Znanstvenik o zvoku z Marsa: "Ustrašil sem se"

Foto: Profimedia
Odkritje je prišlo na podlagi analize skoraj petih ur posnetkov Nasinega najnaprednejšega vesoljskega plovila, roverja Perseverance.
Oglej si celoten članek

Znanstveniki so bili šokirani nad posnetki zvokov z Marsa: "Ko sem to slišal, sem se kar malo ustrašil, mislil sem, da je napaka", je dejal eden od znanstvenikov.

Svet Nasa: To je najpomembnejše odkritje glede življenja v vesolju doslej

Veljalo naj bi, da se v vesolju ne sliši, če kričite drug na drugega. Toda na Marsu, tako pravijo francoski znanstveniki, se bodo vaši kriki premikali po atmosferi hitreje kot na Zemlji. Znanstveniki so namreč odkrili, da na Marsu obstajata dve hitrosti zvoka, pri čemer višji toni dosežejo cilj nekoliko hitreje kot nižji. Ta pojav je ugoden za kričanje, na drugi strani pa neroden za pogovor ali uživanje v glasbi. Rezultati raziskave so bili objavljeni v znanstveni reviji Nature.

Zvok je počasnejši

Ta pojav povzroča hladna, tanka atmosfera ogljikovega dioksida, kot je na primer na Rdečem planetu. Na Zemlji zvok potuje s hitrostjo 340 metrov na sekundo (m/s), medtem ko je na Marsu približno 100 m/s počasnejši. Vzrok je, da je v okolju z nizkim tlakom manj trkov molekul, zaradi česar se zvoki ne morejo širiti tako hitro.

Foto: Profimedia planet Mars

Kaj se dogaja? Znanstvenike bega skrivnostni signal iz vesolja

Majhne, trdne molekule ogljikovega dioksida reagirajo na zvočne valove drugače kot atmosferske molekule kisika in dušika na Zemlji. Ko zvoki dosežejo frekvenco 240 Hz (kar je približno srednja nota C na klavirju), se vibrirajoče molekule ogljikovega dioksida nimajo časa vrniti v prvotno stanje, zato se zvoki širijo lažje in hitreje. To pomeni, da zvoki pod srednjim C potujejo s hitrostjo 240 m/s, tisti nad pa z 250 m/s.

Poslušanje koncerta bi bilo bizarno

"Poslušanje koncerta na Marsu bi bilo posebno bizarno doživetje - ne samo, da bi bili visoki toni zelo pridušeni, ampak bi prispeli tudi pred nizke tone, zaradi česar bi se glasba zdela precej neuravnotežena in neusklajena," je pojasnila dr. Naomi Murdoch s francoske univerze v Toulousu.

Svet Rusi v vesolje poslali zanimivo sporočilo

Do odkritja je prišlo po analizi skoraj petih ur posnetkov iz Nasinega najnaprednejšega vesoljskega plovila, roverja Perseverance, ki je pristalo na Marsu februarja 2021. Prejšnje misije na Mars niso posnele zvoka.

Znanstveniki so pričakovali, da bodo zvoki na Marsu pridušeni zaradi tanke atmosfere, vendar so bili presenečeni, ko so ugotovili, da se visoki zvoki premikajo hitreje.

Foto: Epa Perseverance

Rekord Neverjetno odkritje, tako daleč še nismo posegli

"Malo me je zgrabila panika. Sprva sem mislil, da je ena od dveh meritev napačna, ker je na Zemlji samo ena hitrost zvoka," je za AFP povedal dr. Sylvestre Maurice z univerze v Toulousu.

Iz francoskega nacionalnega centra za znanstvene raziskave (CRNS) so v izjavi zapisali, da bi "vsi ti dejavniki otežili pogovor dveh oseb na razdalji le petih metrov".

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.