Analiza ne zajame vseh evropskih držav, tako za leto 2019 med njimi ni Slovenije, vendar pa je slovenska podružnica Deloitte za Finance po enakih merilih izračunala tudi cene za Slovenijo, zato jo lahko primerjamo z drugimi državami.
Ljubljana je šele na 21. mestu
Povprečna cena enega kvadratnega metra novega stanovanja je bila v Ljubljani lani 3750 evrov. S tem se je naša prestolnica med 44 mesti uvrstila na 21., med Lizbono (3908 evrov) in Milano (3729 evrov). Če upoštevamo samo prestolnice, ki so na lestvici, pa se je med 22 uvrstila na 12 mesto, pred denimo Bruselj, Rim in Dublin.
Primerjava cen in bruto plače
A same cene ne povedo vsega, primerjati jih je treba v luči povprečnih bruto plač v posameznih mestih oziroma državah. Tako je moral lani Slovenec za nakup 70 kvadratnih metrov velikega novega stanovanja v Ljubljani odšteti 12,5 povprečnih bruto letnih plač, Ljubljančan pa nekaj manj kot 11. Več let morajo za nakup v glavnih mestih delati državljani Srbije, Češke, Izraela, Portugalske in Velike Britanije.
Koliko letnih bruto plač morajo za takšno stanovanje nameniti v Parizu, Luksemburgu ali Köbenhavnu, ki so med najdražjimi, ni znano, saj v Deloittu niso imeli podatka o povprečnih bruto plačah v teh mestih.
Primerjajte dodano vrednost enega balkanskega slovenca in enega zahodnega nemca...slovenci efektivno delajo mogoce 4 do 5 ur dnevno ,nemec 9 …
Napaka je že v osnovi ker se primerja bruto plačo. Z brupo plačo jaz ne moem stanovanja plačat. Poleg tega …
Drugje nimajo Jazbinška, da bi takorekoč podaril stanovanja in je delež lastniških stanovanj nasploh veliko manjši. Tudi brez tega slovenc …