Samooskrbne sončne elektrarne, ki so jih predvsem občani v zadnjih dveh letih množično postavljali na strehe svojih hiš, so v zatonu. Zadnji podatki Elesa namreč kažejo neverjeten upad vlog za pridobitev soglasja lani. V celem letu so prejeli le 3981 vlog za priključitev samooskrbne sončne elektrarne, pri čemer podatka, koliko od teh je vlog zgolj za sončno elektrarno, koliko pa za sončno elektrarno in hranilnik električne energije, nimajo.
Več kot 90-odstoten padec vlog za soglasja
Število prejetih vlog je v primerjavi z letoma pred tem, zanemarljivo. Do konca leta 2023, ko se je iztekel rok za vloge za samooskrbo po stari shemi oziroma letnih meritvah, je na naslov petih elektrodistribucijskih podjetij prišlo 47.990 vlog. Padec zanimanja za postavitev samooskrbne sončne elektrarne je več kot 90-odstoten.
K večjemu zanimanju niso pripomogle niti relativno visoke subvencije, ki jih za naložbe v samooskrbo po novi shemi lahko pridobijo vlagatelji. Če se odločijo zgolj za naložbo v sončno elektrarno, lahko za vsak priključen kilovat dobijo 250 evrov nepovratnih sredstev, vendar ne več kot 25 odstotkov upravičenih stroškov naložbe, če se odločijo tudi za hranilnik električne energije pa 675 evrov za en kilovat inštalirane nazivne električne moči elektrarne, vendar ne več kot 40 odstotkov upravičenih stroškov naložbe.
Svoje naj bi dodala tudi omrežnina
Nova shema, ki od lani velja za samooskrbne sončne elektrarne, ni več tako privlačna, kot je bila shema letnih meritev. Po novem se obračuni izvajajo vsak mesec, vlagatelji pa morajo vso iz omrežja prejeto elektriko plačati z vsemi dajatvami, tako kot vsi odjemalci, ki sončnih elektrarn nimajo. Izračuni sicer kažejo, da se naložba v sončno elektrarno skupaj s hranilnikom električne energije še vedno splača, pa vendar so vlagatelji zdaj bolj previdni.
Na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo so nedavno za padec zanimanja okrivili tudi spremenjen način obračuna omrežnine. Kot smo izvedeli, naj bi se prav v zadnjih mesecih lani zanimanje za naložbe povečalo, potem pa je prišla nova, višja zimska tarifa omrežnine.
Podatki Elesa, ki so nam jih posredovali, kažejo malenkostno rast števila vlog za izdajo soglasij oktobra in novembra lani, ko so se mesečne številke povzpele na 428 in 495 vlog ter padec decembra, ko so elektrodistribucijska podjetja prejela 304 vloge. A tudi decembrske vloge ne odstopajo bistveno od mesečnega povprečja prejetih vlog lani, ki so na izjemno nizki ravni.
Zavrnejo že tretjino vseh vlog za soglasja
Elektrodistribucijska podjetja so lani reševala predvsem vloge za izdajo soglasij za priključitev samooskrbe po stari shemi. Izdali so 19.499 soglasij, leto pred tem pa še nekaj več, in sicer 21.688. Trenutno imajo v obravnavi še 825 vlog, ki se nanašajo na novo shemo.
V letih 2023 in 2024 so na omrežje priključili skoraj 32.600 sončnih elektrarn, skupna moč lani priključenih naprav pa je 196 MW.
Kot smo še izvedeli, vseh sončnih elektrarn, ki so lahko priključene po stari shemi letnih meritev, še niso priključili. Do konca leta 2024 so prejeli 16.302 vlogi, od tega decembra 2758. Na rešitev pa je konec leta čakalo še 1539 vlog za priključitev.
Podatka, koliko vlagateljev, ki so lani dobili soglasja za postavitev samooskrbe po stari shemi, je pravočasno na strehe te tudi postavilo in vložilo vloge za priključitev, nimajo. Spomnimo, pogoj, da je sončna elektrarna lahko v stari shemi, je bil, da vlagatelj najkasneje do 31. decembra napravo postavi, fotografira in pošlje vlogo za priključitev.
Nihče ni postavil sončne elektrarne, ker bi bil ekolog in bi ga skrbeli izpusti CO2, pač pa je vsak gledal …
Ali se kdo čudi ??? Za 15kw porabljene električne energije je račun 39 eur !!!!! Kaj si sploh misli tale …
Povsem razumljivo. Letos bodo postopoma začeli propadati tudi podjetja ki so prodajala soncne elektrarne..Potem ne bo možno uveljavljati garancije...Prehod v …