Na Darsu uvajajo vse več sodobnih sistemov za spremljanje in analizo prometa, ki jim pomagajo, da lažje načrtujejo delovne zapore. "Vsaj večje posege na avtocestah skušamo čim bolj prilagoditi prometnim tokovom, kar pa zaradi varnostnih ali gradbenih razlogov ni vselej mogoče," pravijo pri Darsu, kjer s pomočjo zbranih podatkov zaznavajo, da je slovenski avtocestni križ vsako leto bolj obremenjen. Največja obremenitev se je v zadnjih letih pokazala na primorskem kraku, ki je še posebej obremenjen v poletnih mesecih.
Iz Prometno-informacijskega centra (PIC) so nam odgovorili, da že drugo leto zapored opažajo povečanje prometa med poletno turistično sezono, in sicer je tega prometa za približno desetino več kot leto prej.
Kljub temu pa pravila za pot proti dopustniškim obmorskim ciljem v Istri, Kvarnerju in Dalmaciji ostajajo nespremenjena. Najslabši čas potovanja proti morju sta petek popoldne in sobota zjutraj, medtem ko so v zadnjih letih ponoči zaznali zgolj manjše povečanje prometa.
Vozniki lahko obremenitve pričakujete vsak naslednji konec tedna proti avgustu, pravijo na PIC, kjer posebej obremenilen izpostavljajo konec julija in prve dneve v avgustu avgusta. Naslednja bolj obremenjena bosta vikend pred praznikom 15. avgusta in vikend po njem.
Poleti je na cestah več tujih voznikov, ki imajo za seboj že na stotine prevoženih kilometrov. Nesreče, ki pogosto nastanejo prav zaradi utrujenosti, pomenijo daljše zastoje. V vozilu imejte vedno tekočino, po možnosti vodo in hrano. Na poti ne jejmo krompirja, testenin in kruha iz bele moke. Priročni sladki in slani prigrizki, ki jih tako radi kupujemo pred potjo, so neprimerni, saj smo po njih samo žejni, otroci pa so še bolj nemirni.
Izdelali prometni zemljevid
Njihovo priporočilo, kdaj so najboljši dnevi za pot na dopust, so torek, sreda in četrtek, in sicer pozno zvečer, ponoči ali zelo zgodaj zjutraj. To velja tako za promet proti morju kot nazaj. V primeru, da je za voznika vožnja ponoči preveč obremenilna pa zelo zgodaj zjutraj, takoj ob svitu, izogibati pa se je treba petkom, sobotam in nedeljam. Če se ne morete izogniti niti vikendu, je lahko v redu tudi nedelja zelo zgodaj zjutraj.
Pri Hrvaškem avtoklubu (HAK) so v pomoč voznikom kdaj se velja izogniti odhodu proti dopustniškim ciljem izdelali spletni zemljevid, kjer lahko s pomočjo barv (v tabeli spodaj rdeča pomeni najbolj gost promet, po gostoti sledita oranžna in rumena barva), vozniki vnaprej vidijo, kdaj lahko pričakujejo najbolj mukotrpno pot proti morju.
Koledar gostote prometa najdete tudi na tej povezavi.
Napovedujejo, da bodo ves čas obremenjeni vsi večji mejni prehodi s Hrvaško, najbolj Gruškovje in mejni prehodi v Istri, za voznike pa je pomembno tudi, da spremljajo vremenske napovedi, ki lahko bistveno vplivajo na čas potovanja.
K Hrvatom ne hodim že 20 let,zato me to me to ne gane.Kdor pa želi pustit denar hrčkom,pa naj čaka …
Mi ne hodimo na Hrvaško zato tovrstnih težav nimamo. Zelo radi dopustujemo na Elbi. Verjetno ena izmed destinacij, ki še …