"V prometnem križišču sem se iz oči v oči srečal s 30-tonskim vlačilcem, v katerem je voznik z eno roko 'lagano' sukal volan in se hkrati smejal v slušalko, ki jo je držal z drugo roko. Seveda sem moral jaz reševati situacijo in se umikati prek vseh meja. Kaj tem šoferjem res ni nič jasno?", je svojo izkušnjo delil znanec.
Ob malce podrobnejšem spremljanju nasproti vozečega prometa na cesti je hitro jasno, da ne gre za osamljeni primer in da marsikateri poklicni voznik med vožnjo telefonira, pa čeprav je upravljanje tovornih vozil samo po sebi precej zahtevnejše početje, ki zahteva več zbranosti in predvidevanja situacij, še posebej pri spremljanju šibkejših udeležencev v križiščih.
Še bolj zaksrbljujoče je, da telefon kar med vožnjo uporablja tudi marsikateri voznik avtobusa, pri čemer jih ne moti, da za njim sedijo potniki, ki od šoferja pričakujejo predvsem varen prihod na cilj. Tako nam je bralka pred kratkim poslala fotografijo šoferja avtobusa, kako med vožnjo "visi na Faceooku". Policisti v Ljubljani pa so ustavili šoferja LPP, ki je med pogovorom po mobilniku naredil še dva druga prekrška.
25 evrov za bluetooth slušalko preveč
Čeprav je početje voznikov včasih težko kontrolirati, nekatere družbe temu vendarle namenjajo veliko pozornosti. Pri Alpetour Potovalni agenciji, eni največjih družb za avtobusne prevoze pri nas, izpostavljajo, da poleg zakonodaje tudi njihova interna pravila strogo prepovedujejo uporabo mobilnega telefona med vožnjo.
"Če morajo vozniki opraviti službeni razgovor, ga morajo opraviti na avtobusni postaji, postajališču ali drugem primernem prostoru izven vozišča, ko avtobus stoji." Kot dodajajo, svoje voznike redno nadzirajo in v primeru ugotovljenih kršitev ali če jih na to opozorijo potniki, šoferja nemudoma pokličejo na razgovor in ga opozorijo na možnost sankcioniranja.
Pri Pošti Slovenija, ki med drugim svoj razvoz pošiljk reklamira s sloganom "Hitrost imamo v genih", pravijo, da lahko njihovi šoferji med vožnjo telefonirajo le ob uporabi naprave za prostoročno telefoniranje, ki jo uporabljajo pri prevzemu in dostavi pošiljk.
Če teh pravil ne upoštevajo, so sami odgovorni za morebitne kazni v skladu z veljavno prometno zakonodajo.
Policija ima pri odkrivanju prekrškarjev pri težkih vozil sicer težave, saj je zaradi visoke pozicije sedenja težje opazovati početje šoferja.
V ta namen od lani uporabljajo poseben kombi s teleskopsko kamero, s katerim na avtocestah lahko "kukajo" v kabine.
Ko se bošpeljal za nekom, ki nenadoma začne voziti počasneje in vijugati boš ugotovil da je telefonko. Kazen za to …
Bralka, ki je fotografirala voznika avtobusa kako uporablja FB med vožnjo, bi napravila več koristi, če bi šoferja ostro okarala …
Vsaj polovica vozi z eno roko, zdej al jo majo samo kje naslonjeno al pa drzijo telefon na ušesu je …