Veliki premiki na področju pnevmatik

Foto: Bridgestone radar, avtomobilske gume Foto: Bridgestone radar, avtomobilske gume Foto: Bridgestone radar, avtomobilske gume Foto: Bridgestone radar, avtomobilske gume Foto: Carnegie Mellon University radar, avtomobilske gume
Radarji, ki so v zadnjem času postali že redni sestavni del asistenčnih sistemov v avtomobilih, bi lahko v prihodnosti dobili še več funkcij.
Oglej si celoten članek

Raziskovalci na univerzi CarnegieMellon University v ameriškem Pittsburghu so namreč v sodelovanjem z gumarjem Bridgestone razvili sistem za nadzor stanja gum, ki deluje na osnovi radarskega tipala, ki je vgrajeno v vdolbino za kolo in nadzoruje tekalno površino gume.

Avto Tlačilko za zrak vstavili kar v pnevmatiko

Foto: Carnegie Mellon University radar, avtomobilske gume

Radarsko tipalo je zasnovano tako, da zazna tudi najmanjše spremembe na površini tekalne površine in bočnih površin gume in sproži alarm, ko je presežena določena toleranca. Na površini gume lahko zazna tudi tujke, kakršni so žeblji, delci stekla ali kamenčki.

Avto Kaj poletje naredi zimskim pnevmatikam

Razvoj radarskega tipala za nadzor gum je sicer stekel konec leta 2018, potem, ko so raziskovalci z univerze obiskali Bridgestonov ameriški tehnični center v Akronu v Ohiu in naleteli na zanimivo težavo, kako izmeriti in nadzorovati obrabo gume. Če bi jim to uspelo, bi lahko precej pripomogli k povečanju prometne varnosti.

Milimetrska natančnost

Mehaniki izrabo gume danes namreč še vedno preverjajo s preprostimi mehaničnimi sredstvi ali zapletenimi laserskimi skenerji visoke ločljivosti, vendar tega ne morejo početi na terenu in v času delovanja avtomobila, saj takšnih naprav ni mogoče montirati na avtomobil.

Foto: Bridgestone radar, avtomobilske gume

ADAC test S širšo gumo boste v eni situaciji izrazito na slabšem

Po eksperimentih z različnimi tehnologijami se je na koncu za najbolj ustreznega izkazalo radarsko tipalo, ki na gumo oddaja radijske valove, na osnovi meritev njihovega odboja pa potem zazna razne nepravilnosti in tujke. Tehnologija, ki je v osnovi podobna prometnim radarjem ali radarjem, ki jih uporabljajo letala, izkorišča tudi rotacijo kolesa in ločljivost odboja okrepi do te mere, da je sistem sposoben na gumi zaznavati tudi milimetrske spremembe. Raziskovalci so v tekalno površino gume vgradili tudi posebne kovinske ploščice, ki delujejo kot markerji in zagotavljajo, da radar ustrezne odboje zazna tudi tedaj, ko se v utorih tekalne površine gume naberejo sneg, prah, blato in druga umazanija.

Razširitev radarskega dosega

Raziskovalci sicer niso sporočili, kdaj bo radarska tehnologija za nadzor gum zares na voljo, a ko bo, bo precej razširila obseg delovanja radarskih tipal. Ta so danes sicer res že skoraj serijski sestavni del avtomobilov, vendar je njihovo delovanje usmerjeno v spremljanje okolice avtomobila ne pa avtomobila samega.

Noro Video: Gasilce skoraj zadela leteča goreča pnevmatika

Spremljanje pnevmatik je po drugi strani omejeno zgolj na nadzor tlaka, naj si bo s pomočjo tipala v notranjem delu ventila na sami pnevmatiki ali s pomočjo meritev vrtenja kolesne osi. Z radarskim tipalom bi lahko nadzor nad pnevmatikami precej razširili, saj bi tipalo poleg izgube tlaka v gumi odkrilo tudi vzrok zanj in s tem olajšalo voznikove odločitve in delo servisnih delavnic.

Foto: Bridgestone radar, avtomobilske gume

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 2

  • 00:24 1. September 2020.

    Dobrodošli v najboljšem erotičnem klubu --- www.Sextis.fun

  • ode
    19:00 31. Avgust 2020.

    Naj raje že enkrat uvedejo črno skrinjico, oziroma, sektor v pomnilniku ECU, kjer se bo neizbrisljivo zapisovalo dogajanje z avtomobilom …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.