Omrežnina je zadnje dni osrednja politična tema. Kot smo poročali že včeraj, naj bi bil premier Robert Golob nad delom Agencije za energijo in novim omrežninskim aktom tako ogorčen, da je celo odpovedal dvodnevno udeležbo na podnebni konferenci v Azerbajdžanu. Jutri se bo vlada sestala na redni seji, ena od točk na dnevnem redu pa naj bi bile tudi cene elektrike in omrežnina.
Neuradno: zamejene cene in še vedno brez prispevka OVE
Kaj točno bodo odločili, bo znano jutri po seji vlade, neuradno pa je slišati, da bodo do vsaj konca zime veljale zamejene cene električne energije. Kolikšna bo omejitev oziroma ali bo vsaj za gospodinjstva ostala takšna, kot velja zdaj, še ni znano. Trenutno plačujemo 90 odstotkov porabljene cene po regulirani ceni, 10 pa po tržni, razlika med obema pa je občutna.
Po novem letu bo račune za električno energijo zvišal tudi prispevek OVE in SPTE, ki ga gospodinjstva in mali poslovni odjemalci ne plačujemo že od novembra lani. Neuradno smo izvedeli, da bo vlada jutri razpravljala tudi o tem, zato lahko predvidevamo, da bodo ukrep oprostitve plačila tega prispevka podaljšali do konca zime oziroma do začetka marca, ko bo pri obračunu omrežnine začela veljati nižja sezona z nižjimi tarifami.
Tako naj bi ublažili prehod na nov obračun omrežnine, ki bo v štirih zimskih mesecih dvignila zaradi višje porabe že tako višje račune za električno energijo. Dodaten učinek naj bi bil nižja inflacija, ki posledično dvigne socialne transferje in pokojnine ter vse izdatke, ki se usklajujejo z inflacijo.
Vprašanje je, kaj oprostitev prispevka OVE in SPTE še za nekaj mesecev pomeni za sredstva, ki se iz tega naslova zbirajo v skladu za zelene naložbe, in ali spet lahko govorimo o delitvi bombončkov, smo izvedeli od poučenega vira blizu vladi.
Nova omrežnina: pravična ali nepravična
Manj pa je znanega, kaj na vladi lahko ukrenejo glede novega obračuna omrežnine, ki je začel veljati 1. oktobra, saj je Agencija za energijo, ki je akt pripravila, neodvisen organ. Koalicijski partnerji, ki so se sestali včeraj, se strinjajo, da je treba preveriti, ali je metodologija obračuna omrežnine še vedno ustrezna in če zagotavlja pravičnost.
Iz agencije za energijo smo ves čas dobivali prav sporočilo, da je nova omrežninska metodologija bolj pravična. Predvsem za gospodinjstva, ki so do zdaj omrežnino plačevala za višje moči, kot so bile dejanske njihove obremenitve omrežja. To potrjujejo tudi podatki o novih dogovorjenih močeh, ki so v večini gospodinjstev nižje od prej veljavnih obračunskih moči. Le gospodinjstva, ki imajo velike porabnike, na primer sončno elektrarno, toplotno črpalko, savno, bazen, bodo po novem praviloma plačevala več, ker omrežje obremenjujejo bolj.
Podjetja bodo plačevala več
Podobno velja za podjetja. Ta so, kot so poudarjali na agenciji, do zdaj plačevala manj, kot so obremenjevala omrežje. Razliko pa so namesto njih plačevala prav gospodinjstva. Zdaj bodo tudi podjetja plačevala toliko, kolikor obremenjujejo omrežje. To pa za marsikatero podjetje pomeni višje zneske omrežnine.
Čeprav iz navedenega izhaja, da bo vsak uporabnik, pa naj bo gospodinjski ali poslovni, po novem plačal toliko omrežnine, kot obremeni omrežje, pa se s tem ne strinjajo v poslanski skupini NSi, zaradi česar je Jernej Vrtovec sklical novinarsko konferenco, na kateri bo predstavil navedbe Gospodarske zbornice Slovenije, da so se nekaterim podjetjem računi za električno energijo dvignili celo za trikrat. Skrbijo pa ga tudi višji računi za elektriko, ki jih gospodinjstva lahko pričakujejo naslednji mesec. Pričakuje tudi, da bodo omrežninski akt razveljavili.
katarina.n.mal@styria-media.si
Ko se je taubi videl na zadnjem mestu priljubljenosti in je videl anketo v kateri je vlada v prostem padu, …
Nebi reku da se pozna 30€ na mesec. Za teh 5€ na mesec manj za omreznino da moram skos gledat …
Prvo bi bilo potrebno v energetiki znižati plače za 30% in jih vsaj tretino odpustiti ker eni hodijo v službo …