AMZS komplete prve pomoči s pretečenim rokom veljavnosti v svojih centrih po Sloveniji zbira že tretje leto, prevzema pa jih Rdeči križ Slovenije, ki pripomočke iz kompleta uporablja v izobraževalne namene.
V Sloveniji vsako leto poteče veljavnost približno 280.000 kompletom za prvo pomoč, mnogi uporabniki pa ne vedo, kaj po tem obdobju z njimi narediti. Leta 2018 je tako vzklila ideja AMZS in zdravstvene fakultete Univerze v Ljubljani o zbiranju starih kompletov prve pomoči oziroma projektu ŽIV-KO: novo življenje starega kompleta prve pomoči. Njegov namen je voznike ozavestiti, da so pripomočki iz kompleta prve pomoči, četudi mu že poteče rok veljavnosti, še vedno uporabni, še zlasti v izobraževalne namene, oziroma da jih je treba, če jih zavržemo, vsaj primerno reciklirati.
Na pobudo pripadnikov Slovenske vojske na misiji v BiH tokrat AMZS v sodelovanju z Rdečim križem Slovenije komplete prve pomoči s pretečenim rokom veljavnosti zbira z namenom izvajanje tečajev prve pomoči v desetih občinah severnega dela BiH. Tamkajšnje organizacije Rdečega križa se namreč pri izobraževanjih soočajo z velikim pomanjkanjem sanitetnega materiala.
Prve zbrane komplete prve pomoči so organizaciji Rdečega križa v občini Prijedor že izročili.
Ker je bil odziv javnosti v pilotnem projektu zbiranja kompletov v Ljubljani izredno pozitiven, je AMZS leta 2019 zbirna mesta za stare komplete prve pomoči uredil v vseh svojih centrih, k sodelovanju pa povabil Rdeči križ Slovenije, ki pripomočke iz kompleta uporablja v izobraževalne namene. Doslej so območne enote Rdečega križa Slovenije v AMZS centrih prevzele že več kot 2800 starih kompletov. Starim pripomočkom, ki bi bili sicer zavrženi, je tako z nadaljnjo uporabo vdihnjeno novo življenje, s čimer se prispeva tudi k varovanju okolja.
Tudi za izobraževanje osnovnošolcev
"V AMZS smo se pobudi misije Slovenske vojske v BiH v sodelovanju z Rdečim križem Slovenije z veseljem odzvali. V veliko zadovoljstvo nam je, da je projekt zbiranja starih kompletov prve pomoči na ta način dobil še dodatno humanitarno noto," je poudaril mag. Jure Kostanjšek, generalni sekretar Avto-moto zveze Slovenije. Nadgradnjo sodelovanja odobravajo tudi v Rdečem križu Slovenije: »Globoko smo hvaležni vsem, ki boste svoj komplet prve pomoči s pretečenim rokom prinesli na eno od zbirnih mest projekta ŽIV-KO in tako nekaj naredili zase, za druge in za naš planet. Vsaka pot se začne z majhnimi koraki«, je povedala predsednica RKS mag. Vesna Mikuž in dodala, da v Rdečem križu Slovenije deluje več kot sto ekip prve pomoči, ki svoje znanje nenehno izpopolnjujejo, in tudi več kot 160 osnovnošolskih ekip prve pomoči, za kar med drugim uporabljajo tudi material iz zbranih kompletov prve pomoči s pretečenim rokom uporabe.
po 5 letih je paket prve pomoči še zavit v celofan, pa ga je treba vreči stran.. hm. to traja …
Priložnost nekomu ,da zasluži s prepakiranjem v Bih ali morda v Sloveniji .Kdo ve ?
Ja vati, gazi in prevezi ter povoju poteče rok uporabe po. 5 letih. Vse v plasticni skatli ki jo zavržemo …