Trenutna bilanca je na večini domačih vrtičkov podobna. Plodovke se počasi poslavljajo, razen če jih ne gojite v rastlinjaku. Predvsem paprike in paradižniki z večjimi plodovi gredno h koncu. Presenetljivo pa vztrajajo še jajčevci in na primer češnjevci. Bučk in kumar praktično ni več.
V polnem "razcvetu" pa so kasneje sajeni radiči in endivije, brstični ohrovt, tudi koleraba in zelena še vztrajata na gredicah. Del zelenjavnega vrta smo namenili motovilcu in špinači. Kakšno gredico ali dve pa bomo kmalu namenili čebuli in česnu. Morda posejemo še zimsko solato.
Precejšen del vrta bo torej kmalu praznega. Kar pa ne pomeni, da vrtnine zgolj poberemo in gredice pustimo do naslednje pomladi. Pripraviti jih je treba na zimo in prihodnjo vrtnarsko sezono.
Če vrtnarite brez prekopavanja, pa grede le očistite plevela, zrahljajte zgornjo plast in jih prekrijte z debelo plastjo slame ali listja. Tako bodo počakale pomlad rahle in pripravljene na nove rastline. Spomladi boste dodali le kompost ali organska gnojila.
Oktober je primeren tudi za domači kompost, le suho vreme je treba ujeti. Zdaj lahko kompostni kup sestavimo, lahko pa ga le premečemo in prezračimo, odvisno, od cikla. Velja namreč, da naj se kompost na kompostnem kupu ustvarja vsaj eno leto. Če smo ga sestavili spomladi, ga bomo zdaj premetali, če pa smo ga naredili lani jeseni, bomo zdaj ustvarili novega, starega pa pustili do pomladi, ko bomo kompost potresli po gredicah.
Ta čas je tudi najbolj primeren za nove ali popravilo starih visokih gred. V novih se bo vsebina do pomladi posedla, saj v njih praktično ves čas potekajo organski procesi razpada, pri čemer se sprošča toplota in nastajajo hranljive snovi. Če grede naredimo in napolnimo šele spomladi, bo treba na te procese še nekoliko počakati.