"V servisnih delavnicah AMZS ob prihodu nižjih temperatur najpogosteje opažamo naslednje okvare: zamrznitev tekočine za pranje vetrobranskega stekla, odpoved akumulatorja, različne okvare na zavornem sistemu, okvare podvozja, poškodbe in obrabo metlic brisalcev,” so povedali na AMZS.
Da pa vas zimski meseci ne bodo ujeli nepripravljene, lahko marsikaj storite sami. Letni tekočini za stekla postopno dolivajte zimsko, še preden se temperature spustijo pod ničlo. Sami lahko preverite tudi metlice brisalcev in obrabljenost pnevmatik.
Brez mehanika ne bo šlo
Ne glede na to, ali imate znanje rednega vzdrževanja avtomobila v malem prstu ali pa vam že najmanjše tehnično opravilo pod pokrovom motorja predstavlja znanstveno fantastiko, se vedno obrnite na mehanika, če ste v dvomih.
“Vsekakor pa strokovnjakom prepustite kontrolo hladilne tekočine, akumulatorja in ogrevalnega sistema,” svetujejo na AMZS, ki v svojih mehaničnih delavnicah strankam priporoča tudi preventivni pregled podvozja in zavornega sistema.
Lahko jih zamenjate prej
Kot so povedali na AMZS, vozniki običajno odlašamo z menjavo letnih pnevmatik z zimskimi zaradi obrabe zimskih pnevmatik pri višjih temperaturah. “V AMZS menjavo pnevamtik običajno svetujemo še pred 15. novembrom, saj se jutranje temperature že pred tem datumom običajno spustijo pod ničlo, kar še zlasti velja za višjeležeče predele,” so povedali na AMZS in dodali: “Če vozimo z višjo hitrostjo od predpisane, bo prišlo do prekomerne obrabe zimskih pnevmatik tako pri višjih kot nižjih temperaturah.”
Lopata in vreča peska
Pri opremljanju avtomobila za zimske mesece pa ne pozabite niti na lopato in manjšo vrečo peska (ne 20-kilogramsko), ki vam bo prišla prav za lažje speljevanje na poledeneli podlagi. Snežne verige imejte s seboj vedno, ko se odpravljate v višjeležeče predele oziroma na smučanje, ne glede na to, s kakšnimi pnevmatikami je opremljen avtomobil.
No pesek vam ni treba imeti ravno v vreči. Predlagam 1,5 litrsko steklenico z širokim vratom, recimo od Fruc-a. Vanj …