Od 1. oktobra veljajo nove tarife za obračun omrežnine za moč in omrežnine za prevzeto električno energijo. A bodo veljale le do konca leta, saj je Agencija za energijo v zadnjem Uradnem listu objavila nove tarife, ki bodo veljale leta 2025.
Nove tarife bodo za gospodinjske odjemalce nižje od zdaj veljavnih in to v vseh časovnih blokih.
V časovnem bloku 1, ki je najdražji in velja od začetka novembra do konca februarja, bo omrežnina za moč prihodnje leto cenejša za dobrih pet odstotkov odstotkov.
Tarife omrežnine za prevzeto energijo v povprečju ostajajo podobne, v 2. in 3. bloku nekoliko nižje, v drugih pa celo nekoliko višje. Ker je v novem omrežninskem sistemu večji poudarek na omrežnini za moč kot na omrežnini za energijo, te spremembe ne bodo imele posebnega učinka.
Toliko bo prihranilo povprečno gospodinjstvo
Poglejmo povprečno gospodinjstvo, ki v enem mesecu porabi približno 450 kWh električne energije, v vseh časovnih blokih pa so mu določili obračunsko dogovorjeno moč 6 kW.
Po zdaj veljavnih tarifah bi novembra in decembra za omrežnino za moč plačalo 34,4 evra z DDV in približno 10 evrov za omrežnino za porabljeno energijo, januarja pa bo omrežnina za dogovorjeno moč 33 evrov, omrežnina za energijo pa približno 10 evrov. Iz naslova omrežnine januarski račun v primerjavi z decembrskim ne bo nižji niti za dva evra. Razlika zaradi znižanja bo torej neznatna.
Prihranki zaradi znižanja omrežnine v letu 2025 ne bodo takšni, kot smo prvotno poročali, saj pri tarifah nismo upoštevali tarif za prenosno omrežje. Za napako se iskreno opravičujemo.
Zakaj je agencija znižala tarife omrežnine?
Ali to pomeni, da bodo elektrodistribucijska podjetja zbrala manj sredstev iz naslova omrežnin, iz katerih pokrivajo upravičene stroške in tudi planirane naložbe oziroma zakaj so se v agenciji odločili znižati omrežnine za prihodnje leto?
V ozadju določitve letnega zneska, ki ga morajo vsi odjemalci plačati za omrežnino, je kompleksen model izračuna, zato končni znesek ni nujno enak vsako leto. Ni nujno, da je vedno višji, kar bi lahko sklepali iz napovedi, koliko je treba v prihodnjih letih vložiti v omrežje, lahko je nižji ali višji.
Agencija za energijo namreč določi merila in način izračuna upravičenih stroškov elektrooperaterja in na drugi strani virov za pokrivanje njegovih upravičenih stroškov.
Preprosto povedano, agencija zamejuje stroške, znotraj katerih morajo elektrodistributerji poslovati, in pregleda tudi njihove naložbene načrte, vse skupaj pa tvori upravičene stroške. Na drugi strani so prihodki elektrodistributerjev, ki prihajajo iz različnih virov.
Agencija torej določi načrtovane upravičene stroške in načrtovane druge prihodke ter med viri za pokrivanje upravičenih stroškov upošteva še odstopanja preteklih let, ki se izkažejo kot presežki ali kot primanjkljaji omrežnine, pojasni direktorica Agencije Duška Godina.
Presežek omrežnine se uporabi kot vir za pokrivanje upravičenih stroškov v naslednjih letih, prav tako imajo elektrodistributerji v naslednjih letih pravico prejeti morebitni primanjkljaj.
Razliko med upravičenimi stroški na eni in prihodki na drugi strani pa je treba pokriti z omrežnino. Znesek te je zato lahko eno leto nižji in drugo višji.
Za leto 2025 je razlika med stroški in prihodki nekoliko nižja, kot je bila letos, zato je skupni znesek omrežnine nekoliko nižji. Ta pa se glede na količino razdeli med odjemalce po različnih napetostnih nivojih.
katarina.n.mal@styria-media.si
Mal naj preverijo velike porabnike. Jeklarna na Jesenicah ( pa verjetno še kakšna) ima določene termine, t.i. KT-je, med katerimi …
Predlagam, da ta vaš članek zaradi dezinformacij, ki ste jih objavili raje UMAKNETE s portala!
so mal znižal. samo nihče pa niti z črko ne omeni tisti del odloka, kjer je tabela za člane neke …