Tako zelo se Slovenci bojimo policistov na dolenjski AC

Foto: Žurnal24
Foto: Žurnal24 main
Video, na katerem si vozniki od Krškega do Ljubljane ne upajo prehiteti policijskega vozila, četudi ta vozi pod omejitvami. Küzmič: Bil bi že čas, da bi jim dovolili prižgati modre luči.
Oglej si celoten članek

Z armaturno kamero smo posneli nenavaden prizor na dolenjski avtocesti. Po njej se je vozil patruljni policijski avto v smeri od meje proti Ljubljani. Policist je veliko večino časa prevozil na levem voznem pasu, čeprav je imel velikokrat priliko, da bi se umaknil prometu za seboj na desni pas v skladu s pravili. Prav tako je njegova hitrost zelo nihala, po naših opazovanjih med 100 in 150 km/h, pri čemer so mu ostali vozniki vestno sledili, a prehiteti si ga ni upal nihče, četudi s tem ne bi kršil omejitev. 

"Tega ne razumem. Če je policist vozil pod omejitvijo, bi ga lahko normalno prehiteli," pravi Brane Küzmič, dolgoletni inštruktor varne vožnje. "Če bi se policist lahko umaknil na desni pas in je z vztrajanjem na levi res zadrževal promet, to gotovo ni prav." 

Inštruktor: Zakaj se tudi pri nas ne vozijo z modro lučjo?

Nedavna huda nesreča na AC pri Razdrtem je znova sprožila vprašanje prisotnosti in opaznosti policije na avtocesti, saj so policisti ob tej priliki priznali, da je zaradi krčenja sredstev v prometu veliko manj patrulj, ki sicer že s prisotnostjo pozitivno vplivajo na obnašanje drugih voznikov.

Küzmič opozarja, da bi se lahko v takšnih razmerah morali zgledovati po marsikateri drugi državi, kjer policisti po avtocesti vozijo v običajnem prometu s prižgano modro lučjo. 

"To denimo že 20 let izvajajo v Italiji in močno povečajo svojo vidljivost ter pozitivno vplivajo na druge voznike. S prižganimi lučmi se vozijo tudi po odstavnem pasu, s tem pa dajejo vsem voznikom jasen signal prisotnosti."

Foto: Profimedia Policija "Pri nas pa je težava, ker se nihče nikogar več ne boji, ker policistov ni nikjer videti, tako da vozniki lahko prosto divjajo. Če pa bi vozil policijski avto z lučmi 130 km/h med Koprom in Mursko Soboto in to ponavljal vsak dan, bi se tudi ostali vozniki hitro navadili spoštovati omejitev." 

Po Küzmičevih besedah takšno prakso izvajajo tudi v Franciji, Nemčiji in še kje.

Težava, da česa takšnega ni mogoče čez noč uvesti pri nas, je že Zakon o pravilih cestnega prometa. Ta določa, da je morajo vozilom s prednostjo, ki uporabljajo modre opozorilne svetilke, drugi vozniki takoj dati prosto pot vozilu, in se po potrebi umakniti ali celo ustaviti. Isti člen zakona sicer pravi, da sme vozilo s prednostjo "izjemoma uporabljati tudi samo posebne svetlobne znake brez sirene, kadar je ob zadostni vidnosti tega vozila zagotovljena varnost udeležencev cestnega prometa, vozilo s prednostjo pa tudi, kadar s temi znaki opozarja na nesrečo, zgostitev prometa ali druge okoliščine, ki predstavljajo nevarnost za udeležence cestnega prometa."

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 26

  • 12:18 28. Marec 2016.

    Bravo policaji, tako se dela! Takšne akcije bi morale biti redne, da malce izšolajo neizšolane, nevarne in nesramne zaritneže. Palec …

  • 18:08 5. Marec 2016.

    Spremeniti člen v CPP , ki bi omogočal podati prijavo proti drugim voznikom in bi bila takšna prijava enakovredna policijski …

  • 17:51 5. Marec 2016.

    Vsako tajno snemanje in zasledovanje je po zakonu in Ustavi absolutno prepovedano, če za to ni izdan nalog sodnika in …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.