Tako bo zelenjavni vrt preživel, ko boste na dopustu

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Poleti zelenjavni vrt zahteva precej nege, predvsem pa vode, vendar to ne pomeni, da ga teden ali dva ne smete pustiti samega in se odpraviti na dopust. Le nekaj dela je treba pred tem postoriti.
Oglej si celoten članek

Vrt bo že konec tega meseca in čez poletje v polnem razcvetu, plodove bomo lahko pobirali vsak dan, rastline bodo zahtevale precej vode in tudi plevel v tem času pogosto bujno raste. Poleg tega praktično vse poletne mesece tudi sejemo in sadimo vrtnine, ki jih bomo pobirali jeseni. 

Kako torej zelenjavni vrt pustiti za teden ali dva in oditi na dopust, da nas ne bo ob povratku pričakala džungla ali pa bo vse suho zaradi suše? 

Osnova so rahla, rodovitna tla

Osnova za kakovostno rast rastlin so dobro pripravljena tla, ta so v naši odsotnosti še toliko bolj pomembna. Če ste že do zdaj skrbeli, da so tla rahla in bogata s hranili, torej humusna, večjih težav tudi v času dopusta ni pričakovati. Pa vendar je treba vrtna tla tik pred odhodom zrahljati, in zelenjadnice okopati. Iz rahlih tal bodo rastline lažje črpale hranljive snovi, deževniki pa lažje opravljali svoje delo. Hkrati je treba iz gredic populiti ves plevel. V nasprotnem nas bo ob povratku čez 10 ali 14 dni na vrtu pričakala džungla.

Foto: Profimedia zelenjavni vrt

Zastirka je nujna

Zdaj je skrajni čas, da tako zrahljana tla zastrete z zastirko iz slame, posušene pokošene trave. Zadnji dan pred odhodom vse vrtnine obilno, bolj kot običajno zalijte, da bo voda prodrla globlje, v celotno območje korenin. Zastirka bo vlago v zemlji zadržala dlje, kot če okoli rastlin pustite golo zemljo. Poleg tega bo preprečila zbijanje zemlje, ki jo lahko sicer povzroči močan dež. Ko se po nalivu zemlja posuši, razpoka, na površju se ustvari skorja. To pa za rastline nikakor ni dobro. 

Foto: Profimedia zelenjavni vrt Kakšen dan ali dva pred odhodom rastline, predvsem plodovke, zalijemo z mešanico tekočega organskega gnojila obogatenega s kalijem iz rjavih alg, kar bo dodatno okrepilo rastline in jih tudi naredilo bolj odporne na sušo in morebitne bolezni. 

Na vrtu Te rastline ščitijo in krepijo vrtnine, zato jih nujno posadite

Preglejte rastline in odstranite bolne

Vse rastline je treba tudi pregledati. Če so se morebitni škodljivci že pojavili, ukrepamo z naravnimi prevretki iz žajblja, trave, kamilice, njivske preslice, pomaga pa tudi prej omenjeno kupljeno organsko gnojilo. Rastline, ki so videti zelo prizadete zaradi bolezni in škodljivcev, z vrta odstranimo. Pobrati pa moramo tudi vse plodove, ki so že zreli ali tik pred tem. Zreli paradižniki, kumare in bučke, ki jih pustimo, bodo najverjetneje začeli gniti, gniloba pa se bo širila tudi na druge plodove. Za grah, fižol, bučke in kumare pa velja tudi, da njihovo redno pobiranje spodbuja rast novih plodov.

Pomoč soseda je vedno dobrodošla 

Zato je dobro, da se s sosedom ali prijateljem dogovorimo, da vsaj enkrat na teden obišče naš vrt in pobere sve, kar je zrelo. Pa še nekaj vode lahko nakloni vrtu. Hkrati bo lahko pogledal ali je morebitno neurje polomilo kakšno oporo, ki jo lahko popravi ali nadomesti. 

Na vrtu Tako rešite vrtnine, ki jih sta jih prizadela toča in neurje

Pripravite zalogo vode

Foto: Profimedia zelenjavni vrt

Če te možnosti nimate, pa lahko upate na najboljše, dodatno vodo pa vsaj plodovkam, te je poleti potrebujejo največ, zagotovite s domačim sistemom namakanja. V zemljo ob rastlino do polovice zakopljite narobe obrnjeno z vodo napolnjeno plastenko, na zamašek katere ste prej zvrtali tri do pet res majhnih lukenj. Luknjico ali dve naredite tudi na dnu plastenke, da bo lahko iz nje izhajal zrak, lahko pa dno tudi odrežete. Tako bo rastlina vsaj nekaj časa imela dovolj vode. Popolnoma brez skrbi pa bodo tisti, ki so že spomladi ob rastlinah razpeljali namakalne perforirane cevi, iz katerih tik ob rastlini ves čas počasi kaplja voda. 

Preveriti velja tudi, ali je že pred odhodom čas, da posadimo in posejemo zelenjadnice, ki jih bomo obirali šele jeseni, ali lahko to opravilo počaka, dokler se ne vrnemo domov. To je seveda odvisno od tega, kdaj odhajamo in kdaj se bomo z dopusta vrnili. Sploh če bomo odsotni dlje, bo po dopustu morda že prepozno. 

Na vrtu Za obilen pridelek bo ta mesec treba veliko postoriti


 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.