Nevaren trend v prometu, ki je prišel tudi k nam, posledice pa so grozljive

Foto: Profimedia pes v avtu Foto: Profimedia pes v avtu Foto: Profimedia pes v avtu Foto: Profimedia pes v avtu
V lanskem letu so slovenski policisti zaznali 563 tovrstnih prekrškov in izrekli 134 glob in 429 opozoril. Letos se je omenjen trend nadaljeval; do 8. decembra so zaznali 543 omenjenih prekrškov in izrekli 173 glob ter 370 opozoril.
Oglej si celoten članek

Čedalje več skrbnikov svoje pse dojema kot družinske člane. Ti jih pogosto spremljajo pri vsakdanjih opravilih pa tudi na izletih in potovanjih. Vožnji z avtomobilom se psi dandanes težko izognejo.

Foto: Profimedia pes v avtu Zagotovo se vam je že zgodilo, da ste med čakanjem na zeleno luč na semaforju pogledovali po okolici in v sosednjem avtomobilu uzrli prikupnega kužka, ki je delal družbo svojemu lastniku na (so)voznikovem sedežu. Na prvi pogled je to simpatično, žal pa se lahko slabo konča.

Tako kot vse ostale oblike neustreznega vedenja v avtomobilu tudi prevoz živali brez ustreznega zavarovanja v delu motornega vozila, ki je namenjen prevozu potnikov oz. prtljage, skladno z določili 92. člena Zakona o pravilih cestnega prometa predstavlja prekršek. Kršitelje se lahko sankcionira z globo v višini 40 evrov.

Ker slovenski policisti v zadnjih letih zaznavajo vse več prevozov hišnih ljubljenčkov, med poostrenimi nadzori prometa in med rednim delom veliko pozornosti namenijo tudi tej problematiki. Po njihovih izkušnjah med najpogostejše živalske sopotnike spadajo mačke in predvsem psi, ki pa so le redko ustrezno zavarovani. Največkrat nastopajo v vlogi sovoznika na prednjem sedežu ali pa se prosto gibajo po prtljažniku avtomobila.  Foto: Profimedia pes v avtu

Število psov v cestnem prometu še zdaleč ni zanemarljivo – samo v Sloveniji je registriranih okoli četrt milijona štirinožnih prijateljev, ki so pogosto prisotni v avtomobilih. V lanskem letu so slovenski policisti zaznali 563 tovrstnih prekrškov in izrekli 134 glob in 429 opozoril. Letos se je omenjen trend nadaljeval; do 8. decembra so zaznali 543 omenjenih prekrškov in izrekli 173 glob ter 370 opozoril.

Ustrezen in varen način prevoza domače živali ni ključnega pomena le zanjo, temveč tudi za ostale potnike v vozilu. Žival, ki ni pripeta, se prosto premika po vozilu in s tem odvrača pozornost voznika od vožnje, saj se ta ukvarja z njo in ne z dogajanjem na cesti. "Če žival ni ustrezno zavarovana, je z vidika varnosti med vožnjo to lahko izjemno tvegano predvsem ob nenadnem zaviranju. Nezavarovana žival v vozilu občutno povečuje nevarnost za nastanek prometne nesreče," opozarjajo na Policiji.

Inšpektorica Čeprav na to opozarjajo že leta, Slovenci še vedno to počnemo

Na Javni agenciji za varnost prometa (AVP) dodajo, da neustrezno zavarovane živali v vozilu predstavljajo tudi večje tveganje pri trku: "Pri čelnem trku s hitrostjo 90 km/h se masa živali poveča za 80-krat. Tako lahko pes, ki tehta 13 kilogramov, ob trku zadene sopotnika z maso več kot ene tone, kar ima lahko usodne posledice. Nezaščitena žival prosto poleti skozi kabino in se usodno poškoduje ali pa poškoduje ostale potnike v avtomobilu. Poleg tega lahko neustrezen prevoz pri živali povzroči stres in nelagodje, kar tveganje še dodatno poveča."

Foto: Profimedia pes v avtu Čeprav statističnih podatkov o prometnih nesrečah, v katerih so bile udeležene živali, ki so se prevažale v motornem vozilu, na Policiji ne vodijo, strokovnjaki opozarjajo, da je število takšnih primerov višje, kot se zdi. "Živali so pogosto vključene v prometne nesreče, bodisi kot neposredni vzrok motenj voznika bodisi kot nezaščiteni 'predmeti' v vozilu. Poškodbe so lahko hude, številne nesreče se namreč končajo s smrtjo živali ali resnimi posledicami za potnike," opozarjajo na AVP.

S tem so na žalost najbolje seznanjeni v veterinarskih ambulantah, ki poškodovane živali obravnavajo. Pri Veterini Tačka nam povedo, da tovrstni primeri pri njih sicer niso pogosti, ko pa do tega pride, gre pogosto za hujše poškodbe, kot so travme, zlomi okončin, poškodbe notranjih organov in kontuzije. V nekaterih primerih se žal končajo tudi s smrtjo živali.

Avto Superman v Ljubljani - policija mu nič ne more

"Stopnja poškodb je odvisna od resnosti nesreče, vendar je pomembno poudariti, da ustrezno privezana žival v velikem številu primerov lažje preživi. Poškodbe se lahko zgodijo zaradi nenadnih ustavljanj, trkov ali celo pri vožnji s trenjem ob notranjosti vozila," razloži Matej Zupanc, dr.vet.med.

Ključno je ozaveščanje

V želji, da bi bilo tovrstnih primerov čim manj, na Policiji med nadzori precej časa namenjajo ozaveščanju lastnikov, kako se živali pravilno prevaža in kako se jih med prevozom zavaruje. Pri ozaveščanju voznikov sodelujejo tudi z ostalimi deležniki na področju varnosti cestnega prometa.

Vsem voznikom, ki prevažajo živali v vozilu, svetujejo, da jih pred odhodom, ne glede na razdaljo, primerno zavarujejo z ustreznimi pasovi, ali pa jih namestijo v temu namenjene bokse oz. prenosne kletke. "Svetujemo, da na daljši poti lastniki poskrbijo tudi za niihovo hrano in pijačo. Ob postanku naj žival sprehodijo na počivališču, kjer ta lahko opravi tudi biološke potrebe. Tako se umiri in med vožnjo ne povzroča nepotrebnih težav," so jasni.

Foto: Profimedia boks za pse Pri veterinarski ambulanti Tačka veterina prevažanje psa na sprednjih sedežih, na tleh pri sovoznikovem sedežu ali na zadnji polici prtljažnika močno odsvetujejo. Prav tako odsvetujejo prevažanje psa v naročju, saj ta že ob manjšem trku lahko poleti po avtu ali celo čez vetrobransko steklo. "Še vedno opažamo, da mnogi lastniki niso dovolj ozaveščeni o tveganjih in pomenu ustrezne varnosti pri prevažanju živali," svoje izkušnje z nami deli veterinar.

Pri javni agenciji so prepričani, da pravilno zavarovanje živali v vozilu ni samo zakonska obveznost, temveč tudi moralna odgovornost lastnikov. "Z ustreznimi ukrepi lahko preprečimo nepotrebne nesreče in zagotovimo varnost vseh udeležencev v prometu, vključno z našimi ljubljenčki, hkrati pa bo vožnja zanje čim manj stresna. Zato je smiselno, da žival že od mladih nog postopoma pripravljamo in navajamo na daljšo vožnjo," so prepričani. Lastnikom svetujejo, naj vedno poskrbijo za ustrezno zaščito svojih živali med vožnjo. Priporočajo uporabo varnostnih pasov za živali, transportnih boksov ali pregradnih mrež, odvisno pač od velikosti in vrste živali.

Tri dobre rešitve

Pravilnega načina prevoza Zakon o pravilih cestnega prometa sicer ne določa, zato se lahko lastniki domačih živali odločijo za enega izmed treh varnih načinov, ki jim najbolj ustreza. Psa lahko pritrdijo s posebno oprsnico, ki je povezana z varnostnim pasom. Prednost take zaščite je boljše počutje psa, saj ostane v enakem prostoru kot ljudje, kar je ključnega pomena predvsem pri tistih, ki se v prtljažniku počutijo klavstrofobično ali odtujeno. Prav tako pa je s tem omogočen boljši razgled na dogajanje in okolico, ki tako, kot pri človeku, zmanjšuje možnost slabosti med vožnjo. Če se pes vozi na sovoznikovem sedežu, je treba izklopiti zračno blazino (air-bag).

Slovenija Polovico delovnika pobirajo komaj žive, povožene, zastrupljene, bolne in odvzete

Naslednji možnosti sta ‘zaščitni pregradi’, in sicer sedežna prevleka v obliki vreče, ali prtljažnik s pregradno mrežo, ki žival ločita od ostalih potnikov v avtomobilu. Ti dve rešitvi sta sicer priročni in za žival tudi udobni, nujno pa je poudariti, da samostojno ne predstavljata ustrezne zaščite. V primeru trka žival resda ne bo "poletela" skozi potniško kabino in poškodovala potnikov, kljub temu pa lahko zaradi svobode gibanja utrpi hud udarec. Omenjeni pregradi je torej nujno kombinirati z varnostnim pasom.

Za najučinkovitejšo zaščito veljajo transportni aluminijasti boksi, ki se postavijo v prtljažni prostor, saj ob trkih zdržijo velike sile. Boks mora biti dovolj velik, da se pes lahko normalno obrne in uleže, a ne prevelik, da bi ga med vožnjo ne premetavalo. Kadar je žival v avtu, temu prilagodite vožnjo. Izogibajte se ostrim manevrom, sunkovitemu zaviranju in pospeševanju, svetujejo na AVP. "Na daljših poteh poskrbite za postanke vsake 2–3 ure in živali omogočite gibanje. Prav tako je pomembno, da ima dovolj prostora, svežega zraka in da jo med daljšimi vožnjami ustrezno hidriramo," še dodajo na javni agenciji,

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 24

  • 05:23 4. Januar 2025.

    ga imam pripasanega v otroškem avtosedežu

  • 22:42 3. Januar 2025.

    Obstajajo tudi varnostni pasovi in oprsnice, v tujini pa se dobi tudi pasje varnostne sedeže, podobni so otroškim. Če imaš …

  • 16:43 3. Januar 2025.

    Ko se bo prvi pes razmazal na vetrobanskem steklu bo stok in jok! Je le vprašanje časa....samo povem!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.