Podpora aplikacijam
Apple in Google sta se očitno dogovorila, da uporabnikom svojih telefonov omogočita programski vmesnik, ki bo podpiral delovanje aplikacij za slednje stikom covid-19.
Vmesnik lahko najdemo v meniju "nastavitve".
Po kliku opazimo, da moramo vklopiti bluetooth, če želimo uporabljati to funkcijo.
Samo po ena uradna aplikacija na državo
Ker se je uporabnikom vmesnik na pametne telefone naložil brez kakšnega posebnega obvestila in s tem razburil precej ljudi, ki so se zbali, da bi jim lahko aplikacija sledila brez njihovega dovoljenja, smo za mnenje poprosili informacijsko pooblaščenko Mojco Prelesnik.
Ta miri, da programski vmesnik brez naložene aplikacije ne deluje. "Oba ponudnika sta tudi pojasnila, da bosta dovolila samo po eno uradno aplikacijo na državo. Po informacijah vlade pa aplikacija v Sloveniji ne bo na voljo prej kot v mesecu dni," nam je odgovorila.
Podatke lahko kadarkoli izbrišete tudi sami
Google pa piše, da se lahko sami odločimo, če in kdaj želimo deliti podatke. "Celoten postopek iskanja ujemanj za obvestila o izpostavljenosti se izvede v napravi, kar pomeni, da boste samo vi in vaša aplikacija vedeli, če sporočite, da ste zboleli za boleznijo covid-19, ali če ste bili izpostavljeni nekomu, ki je sporočil, da je zbolel za boleznijo covid-19."
Šele ko prenesete aplikacijo organa za javno zdravje, lahko omogočite uporabo obvestil o izpostavljenosti. "Če ste zboleli za boleznijo covid-19, lahko naključne ID-je delite z aplikacijo," so dodali.
Kar je še zelo pomembno: za preprečevanje sledenja se naključni ID vašega telefona spremeni vsakih 10 do 20 minut, telefon pa shranjuje samo naključne ID-je za zadnjih 14 dni. Te lahko kadarkoli izbrišete tudi sami.
Anica, niso. Očitno je v koritu še "hrana".
Me zanima kdo od naših vrlih mož, ki brez maski in zaščite harajo naokoli je bil ali je okužen? A …
In kaj zdaj? Nehajte že nategovat narod! A niste še dosti pokradli?