Še posebej v teh zasneženih dneh, ko je iskanje parkirišč po mestih dodatno oteženo zaradi kupov snega, gajbice, škatle in različni drugi rekviziti kar "cvetijo". Z njimi želijo stanovalci bližnjih stanovanjskih blokov ali naselij rezervirati mesto za svoje vozilo, še posebej, če so morali parkirni prostor pred tem sami sčistiti snega in ledu. Posledično se je po spletnih forumih razvila pestra debata o "najboljših" ukrepih proti tovrstnemu početju. Eni predlagajo prijavo policiji, drugi fizični obračun z oviro ali celo kakšne bolj hudomušne prijeme, s katerimi da je mogoče spametovati "gajbičarja".
Zakon predpisuje astronomsko kazen
Če nekdo omeji dostop do parkirišča na svojem privatnem zemljišču, potem je to načeloma njegova pravica, a le če ne posega v pravice solastnika.
Drugače pa je, ko si nekdo "rezervira" javno parkirišče. Zakon o cestah glede tega v svojem 5. členu med drugim navaja, da je na javnem cestišču prepovedano "nasipati zemljišča ali nameščati kakršnekoli predmete, ki bi lahko ovirali ali onemogočali nemoteno in varno odvijanje cestnega prometa". Zagrožena kazen za tovrstno početje je vse prej kot majhna, saj znaša 1.000 evrov. Poleg policije je za posredovanje v takšnih primerih (javna parkirišča) pristojno tudi mestno redarstvo.
Zaradi gajbice na urgenco ali policijsko hlajenje
Policija statistike za "gajbičarje" sicer posebej ne vodi. Kot že omenjeno pa velikokrat prihaja do nesoglasij na zasebnih parkiriščih, denimo na blokovskih parkiriščih. Kri rada zavre, ko se srečata dva stanovalca, tisti, ki se že dlje časa trudi nekam stisniti svoje vozilo in tisti, ki je z gajbico ali škatlo zakoličil svoj teritorij. Takrat policija velikokrat vendarle posreduje, pojasnjuje Drago Menegalija iz Generalne policijske uprave: "Če smo obveščeni o takšnih dogodkih, glede na izkušnje največkrat posledično pride do prepirov, nedostojnega vedenja na javnem kraju ..., kar predstavlja prekrške zoper javni red in mir."
In kaj o uzurpaciji parkirnih mest pravijo pri eni od večjih družb v Ljubljani, ki vzdržuje in upravlja večstanovanjske zgradbe? "Če naletite na gajbico ali škatlo, jo enostavno primite in odnesite v smeti. Nihče nima pravice do takšnega početja."
Se dogaja, da nekateri mislijo, da je javni parking njihov 365 dni v letu, neodvisno od snega. V naši soseski …
Sem mislila, da se to ne dogaja več. Očitno se v zasneženih zimah miselnost Slovencev zoži na gajbico na očiščenem …
Sicer m zelo proti gajbičarjem. Vsaj tistim poleti. Ampak pozimi pa bi jih lahko dopustili. Punca živi v rožni dolini …