Kako se lotiti nakupa otroškega sedeža

Foto: Žurnal24 Najmlajši so v prometu še posebej ranljivi. Otroški sedeži jim zagotavljajo veli
Varnost najmlajših potnikov v avtomobilu je zelo pomembna, pri čemer je izbira pravilnega otroškega sedeža bistvenega pomena.
Oglej si celoten članek

Časi, ko smo kot otroci nepripeti skakali na zadnjih sedežih avtomobilov in stoje kukali na cesto, so že dolgo časa preteklost, razvoj prometa in prometne varnosti od staršev zahteva, da kar najbolj zavaruejo svoje otroke v primeru najhujšega.

 

Razvrstitev otroških sedežev

- skupina 0 - do 10 kg oz. do enega leta starosti;
- skupina 0+ - do 13 kg oz. do leto in pol starosti;
- s
kupina II - med 9 in 18 kg oz. od enega do štirih let starosti;
- skupina II - med 15 in 25 kg ali od treh do šestih let.
- skupina III - med 25 in 36 kg oz. od šest do dvanajst let.

K varovanju otrok v avtomobilu nas opozarja tako zakon o varnosti v cestnem prometu, kot tudi evropska direktiva o prevozu otrok. Slednja določa, da se morajo v varnostnih sedežih voziti vsi otroci do velikosti 135 cm, medtem ko slovenski prometni zakon določa, da morajo biti z ustreznimi zadrževalnimi sistemi zavarovani vsi mlajši od 12 let ali manjši od 150 cm. Če v avtomobil ni mogoče vgraditi otroškega sedeža, mora otrok sedeti na zadnjem sedežu, pripne pa se ga z običajnim varnostnim pasom za odrasle. Zakon o varnosti v cestnem prometu določa kazen 125 evrov, če otrok v avtomobilu ne sedi na ustreznih sedežih.

Veliko možnosti
Na trgu je veliko različnih izvedb in razredov otroških sedežev. Pri odločitvi za nakup je najpomembnejše, da je primeren za otrokovo težo. Sedeži so razvrščeni v štiri skupine, ob tem pa ima skupina 0 dve podskupini.

Nekateri sedeži so prilagodljivi in lahko sodijo v več kot eno skupino. Zelo uporabna stvar, na katero bi morale biti pozorne mlade družine pri nakupu avtomobila, je sistem ISOFIX. Gre za standardizirana pritrdišča, zato sedežev ni potrebno zavarovati z varnostnim pasom, prav tako pa se je pri umeščanju sedeža zelo težko zmotiti. Seveda pa morajo biti za sistem ISOFIX prilagojeni tudi sedeži. Nekateri sedeži imajo tudi poseben pritrditveni trak (top tether), vse več avtomobilov pa posebno mesto za njegovo pritrditev. Na trgu so tudi izvedenke s posebno nogo, ki jo pričvrstimo v dno avtomobila.

Na sprednjem sedežu sme biti otroški sedež le, če je sopotnikov varnostni meh izklopljen. © iStockphoto

 
Najvarneje je zadaj na sredini
Če otroški sedež namestite na sprednji sedež, je potrebno izklopiti varnostni meh, saj je v primeru sprožitve lahko za otroka smrtno nevaren.
Najbolj varna namestitev sedeža je sicer zadaj na srednjem sedežu. Malčki, stari manj kot devet mesecev ali lažji od 10 kg morajo sedeti v sedežu, ki je s hrbtom obrnjen v smer vožnje.


Bodite vztrajni, dajajte zgled
Navaditi otroka na sedež je včasih lahko naporno. Razložite mu, zakaj je potreben in pred čim ga bo varoval. Bodite še posebej vztrajni, da je otrok vedno trdno privezan. Seveda pa poskrbite za zgled in se tudi sami privežite. Poskrbeti morate tudi, da se otrok med vožnjo dobro počuti. Predvsem varnostni pas mora biti prilagojen velikosti otroka in mora potekati prek ramen, ne prek vratu.

Predvsem starejši otroci ne razumejo vedno, zakaj morajo uporabljati t. i. jahače. Starši morajo ostati dosledni. © iStockphoto

 


Nekaj nasvetov pri nakupu otroškega sedeža:

- ne kupujte ga prek interneta, saj ne morete preverite ali ustreza vašemu avtomobilu;
- izogibajte se rabljenim sedežem, saj ne veste, ali so bili že kdaj poškodovani, prav tako pa z leti plastika izgublja trdnost;
- kupujte v trgovini, kjer imajo na razpolago veliko otroških sedežev;
- naj vam pri nakupu svetuje izurjeno osebje;
- poizkustite sedež montirati in vanj posaditi otroka še pred nakupom;
- bodite pozorni, da je sedež opremljen z najnovejšim varnostnim standardom ECE R44.04, ki ustreza preizkusom čelnega trka, ali pa vsaj standardom ECE R44.03, ki je veljal do lanskega leta.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.