V Združenem kraljestvu so kot prvi na svetu zagnali projekt zmanjševanja vožnje pod vplivom alkohola in drog s pomočjo umetne inteligence.
Tamkajšnje omrežje je že dodobra prepredeno z naprednimi kamerami in podporno programsko opremo, ki zmore poleg prehitre vožnje na podlagi fotografij avtomatsko razpoznati tudi, ali so potniki v vozilu pripeti in ali voznik morebiti uporablja mobilno napravo.
Operater v centru nato z dodatnim preverjanjem potrdi, ali je šlo za prekršek. Takšen način spodbujanja spoštovanja prometnih pravil lahko pričakujete že celo na Hrvaškem, v Sloveniji pač ne.
V Združenem kraljestvu je šla policija zdaj še korak dlje. Že obstoječo opremo so na nekaterih odsekih nadgradili tako, da umetna inteligenca na podlagi vzorca vožnje lahko 'označi' tista vozila, ki se vedejo 'sumljivo', torej da obnašanje njihovih voznikov nakazuje na vožnjo pod vplivom.
Z napravo je povezana policijska patrulja, ki nekoliko naprej lahko ustavi takšno vozilo in preveri psihofizično stanje voznika z ustrezno napravo. Pri britanski policiji računajo, da bodo z moderno tehnologijo veliko bolj učinkoviti pri iskanju in kaznovanju hudih prekrškarjev, predvsem pa zmanjšali število hudih prometnih nesreč.
"Imamo obsežno cestno mrežo, zato naši policisti ne morejo biti prisotni povsod," je novost komentiral vodja policijskega okrožja v grofijah Devon in Cornwall Simon Jenkinson. "S pomočjo tehnologije kamer lahko precej bolje izkoristimo naše operativne vire."
Pilotni projekt izvajajo v decembru v sodelovanju z avstralsko družbo Acusensus. Slednja je eno vodilnih na svetu pri razvoju naprednih sistemov za upravljanje prometa. Njen predstavnik Geoff Collins je ob tem opozoril, da pri umetni inteligenci nikakor ne gre za 'Velikega brata', ki bo na vsakem koraku spremljal voznika. Po njegovih besedah gre bolj za dvojnika policijskega 'nosu', ob pomoči katerega možje v modrem pri svojem vsakdanjem delu razpoznavajo potencialno nevarne voznike.
Policija v Sloveniji se bo zanašala le na svoj nos
V tem tednu se je začela nacionalna preventivna akcija za preprečevanje vožnje pod vplivom alkohola, drog in drugih psihoaktivnih snovi v prometu, ki bo trajala vse do konca leta. Policisti bodo tako v času veselega decembra povečali nadzor na cestah.
Na AVP opozarjajo na uničujoč vpliv, ki ga lahko ima vožnja pod vplivom alkohola, in posebej izpostavljajo nevarnosti zlorabe drog v prometu in nevarnih kombinacij drog, alkohola, zdravil in psihoaktivnih snovi.
"V naši letošnji anketi je kar 61 odstotkov vprašanih priznalo, da so po uživanju psihoaktivnih snovi sedli za volan. Kot da to ni dovolj, je skoraj polovica od teh zaužila še alkohol," je v sporočilu izpostavila direktorica AVP Simona Felser. Ob tem je tudi poudarila, da takšni vozniki povzročijo kar 29 odstotkov vseh smrtnih žrtev.
Letos je tako zaradi alkoholiziranih in zadrogiranih voznikov na slovenskih cestah umrlo 17 ljudi, 120 je bilo hudo poškodovanih.
Najpogostejši povzročitelji prometnih nesreč pod vplivom alkohola so bili po podatkih agencije iz starostnih skupin 25-34 let in 35-44 let. Smrtne prometne nesreče pa so alkoholizirani vozniki najpogosteje povzročili zaradi neprilagojene hitrosti in nepravilne smeri vožnje.
Danes droga in alkohol, jutri pridnost in ubogljivost.
"V naši letošnji anketi je kar 61 odstotkov vprašanih priznalo, da so po uživanju psihoaktivnih snovi sedli za volan. Kot …
Koliko osebne svobode si pripravljen dati za 100% varnost? Ta varnost ne obstaja, je le totalen nadzor nad ljudmi. Bil …