Kljub epidemiji in vsem omejitvam sta se število sončnih elektrarn in njihova moč lani podvojila. Vse več lastnikov streh jih prepozna kot dobro naložbo.
Po podatkih Agencije za energijo je bilo ob koncu leta 2020 v Sloveniji že 8641 proizvodnih naprav za samooskrbo iz obnovljivih virov s skupno priključno močjo 103 MW, povprečna priključna močja posamezne naprave je 12 kW . "Trend naraščanja števila naprav za individualno samooskrbo je izjemen, saj se vsako naslednje leto število naprav skoraj podvoji. Pričakovati je tudi porast števila proizvodnih naprav za skupnostno samooskrbo, ki jih do sedaj skoraj ni bilo."
Foto: Agencija za energijo
sončne elektrarne
Naprave za samooskrbo so se začele postavljati leta 2016, ko je začela veljati uredba o spodbujanju rabe električne energije, pridobljene iz obnovljivih virov, z napravami za samooskrbo. Na podlagi spremljanja podatkov o priključenih napravah za individualno samooskrbo je na sliki v nadaljevanju predstavljena rast števila naprav za samooskrbo in rast njihove skupne priključne moči.
Zastopanost posameznih obnovljivih virov je razvidna iz naslednje tabele:
Foto: Agencija za energijo
sončne elektrarne
V veliki večini prevladujejo sončne elektrarne (8614 naprav), medtem ko je naprav, ki uporabljajo vodni vir, komaj 24, naprave, ki kot vir uporabljajo veter, pa so samo tri.
Sprememba uredbe
Nova pravila za sončne elektrarne
Med obstoječimi napravami za samooskrbo še ni naprav, ki bi za vir uporabljale geotermalno energijo, in prav tako ne naprav SPTE, ki bi za primarni vir uporabljale obnovljive vire.
Navedeno velja le za individualno samooskrbo, v naslednjih letih pa je pričakovati tudi porast števila proizvodnih naprav za skupnostno samooskrbo, ki jih do sedaj skoraj ni bilo.
Naložbe in podpore
Te sončne elektrarne se v sistem samooskrbe ne morejo vključiti
Izračunali smo
To je trenutno najbolj vroča kombinacija za ogrevanje
Glede na investicijo se nam (š)e ne splača vgraditi sončne elektrarne. Ogrevamo se na TČ, hiša je toplotno izolirana od …