V zadnjih dneh smo na nekaterih lokacijah v prestolnici pogosteje opazili, da policisti pri kontroli prometa uporabljajo tudi policiste v civilu. Taktika je enostavna, nekaj metrov stran od semaforiziranega križišča stoji oseba, ki oblečena v čisto običajna oblačila deluje povsem "civilno". V resnici gre za policista ali policistko, ki opazuje obnašanje voznikov in kršitelje prek skrite radijske povezave naznanja patrulji nekaj sto metrov naprej ob cesti.
"Policija stalno in intenzivno nadzira cestni promet, vendar imajo policijske aktivnosti le omejen vpliv na varnost cestnega prometa," pri policiji opozarjajo, da imajo pri svojem delovanju v ospredju preventivo. "Zavedamo se, da ima nadzor prometa pomembno vlogo v povezavi z izboljšanjem prometne varnosti, in da višja stopnja verjetnosti, da bodo vozniki podvrženi kontroli, pozitivno vpliva na voznike, da vozijo v skladu s predpisi," je pojasnila Vesna Drole, predstavnica policije.
Kot dodaja, uporaba policistov v civilu pri nadzoru prometa ni novost in jo pri policiji uporabljajo že vrsto let. Zanjo se odločajo na varnostno problematičnih odsekih in lokacijah, predvsem križiščih, kjer pridejo kršitve, kot so vožnja v rdečo luč, (ne)uporaba varnostnega pasu, motnje med vožnjo in podobno, še posebej do izraza.
"Kršitev je ugotovljena z osebno zaznavo pooblaščene uradne osebe," pojasnujejo pri policiji. Kakšnih dodatnih dokazov (posnetki) tako policija ne potrebuje, čeprav si lahko pri svojem delu pomagajo tudi s tehničnimi sredstvi. Eno izmed takšnih je lahko tudi uporaba sistema PROVIDA.
dezurni@zurnal24.si
Vidim da so s tem nekaterim stopili na žulj, vozite po predpisih pa boste nezanimivi za policaje.... Po moje se …
Končno. Sam že kakšni dve leti govorim, kako bi bilo to početje v prestolnici nujno. Ker v zadnjih nekaj letih …
Prav nič me ne moti, če kdaj kakšnega policaja pohladijo! Saj ga upravičeno!