Pogosto lahko na spletnih straneh energijskih svetovalcev ter različnih strokovnih in poljudnih forumih beremo razpravo, ali v hiši in stanovanju električno ogrevanje lahko uporabimo kot osnovno ogrevanje, kamor na primer štejemo IR-panele, električne radiatorje, električno ploskovno ogrevanje, tudi termoakomulacijske peči, električne peči in seveda toplotne črpalke.
Celo energetski svetovalci niso enotni
Mnenja so različna, nekateri trdijo, da je električno ogrevanje kot osnovno, prepovedano, uporabimo ga lahko zgolj kot dogrevanje ali za ogrevanje v prehodnih obdobjih. Drugi se s tem ne strinjajo in to na primer utemeljujejo s tem, da graditelji v nove hiše kot edino ogrevanje na vgrajujejo na primer IR-panele ali pa sodobne električne peči. Celo energetski svetovalci niso enotni.
Dilemo smo preverili pri pristojnih ministrstvih, saj niti v energetskem zakonu niti v pravilniku o učinkoviti rabi energije ali v pripadajoči tehnični smernici ni neposredno napisano, da je takšno ogrevanje prepovedano.
Odgovore sta ministrstvi uskladili in sporočili, da „električno ogrevanje z našo zakonodajo ni prepovedano.“ A le za zdaj.
V procesu sprejemanja sta zakon in pravilnik, ki bosta uporabo električnega ogrevanja stavb zelo zaostrila. „Zakon o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije, ki je v medresorskem usklajevanju, v tem delu dovoljuje projektiranje ogrevanja na električno energijo le v primeru uporabe toplotne črpalke.“
S sprejetjem novih predpisov bo prepovedano
Ta je, kot pojasnjujejo, bistveno bolj učinkovita, kot električni grelniki, ko toploto generirajo po principu uporovnega gretja. „Toplotna črpalka električno energijo učinkovito izrablja za črpanje obnovljive toplote iz okolice v večkratnem faktorju glede na vloženo količino električne energije.“
Glede na predlog zakona, bo torej edino ogrevanje na elektriko, dovoljeno le ogrevanje s toplotno črpalko, vse ostale možnosti električnega ogrevanja kot osnovnega ogrevanja pa ne bodo več dovoljene.
Za obstoječe stavbe le priporočilo
V zakonu pa takšne zahteve ne bo za obstoječe stavbe, te se bodo še vedno lahko ogrevale z drugimi vrstami električnega ogrevanja, čeprav na ministrstvih poudarjajo, naj lastniki stavb izberejo bolj energijsko učinkovite sisteme ogrevanja, za katere lahko pri Eko skladu pridobijo subvencijo. da je razen, če se lastniki ne bodo odločili za njihovo rekonstrukcijo, za kar bodo morali pridobiti gradbeno dovoljenje.
Poleg določil v zakonu, pa je tudi v predlogu prenovljenega pravilnika o učinkoviti rabi energije „predvidena prepoved rabe električne energije iz javnega omrežja za neposredno ogrevanje stavb, hkrati pa je najbolj pomemben kazalnik glede energijske primernosti stavbe dovoljena raba primarne energije delovanje tehničnih stavbnih sistemov in ne končna energija. Ker se šteje, da je faktor pretvorbe za električno energijo 2,5, ne obstaja veliko možnosti za rabo električne energije za neposredno ogrevanje stavb,“ še pravijo.
Zakon in pravilnik naj bi bila sprejeta v prvi polovici letošnjega leta.
Kr nej pridejo k meni če si upajo, mam 3 elekrtoobločne peči po 6 kW in 1 rabljen jedrski reaktor, …
Postavi na streho sončne celice, v klet baterije in rabi elektriko po mili volji.
vsem , ki sprejemajo zakonodajo. naj si ogledajo eno ponudbo (iz leta 2021) za izvedbo ogrevanja v individualni hiši. TČ …