Štiri mlade belgijske družine, ki prijateljujejo že od prej, so imele vizijo. Rešiti so morale svoje stanovanjsko vprašanje in se odločile za skupnostno bivanje, tako imenovani „cohousing“, ki pa hkrati zagotavlja dovolj zasebnosti vsaki od njih. Želele so živeti v središču Antwerpna oziroma v njegovi bližini, kjer pa prostora za gradnjo ni veliko, cene redkih parcel pa so izjemno visoke.
Belgijski arhitekturni biro Polygoon Architectuur je tako v življenje obudil zapuščeno stavbo in v njej ustvaril štiri približno enako velika stanovanja, vsako pa je zasnovano nekoliko drugače, po meri posamezne družine. Stavbi so v prvem nadstropju dodali prizidek. Družine pa si poleg dvorišča oziroma vrta delijo kolesarnico, parkirno mesto in pralnico. Skupno pa sta tudi ogrevanje in oskrba z vodo.
Celotna prenova stavbe je potekala z mislijo na trajnost in energijsko učinkovitost, zato so arhitekti ohranili vse, kar so lahko. Na zunanji strani so tako ohranili opečno fasado, materiale, ki so to omogočali, pa uporabili pri prenovi na nov način. Tudi sicer so vgradili le okolju prijazne materiale kot sta les in celuloza.
Skupnostno bivanje ali „cohousing“ je način bivanja, ki hkrati omogoča zasebnost in povezanost stanovalcev iz različnih gospodinjstev. Ta si v neki stavbi ali naselju nekaj hiš delijo nekatere skupne prostore. Predvsem tiste, ki jih ne uporabljajo vsak dan, na primer prostor za piknik, igrala za otroke, kolesa, avtomobile, lope in orodje, pralnico, delovne prostore … Tako bolj racionalno uporabijo razpoložljivi prostor in znižajo stroške zanje. Za takšne skupnosti je tudi značilno, da so stanovalci med sabo bolj povezani, več si pomagajo in bolj skrbijo drug za drugega, odločitve, ki se tičejo vseh, pa sprejemajo skupaj.
Zapustil sem službo in zdaj. S tem preprostim spletnim delom na domu zaslužim 139 na uro 0d doma. zaslužim 25 …