Spremembe pri višini subvencije in načinu oddaje vlog

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Po novem lahko vloge za subvencije pri Eko skladu, razen redkih izjem, oddamo le elektronsko prek portala e-uprava. Spremembe tudi pri subvencijah za prezračevalne sisteme.
Oglej si celoten članek

V okviru javnega poziva Eko sklada 114SUB-OB24 lahko občani dobijo subvencije za praktično vse naložbe v bolj učinkovito rabo energije v stavbah in rabo obnovljivih virov energije. Mednje spadajo tudi naložbe v prezračevalne sisteme z vračanjem toplote odpadnega zraka, ki so po novem v nekoliko spremenjene. 

Do zdaj je veljalo, da je vlagatelj za vgradnjo lokalnega oziroma decentraliziranega prezračevalnega sistema lahko dobil do 30 odstotkov vrednosti naložbe, vendar ne več kot 300 evrov na prezračevalno napravo. 

Po novem sprememba velja od sobote, pa so subvencije za decentralizirano prezračevanje razdelili na dva dela. Prve so prezračevalne naprave, namenjene lokalnemu prezračevanju, ki istočasno dovaja zrak v prostor in odvaja zrak iz prostora. Zanje je po novem subvencija 600 evrov, torej dvakrat več. 

Druge pa so prezračevalne naprave, namenjene lokalnemu prezračevanju, ki izmenjujoče dovajajo zrak v prostor in odvajajo zrak iz prostora in ki so vgrajene v paru. Zanje je subvencija ostala enaka, torej 300 evrov. 

Kakšna je razlika med obema vrstama prezračevalnih naprav?

Naprave, za katere po novem lahko vlagatelj dobi višjo subvencijo, so dvocevne naprave s hkratnim dovodom in odvodom zraka. To pomeni, da zrak po eni cevi vstopa v prostor, po drugi pa ga zapušča. Običajno imajo vgrajen ploščni toplotni izmenjevalec, prek katerega izhodni zrak odda toploto vhodnemu, pri čemer pa se zračna tokova ne mešata. 

Druge naprave pa imajo le eno cev, po kateri izmenično, v presledku od 30 do 60 sekund, odvisno od nastavitev, potujeta vstopni in izhodni zrak. V rekuperacijski enoti se prenese toplota iz izhodnega na vhodnega, pri tem pa se tokova ne mešata. Za učinkovito delovanje morata biti takšni enocevni enoti v paru. 

Povpraševanje po decentraliziranih prezračevalnih napravah je po podatkih ponudnikov vse večje, saj je zaradi vse bolj tesnih stavb, prezračevanje nujno. S prezračevalnimi napravami pa je hkrati stalno in nadzorovano. V obstoječih stavbah se zaradi preproste montaže vlagatelji pogosto odločijo prav za decentralizirano prezračevanje, saj je posegov bistveno manj kot pri vgradnji centralnega prezračevalnega sistema. 

Naj spomnimo, tudi za centralni prezračevalni sistem z rekuperacijo so na voljo subvencije, in sicer v višini do 30 odstotkov, a ne več kot 2500 evrov. 

Vloge le prek e-uprave

Med spremembami omenjenega javnega poziva velja omeniti še, da so bolj natančno opredelili, za katere stavbe lahko vlagatelji dobijo subvencije. Do teh so upravičeni zgolj, če posege izvajajo na obstoječih stavbah, za katere se uporablja pravilnik o učinkoviti rabi energije ali drugače, subvencij ni možno dobiti za ukrepe, ki bi jih izvedli na ali v gospodarskih poslopjih, zidanicah in podobnih objektih. 

Novost je tudi, da vlagatelji vloge za subvencije v papirni obliki ali prek elektronske pošte lahko oddajo le še izjemoma. V tem primeru morajo s pisnim zahtevkom zaprositi Eko sklad za posredovanje dokumentacije za prijavo z obrazci. 

Vloge je treba oddati prek portala e-uprava, pri čemer varen elektronski podpis ni več obvezen. Tako vlogo za vlagatelja lahko izpolni in odda tudi druga oseba, na primer izvajalec ali ožji družinski član. 

Kljub temu pa na Eko skladu vlagateljem priporočajo, da vlogo na portalu eUprava oddajo z varnim elektronskim podpisom, saj to omogoča shranjevanje in dopolnjevanje vloge.

Spremembo so, kot navajajo na Eko skladu, uvedli zaradi ekonomičnosti postopka, hitrejše in učinkovitejše obravnave vlog, kar je v korist vlagateljev.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 5

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.