Dokaz, da proizvajalci zavajajo s porabo

Foto: T&E
Foto: T&E
Zavajanje. Neodvisni testi dokazujejo, da proizvajalci avtomobilov svoje avtomobile oglašujejo za precej varčnejše, kot so v resnici. Plačajo tudi manj davka.
Oglej si celoten članek

“Trenutna specifikacija testov in možnost njihovega prilagajanja omogočata proizvajalcem manipuliranje z uradnimi testi, tako da dosegajo nerealno nizke vrednosti porabe in izpustov ogljikovega dioksida (CO2),” ugotavlja poročilo nevladne organizacije Transport & Environment (T&E), ki je vzela pod drobnogled resničnost navedb proizvajalcev, s katerimi kupce prepričujejo o varčnosti svojih avtomobilov.

Avtorji poročila so pri prodajalcih kupili nekaj neimenovanih modelov različnih razredov in jih, tako kot to počnejo proizvajalci, v lastnih laboratorijih testirali v skladu s pravili, ki sicer že dolgo veljajo za zastarela in preveč elastična, saj ne upoštevajo razmer v realnem življenju, kot so vožnja v klanec, z več ljudmi v avtu, priklopljenimi porabniki (infotainment, gretje sedežev ...) in podobno. Pokazalo se je, da so celo med laboratorijskimi rezultati razlike ogromne; v povprečju 23-odstotne. To pomeni, da proizvajalci še za toliko znižajo deklaracije porabe in izpustov na že tako v realnem življenju nedosegljive številke.

Vse bolj lažno varčni

V Nemčiji je bila leta 2001 razlika med deklarirano in dejansko porabo v povprečju sedemodstotna, a je do leta 2011 narasla na že 23 odstotkov. Podobno ugotavljajo v Švici in na Nizozemskem. Greg Archer iz T&E je za Žurnal pojasnil, da proizvajalci očitno vse bolj manipulirajo s podatki, saj je od njih ne nazadnje odvisna davčna obremenitev. Največje razlike so med malimi modeli, čeprav so ti še vedno učinkovitejši od večjih.

V ZDA po prstih, v EU ...

V ZDA so na podlagi njihovih pravil nedavno razkrinkali sestrski znamki Hyundai in Kia, da močno pretiravata z oglaševanimi vrednostmi. Znamki sta se izgovarjali na administrativne napake in številke popravili, a le za ameriški trg.

Evropska komisija je pomanjkljivost testov v ločeni raziskavi ugotovila že sama. A kot so za Žurnal pojasnili v pisarni komisarja za industrijo in podjetništvo Antonia Tajanija, bodo novi testi potrjeni leta 2014, v veljavo pa naj bi stopili šele čez nekaj let zaradi prilagajanja proizvajalcev. Ti si celo želijo, da bi po dosedanjih pravilih lahko testirali vse do leta 2021.

Prihodnji testi bodo precej strožji in bodo upoštevali področja, ki se jim trenutni testi lahko izognejo ali jih manipulirajo. Poenotenje testov, ki bi veljali za ves svet, je tudi tema pogovorov v Združenih narodih.

Ko je enkrat kupljen ...

Ali lahko potrošnik proizvajalca toži zaradi odstopanj v porabi? Boštjan Okorn iz Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS) opozarja, da na porabo vplivajo slog vožnje in različni tipi poti. Vseeno so v ZPS že obravnavali primere uveljavljanja stvarne napake zaradi previsoke porabe, a je imel v enem primeru potrošnik celo po pritrditvi sodnega izvedenca težave pri uveljavljanju zahtevka.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 5

  • mph
    15:32 4. April 2013.

    Khm, za tiste, ki slučajno tega ne veste, pa ja ne mislite, da tukaj vozijo in vozijo z avtom po …

  • 14:15 4. April 2013.

    Lej, pišem kar mi paše, vem za kaj se gre... Meni se tovarniško označena poraba ujema do pol litra na …

  • 13:42 4. April 2013.

    Nehej se jajcat za bv. Ene mogoče zanima

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.