Priporočila: Brez tega se v hladnih dneh ne podajajte na cesto

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
V Agenciji za varnost prometa (AVP) so za voznike pripravili priporočila za pripravo vozila in vožnjo v hladnem delu leta, ko je vožnja nevarnejša in zahtevnejša.
Oglej si celoten članek

V jesenskem času se krajša dan, pogosto je megla, hitreje se stemni in vremenske razmere povzročajo slabše razmere na cesti. Vse te okoliščine zahtevajo od voznikov, da so med vožnjo bolj zbrani in previdni, ker je vidljivost slabša, cestišče pa je pogosto vlažno in posuto z listjem. Zaradi tega je še toliko bolj pomembno, da je vozilo tehnično brezhibno in ustrezno opremljeno, da tudi v slabih vremenskih razmerah omogoča varno udeležbo v cestnem prometu, menijo v AVP, kjer so za voznike pripravili nekaj pomembnih priporočil. Pozorni morajo biti na osvetljevanje vozila, preglednost iz vozila in zimska tekočina za pranje stekla, ustrezne pnevmatike in tehnično brezhibnost vozila.

Na določene stvari lahko vplivamo sami, nekatere posege pa je bolje prepustiti strokovnjakom. Priporočljivo je, da vozilo redno servisiramo in vzdržujemo.

Foto: AVP AVP nasveti za zimsko vožnjo

Kaj ne sme manjkati v vozilu?

V zimskem času je priporočljiva uporaba določene dodatne opreme in ustrezno ukrepanje. V zimskem času je v vozilu dobro imeti omelo/metlico za sneg, sredstvo za odmrzovanje stekel strgalo za led (praktična je kombinacija z omelom), snežne verige in lopato za sneg (sploh zložljivo).

Pred vožnjo v zimskih razmerah (sneg) je treba vozilo dobro očistiti. Svoje vozilo boste svežega snega najlaže očistili z omelom ali metlico za sneg. Ko se le-ta posede, pa ne bo šlo brez strgala. V avtomobilu je priporočljivo imeti sredstvo za odmrzovanje stekel oziroma strgalo za led, za čim lažjo odstranitev ledu z vetrobranskega stekla.

Foto: Žurnal24 Strgalo za led

Zimske vremenske razmere vplivajo na varnost cestnega prometa, zato je pomembno, da vozniki pravočasno prepoznajo dejavnike, ki povečujejo tveganje za nesrečo, in potem v okviru tega pravilno in pravočasno reagirajo za preprečitev nesreče. V AVP v primeru snega ali snežne brozge na vozilu sporočajo, da prilagodimo varnostno razdaljo in hitrost, se izogibamo sunkovitim premikom in naglim spremembam hitrosti ter odločnim zaviranjem. V primeru nižjih temperatur okoli ledišča lahko na mostovih in viaduktih ter drugih izpostavljenih legah pričakujete poledico, kar je še posebej zahrbtno ob vožnji iz tunela na viadukt. Vozniki se morajo zavedati, da se v zimskih razmerah podaljša zavorna pot, da lahko pride do zanašanja vozila, da je v primeru nastanka poglobljenih kolesnic zaradi snega oteženo spreminjanje smeri ter da se pod brisalci nabira sneg, s čimer se poslabša vidljivost.

Če ni nujno, se ob močnem sneženju ne podajte na cesto. Če pa vas take razmere ujamejo na cesti, ravnajte defenzivno, prilagodite hitrost razmeram in vašemu vozniškemu znanju (in opremi), prilagodite varnostno razdaljo, poskrbite za ustrezno vidljivost, predvidevajte in se izogibajte sunkovitim premikom z vozilom.

Foto: Anže Petkovšek Sneg

Osvetljevanje vozila

Ker so v zimskem času dnevi krajši, se večji del dneva vozi v mraku, ob zmanjšani vidljivosti ali megli oziroma na manj osvetljenem vozišču. Zaradi tega je pomembno, da so glavni žarometi in svetlobna oprema za osvetljevanje vozila tehnično ustrezni in da delujejo brezhibno. V takih razmerah je pomembno, da žarometi dobro osvetljujejo vozišče. Če opazite, da učinkovitost žarometov zmanjšujeta nakopičen sneg in brozga, ustavite in jih očistite (sodobni žarometi z LED svetili generirajo manj toplote in tako težje topijo sneg in led).

Foto: Saša Despot Audi Q3 avto led luči diode

Zimska tekočina za pranje stekla

V jesenskem in zimskem času je posebej pomembno, da imate dovolj tekočine za pranje vetrobranskega stekla. Tekočina mora biti ustrezna, tako da ne zamrzne tudi pri nižjih temperaturah. To se lahko zgodi tudi  v šobah, ki so najbolj izpostavljene zunanjim temperaturam. Če imate možnost, takoj vklopite ogrevanje vetrobranskega stekla, zunanjih vzvratnih ogledal in zadnjega stekla. Sicer usmerite topel zrak iz ogrevanja na vetrobransko steklo.

Tekočina lahko zamrzne tudi na vetrobranskem steklu, kar lahko bistveno omeji vidljivost. To pa lahko poškoduje tudi metlice brisalcev. Gumene dele metlic lahko predvsem poškoduje primrznjenost na steklo. Če se vam to zgodi, jih odstranite skrajno počasi in pazljivo (pri tem vam lahko pomaga pršilo za odmrzovanje).

Foto: Žurnal24 tekočina za vetrobransko steklo

Pnevmatike

Pnevmatikam je treba posvetiti veliko pozornost, saj so le-te edina povezava med avtomobilom in cesto. Na oprijem vpliva površina stičnih točk, profil pnevmatik, material pnevmatik, vremenske in temperaturne razmere in kakovost vozišča.

V zimskih razmerah dobre zimske pnevmatike najbolj pripomorejo k varnosti in tehnični brezhibnosti vozila. Ustrezne pnevmatike si zagotovite pravočasno, preden padejo temperature in se pojavi sneg na vozišču. Pnevmatike z oznako  M+S (mud & snow), so namenjene za uporabo v zimskem času in zimskih razmerah. Pri letnih pnevmatikah začne gumena zmes tekalne površine pri temperaturah nižjih od 7 stopinj izgubljati prožnost. Posledica tega je slabši oprijem na vozišču, slabša vodljivost vozila in daljša zavorna pot. Pri zimskih pnevmatikah tekalna površina tudi pri nizkih temperaturah ostane mehka in prožna, kar omogoča boljši oprijem, krajšo zavorno pot in varnejšo vožnjo. Lamele omogočijo boljši oprijem na zasneženem vozišču.

Foto: Andrej Leban Pnevmatike, gume, menjava gum, vulkanizer

Tehnična brezhibnost vozila

Določeno opremo in naprave na vozilu lahko preverite sami, kot na primer: stanje metlic brisalcev, ustrezen nivo olja, ustrezen nivo hladilne tekočine, tlak v pnevmatikah itd. So pa svari, ki jih je bolje prepustiti strokovnjaku, kot na primer: ustreznost in nastavitev podvozja, stanje akumulatorja, ustreznost hladilne tekočine, delovanje prezračevalnega sistema, delovanje motorja, zavor itd. Posebej še ustrezno delovanje akumulatorja je pozimi pomembno, saj je ob zagonih pri nižjih temperaturah bolj obremenjen.

Foto: Profimedia akumulator, avto

Za nizke temperature je pomembno, da je v motorju ustrezna hladilna tekočina. Pozimi je posebej pomembno, da dobro deluje ogrevalni in prezračevalni (klimatizacijski) sistem, ki omogoča, da se led na steklih ustrezno in pravočasno odtali ter da je vetrobransko steklo tudi v vlažnem okolju vselej suho in pregledno tudi z notranje strani.

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 4

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.