Toliko se je podražila gradnja družinske hiše

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Investicija v povprečno novogradnjo se je v zadnjih letih podražila za 35 odstotkov. Predstavljamo tudi podrobnejše izračune cen za posamezne faze gradnje in bistvena odstopanja.
Oglej si celoten članek

O natančni ceni novogradnje je težko govoriti, saj je ta odvisna od veliko dejavnikov. „Cena gradnje je odvisna od velikosti, zahtevnosti, lokacije, terena, vgrajenih materialov in načina organizacije. Vsaka hiša je projekt zase,“ pravijo na portalu MojMojster.net, kjer so izračune cen za leto 2022 tudi naredili.  

Cena za povprečno zidano hišo

Na podlagi dolgoletnih izkušenj in 66 realiziranih projektov v osrednjeslovenski regiji so izračunali, kolikšna je v povprečju investicija novogradnje. Izračun temelji na klasični slovenski zidani hiši, veliki 160 m2 neto in 200 m2 bruto na nezahtevnem terenu v osrednjeslovenski regiji. Uporabljeni materiali pri izračunu ustrezajo veljavni zakonodaji, ki narekuje, da je vsaka hiša že v osnovi skoraj ničenergijska. Predvideli so, da ima vgrajena trislojna okna, vsaj 15 cm izolacije na 30 cm debelih nosilnih zidovih in enostavno konstrukcijo brez toplotnih mostov. Cena gradnje vsebuje vse, gradbeno dokumentacijo, tudi komunalne priključke in ureditev parcele. 

Foto: Profimedia gradnja hiše Upoštevali so tudi, da gre za tako imenovano gradnjo na ključ, ki pomeni dokončan objekt, torej, zaključene vse gradbene in obrtniške faze, s finalnimi oblogami vred. V hišo investitor prinese le pohištvo in svetila, pri tem pa poudarjajo, da pri izbiri parketov, keramike ali recimo oken skoraj da ni omejitev navzgor, zato v investicijskih ocenah upoštevajo srednje kakovosti vgrajenih materialov. 

Izračunali so, da je cena opisane zidane hiše letos od 1.250 do 1.600 evrov/m2 neto površine.

Pol manjša hiša je dražja 10 odstotkov

Naredili so še izračun za pol manjšo hišo. Cena gradnje doma z 80 m2 neto površine, je na kvadratni višja za približno 10 odstotkov. Razloga za to sta dva. „Prvi je ta, da je za manjše projekte pri gradbenih podjetij manj zanimanja. Drugi pa je dejstvo, da imajo določeni elementi, recimo toplotna črpalka ali električne inštalacije, visoko začetno ceno in z manjšanjem kvadrature njihov strošek žal ne pade sorazmerno.“ Cena gradnje manjše hiše letos znašala od 1.400 do 1.700 evrov/m2 neto površine.

Gradnja Cene železa nižje, bodo padle tudi cene drugih gradbenih materialov

Ravna streha malenkost podraži gradnjo

Zaradi boljšega izkoristka prostora in tudi sodobnega videza, se marsikdo odloči za gradnjo hiše z ravno streho. „Ker je dobro izvedena ravna streha z dodelanim odvodnjavanjem in izhodom na najo, dražja od klasične, bo celotna investicija za tri odstotke višja,“ pravijo. Še vedno je naložba nekje med 1.300 in 1.550 evrov/m2 neto površine. Bo pa pri enaki površini tlorisa v hiši več uporabne površine kot v hiši z dvokapno streho.

Foto: Profimedia Hiša, bazen, prestiž, vrt, terasa

Prizidek ni nič cenejši

Gradnja prizidka k hiši ima enako ceno kot gradnja klasične zidane hiše. S prizidkom torej ne prihranite bistveno, razen pri komunalnih priključkih, kadar je njihova moč kljub povečani porabi zadostna. Za prizidek je seveda potrebna vsa gradbena dokumentacija in plačilo komunalnega prispevka. Tudi cene za izvedbo prizidkov, za katere prav tako kot za novo hišo potrebujemo dokumentacijo za gradbeno dovoljenje, so v prej navedeni okvirih, od 1.250 do 1.550 evrov/m2 neto površine.

Cene montažnih hiš

Ker zidana hiša ni edina možnost, so pregledali tudi cene montažnih hiš. Ta je med 1.250 in 1.600 evri/m2. Ob tem pa poudarjajo, da je treba prišteti še strošek temeljne plošče in komunalnih priključkov ter vsaj osnovne zunanje uredite. „Kumulativno je tako treba dodatno plačati še 20.000 evrov, kar pri povprečni hiši znaša še dodatnih 100 evrov/m2 neto površine.“

Gradnja Večina proizvajalcev montažnih hiš o podražitvah molči

Najdražje so pasivne hiše 

„Cena za zidane in montažne pasivne hiše je podobna, morate pa računati, da boste zanjo odšteli od 15 do 20 odstotkov več, kakor za klasično skoraj ničenergijsko hišo, torej od 1.500 do 1.850 evrov/m2 neto površine.“

Foto: Profimedia Gradnja hiše Gradnja je lahko tudi cenejša

V nekaterih primerih lahko investitor ceno gradnje tudi zniža. „Velja pravilo, da material pri gradnji hiše predstavlja približno 60 odstotkov naložbe. Drugi del stroška pa sta delo in logistika, ki ju opravi izvajalec. Glede na našo kulturo gradnje marsikatero uro dela lahko prispevamo tudi sami, kar sicer odsvetujemo. Če poprimemo za lopato pri zunanji ureditvi, sami izvedemo slikopleskarska dela in kupimo keramiko ter parket v diskontu, lahko ceno gradnje znižamo za do 10 odstotkov. Ne smemo pa pozabiti tudi na svoj vložen čas, ki ima določeno vrednost.“  Tako na portalu Mojmojster ocenjujeo, da se najnižja cena gradnje hiše giblje med 1.150 in 1.400 evri/m2 neto površine.

Precejšnje razlike med regijami

Izračunali so tudi, da se je gradnja hiš od leta 2015 do 2022 podražila za 35 odstotkov. Ugotavljajo tudi, da so med regijami razlike v ceni precejšnje. „Razlike med kupno močjo med kraji so precejšnje, BDP na prebivalca v Murski Soboti je tudi do 30 odstotkov nižji od tistega v Ljubljani. Temu se prilagodijo tudi izvajalci, saj je graditelj v Ljubljani pripravljen izvajalcu plačati več kakor na periferiji. Posebna anomalija je obalna regija, ker izvajalcev skoraj ni, zato se tja vozijo podjetja iz vse Slovenije. V periferiji je cena gradnje tako okrog 1.250 evrov/m2, medtem ko boste na Primorskem zagotovo odšteli 1.600 evrov/m2 ali več na zahtevnih terenih.“

Na portalu MojMojster so naredili tudi podrobnejše izračune gradnje po fazah oziroma posameznih sklopov gradbenih in obrtniških del, ter priprave vse potrebne dokumentacije. Pred vsem pri zadnji poudarjajo, da je izhodišče vsake gradnje dobro definiran projekt. „To ne pomeni, da imate skico, ali vizualizacijo vašega sanjskega doma, temveč morate že imeti dokumente, ki vam jih je pripravil arhitekt. Če je idejni projekt materializacija vaših želja, je dokumentacija za gradbeno dovoljenje (DGD) formalizacija vašega doma v obliki preprostih načrtov in dokumentacije, projekt za izvedbo del (PZI) pa natančna določitev vseh detajlov, slojev, stikov. In ravno v fazi PZI arhitekt ali projektant izdela popis gradbeno obrtniških del." 

Najpogostejša odstopanja cen

Cene se od navedenih v tabelah seveda lahko razlikujejo. Prvo odstopanje se lahko pojavi že pri izkopu. „Gradbena jama na enostavnem terenu stane okrog 4000 evrov, razbijanje skale pa se lahko konča pri vrtoglavih 30.000 evrih ali več. Enostavna temeljna plošča ne bo dražja od 10000 evrov, cena pilotiranja in varovanja gradbene jame na barjanskih tleh ali v hribu pa lahko poleti do najmanj 30.000 evrov.“

Razlike so lahko tudi pri komunalnih priključkih. „Če imate vodo, elektriko in kanalizacijo na parceli, potem je investicija v komunalne vode zanemarljiva. Če pa vam soglasodajalec naloži, da potegnete vodo iz 50 metrov oddaljenega zemljišča soseda, to hitro pomeni dodatnih 4000 evrov.“

„Če ste ljubitelji velikih oken, previsov in odprtih tlorisov, kar je vsekakor trend kakovosti sodobnega bivanja, lahko prištejete okrog 10000 evrov za dodatne betonske ojačitve in debeljenje etažne plošče. Tudi vsak balkon ali frčada naložbo podražita za dva do pet tisoč evrov.“

Foto: Profimedia Gradnja hiše Razlike so tudi pri cenah priprave dokumentacije. V izračunu so upoštevali naročilo unikatnega projekta pri kakovostnem arhitektu, za kar je cena od 7000 do 10.000 evrov. Pri gradnji je obvezen tudi nadzor. Svetujejo, da nadzornik gradbišče obišče vsaj 20 krat, še bolje 30 krat in koordinira vse faze gradnje. To bo graditelja stalo približno tri tisoč evrov.  

Izjemne pa so razlike pri odmeri oziroma ceni komunalnega prispevka. Za gradnjo enodružinske hiše v Ljubljani je ta približno 10.000, na Primorskem tudi do 25.000 evrov, slovensko povprečje pa je nekje 5000 evrov. 

Nova uredba To bo po novem pri gradnji hiše obvezno

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

  • 12:33 17. September 2022.

    Amazon je za vsak teden spletnega dela od doma plačal od 6000 do 10.000 evrov. Za prvi mesec sem od …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.