenciji za energijo očitajo več spornih rešitev, ki jih prinaša nova metodologija obračuna omrežnine. Eden od glavnih očitkov je, da novi obračun deluje kaznovalno do tistih, ki so vlagali v zeleni prehod in od teh naložb odvrača nove vlagatelje, v mislih imajo predvsem lastnike samooskrbnih sončnih elektrarn.
Tem se je omrežnina podražila, kar po mnenju pristojnih na MOPE ni prav. Zato gredo predlogi sprememb ministrstva v smeri razbremenitve teh odjemalcev. Kako naj bi to naredili, niso pojasnili, zagotovili pa so, da zaradi tega nihče, ki sončne elektrarne nima, ne bo plačal več.
Dejstvo pa je, da moramo na leto zbrati točno določeno višino sredstev iz naslova omrežnine, ki se tudi po morebitnih spremembah, ki jih predlagajo, ne bo spreminjala, zato lahko pričakujemo le, da bodo spremembe, če bodo tako ali drugače sprejete, pomenile le prerazporeditev obremenitev znotraj zahtevanega letnega zneska omrežnin, ki je približno 375 milijonov evrov.
Tako ni jasno, ali morebitne spremembe pomenijo, da bi približno 90 odstotkov gospodinjstev, ki bo zdaj na letni ravni plačevalo manj omrežnine, manj plačevalo, tudi po uveljavitvi teh sprememb.
Izračun dogovorjene moči vsak mesec
O tarifah so povedali še, da jih je treba bolj uskladiti, preskoki iz ene v drugo ne smejo biti tako ekstremni, za to ni nobenega razloga, saj kot so navedli, ni agencija predstavila nobene analize učinkov, zaradi katerih bi morala biti razlika med prvima dvema blokoma štirikratna.
Predlagajo tudi, da bi se dogovorjene moči po novem določale drugače. Ne več na podlagi povprečja treh najvišjih obremenitev zimske sezone, temveč vsak mesec sproti na podlagi vsaj petih, celo 10 najvišjih obremenitev, kar predlagajo tudi na ELES.
Tako bi odjemalci resnično plačevali glede na obremenitve v posameznem mesecu, hkrati pa bi se izognili presežnim močem in dodatnim stroškom, ki jih bodo gospodinjstva in mali poslovni odjemalci po zdaj veljavni metodologiji začeli plačevati od 1. oktobra 2026 dalje, za večje odjemalce pa je določeno enoletno prehodno obdobje.
Na MOPE predlagajo tudi, da se sistem spremeni tako, da bo vsakemu odjemalcu bolj razumljiv, uvajal pa naj bi se pregledno in postopno. Skladno z analizo, ki jo je včeraj objavil ELES, predlagajo le tri časovne bloke, ki bi veljali ob delovnikih, in dva časovna bloka, ki bi veljala ob dela prostih dnevih.
Metodologija ni skladna z zakonodajo
Agenciji tudi očitajo, da je v zadnjem letu preslišala vse strokovne argumente, ki so ji bili posredovani. Ocenjujejo tudi, da metodologija ni skladna z NEPN, evropsko zakonodajo in priporočili Acer. Tu naj bi tičal tudi odgovor na vprašanje, koliko lahko ministrstvo ali vlada sploh posega v delo agencije, ki je neodvisen organ.
Kot je na novinarski konferenci povedal minister Bojan Kumer, bodo avtonomijo agencije spoštovali, vendar to ne pomeni, da nimajo čisto nobenih pristojnosti.
Državnemu zboru bodo že naslednji teden predlagali razrešitev preostalih članov sveta agencije. V vmesnem času pa je sogovornik agencije lahko ELES, a le pod pogojem, da so se pristojni na agenciji o predlaganih rešitvah sploh pripravljeni pogovarjati.
Doseči želijo, da bo sistem obračuna omrežnin v prihodnje spodbujal in ne zaviral zelenega prehoda, da ne bo deloval kaznovalno, da podražitve omrežnine v posameznih skupinah odjemalcev ne bodo ekscesne, hkrati pa mora biti prehod na drugačen sistem postopen, da se odjemalci lahko nanj pripravijo.
Omrežnina nikoli ne bo cenejša
Omrežninskega sistem zdaj ni možno vrniti v stare tirnice, je bil jasen Aleksander Mervar, direktor Elesa, ki je povedal tudi, da obstoječ sistem podpira, saj je prav, da vsak plača, kolikor porabi oziroma obremenjuje omrežje. Je pa analiza pokazala, da obstoječi časovni bloki ne ustrezajo več razmeram v elektroenergetiki, saj zanemarjajo izjemno veliko število novih sončnih elektrarn, ki so bile priključene od lata 2022 naprej.
Strinja se tudi, da so skoki tarif iz enega v drugi blok visoki, nepotrebni pa sta tudi visoka in zimska sezona.
Še enkrat pa je poudaril, da v Sloveniji plačujemo eno najnižjih omrežnin v EU, in dodal, da se vsak lastnik sončne elektrarne, ki misli, da bo v prihodnje še kdaj plačeval manj omrežnine, moti. Tudi vi drugi, ki mislijo, da bo omrežnina v prihodnje cenejša, se motijo, najkasneje lahko precejšnje podražitve pričakujemo leta 2027.
Drek iz riti jih srbi ker se jim gre za nekaj miljonov prihodkov. Samo to je važno. Če jim juga …
glejte ljubčki vladni, podrepni in ostali. dajal ste subvencije za FV . ja ste mnogo sebi , mal raji. in …
ferdopis59 prva dva stavka sta mi še nekako razumljiva, kaj si pa hotel z naslednjimi povedat???