Slovenski portal za fotovoltaiko ljubljanske fakultete za elektrotehniko je objavil redno letno poročilo o stanju fotovoltaičnega trga pri nas. Zbrali so podatke Javne agencija Republike Slovenije za energijo, Statističnega urada Republike Slovenije, Borzena in SODO ter ugotovili, da smo lani na novo postavili 2496 sončnih elektrarn, s skupno priključno močjo 31,2 MW.
Male sončne elektrarne za samooskrbo predstavljajo večino, postavili smo jih 2482, s skupno priključno močjo 30,68 MW. Povprečna moč samooskrbne elektrarne je tako 12,36 kW. Glede na leto 2018 se je število na novo postavljenih samooskrbnih sončnih elektrarn povečalo za kar 233 odstotkov. Predlani smo namreč postavili skoraj 1300 enot s skupno priključno močjo 13,1 MW.
Med vsemi novimi sončnimi elektrarnami je bilo lani le 14 takšnih, ki so bile vključene v sistem odkupnih cen, njihova priključna moč pa je znašala 1,5 MW. Povprečna in minimalna ponujena cena proizvodnje električne energije iz sončnih elektrarn je bila 75,71 evra/MWh oziroma 66,40 evra/MWh.
V poročilu najdemo tudi podatek, da je sončno obsevanje leni le rahlo presegalo povprečje zadnjih deset let. V Ljubljani je, po podatkih laboratorija za fotovoltaiko in optoelektroniko, znašalo 1265 kWh/m2 in je bilo za 1,5 odstotka višje kot v letu prej. Vrednosti sončnega obsevanja se vztrajno dvigujejo. Povprečno tako na vodoravno površino vsako leto prejmemo 5,8 Wh/m² več sončne energije.
Več o gradnji, obnovi in energiji najdete tukaj.
Dobrodošli v najboljšem erotičnem klubu -- www.Sextis.fun
Za gospodinjstva s povprečno ali podpovprečno porabo energentov se ne izplača. V teh primerih je v zasebnih hišah edino smiselna …
Za boljšo predstavo: Vse jedrske elektrarne (JE) v Sloveniji: 1 Skupna moč novih JE: 0 MW Skupna moč vseh JE: …