Pod streho /pod-streho/varcna-hisa
55831 ogledov

Lastnike sončnih elektrarn razburjajo januarske položnice in pavšali

Komentarjev 101
Popularni
  • Popularni
  • Najstarejši
  • Najnovejši
Pokaži odgovore
  • matermila 08:35 28.februar 2024.

    Avtorja moram opozorit, da uporablja termin "samooskrbni", kar nikakor ne drži. Samooskrbni se lahko komot odklopijo iz omrežja, kar pa pri nas še ni videno, dočim ti modeli s SE pa so samooskrbni samo podnevi, pa še to le poleti.

    • Matevz1200 08:49 28.februar 2024.

      Ne veš kaj pišeš, elektrika gre k sosedu in nič ne obremenjuje omrežja. Upam da zastopiš kaj pišem, drugače pojdi v 7 razred ...

    • McBobo 15:15 28.februar 2024.

      Če imata s sosedom svojo samostojno omrežje potem ja. Drugače pa uporabljaš javno omrežje, da prodaš ali oddaš sosedu svoj štrom. Distribucija se pa plača.

    • Matevz1200 22:20 29.februar 2024.

      Javno omrežje je s tem razbremenjeno. Ne bom razlagal zakaj ...

  • Toma 07:08 28.februar 2024.

    Navali narode! Začuda jih inženirji nimamo in tudi ne avtov na baterije!

    • FejstDogaja 07:50 28.februar 2024.

      Govori zase. Jih poznam veliko, ki so bili med prvimi, ki so imeli sončne elektrarne. In se jim že leta smeje, ker so že davno odplačane.

    • Toma 08:29 28.februar 2024.

      O tem sem razmišljal že pred 20 leti ali več, pa so mi rekli, da je bolje ta denar na banki pustit. Moja poraba elektrike pa je takšna, da se mi naložba na tem svetu ne povrne nikoli! In še ...prikaži več 1x: ne poznam inženirja ki bi jo imel! Navali narode! Ko bo gorelo bo zgorelo do konca ;-)

    • matermila 08:31 28.februar 2024.

      FejstDogaja, če so že davno odplačane, pomeni da bodo hitro potrebovali novo.

    • Avatar NickMason
      NickMason 08:42 28.februar 2024.

      FejstDogaja,to bi pa rad vedel kako jim računica deluje,investicija ne pokrije vloženega nikoli,se prej pokvari oz. izstroši in treba spet in spet ,ampak to se ne šteje a ne.Važno da je položnica malce manjša ha ha ha

    • joze672 09:13 28.februar 2024.

      To pa je res začuda

    • Jernej65 09:58 28.februar 2024.

      Toma, pa kaj serješ kar ogromno inženirjev jo ima. Tudi sam jo imam in se mi bo povrnila v petih letih, pri tej ceni elektrike.

    • joze672 09:58 28.februar 2024.

      NickMason ne na pamet.😄

    • oneh 10:24 28.februar 2024.

      Očitno se eni družijo le v krogih FDV, da ne poznajo inženirjev. V temu sodelu 5 inženitjev in štirje imamo SE na strehi (peti živi v bloku). Odvisno od porbe elektrike se investicija povrne v 6...10 letih. Je pa dobro, ...prikaži več da je čim več takih bedakov kot @Toma ali@Mason... da odvračajo skeptike. Na ta način pametni lažje pridemo do tega, kar je dobro za nas. In pa levaki- a še plešete, svobod enamreč ni več?

    • Avatar Pantani2
      Pantani2 12:41 28.februar 2024.

      Če si ti dipl. ing. sem jaz papež!!!

    • Toma 13:18 28.februar 2024.

      Če rečem, da ne poznam dobenega mislim s tem tudi sebe! Kajti noben kolega ing. nima tega sranja! 6 let?! Imaš račun za elektriko 200+€ ?! Topiš aluminij v peči???

    • Avatar Pantani2
      Pantani2 13:42 28.februar 2024.

      Toma,komentar je namenjen onehu!!!

    • Toma 14:23 28.februar 2024.

      Pantani2, tudi moj ;-)

    • oneh 14:35 28.februar 2024.

      Živiš v hiši, kuhaš, ogrevaš... 10.000 kWh/leto elektrike. Po trenutnih cenah in če daš poleg še omrežnino za moč ter OVE je tam 200 €/mesec. Pa varčujemo! Ko pa bo EV bo pa še nekaj MWh več. In @Pantani2- ne ...prikaži več nisem zgolj dipl. ing.. To je namreč naziv za prvo bolonsko stopnjo. Pa kaj to razlagam levaku, ko pa še sam ne ve a še pleše?

    • Jernej65 15:34 28.februar 2024.

      Na leto porabim 15000 Kwh elektrike. Elektrarno imam že skoraj 4 leta, zanjo sem dal 13000 evrov, proizvede mi okrog 16000 kWh elektrike na leto, računajte saj ste sami ing. V 25 letih je to 75000 evrov po sedanjih cenah. ...prikaži več Če v tem času še za vzdrževanje dam enkrat toliko, kot je stala, se mi krepko izplača. Vsak si naj sam dela računico. In ne posplošujte, če pojma nimate.

    • Ender3 15:57 28.februar 2024.

      Troli so vsi inženirji, ker so zaposleni pri nekom, ki je častni prištinski doktor . Sama srebrnina jih je..

    • DEJ11 16:30 28.februar 2024.

      Dr. Ender zopet pametnjači... Primer človeka, ki vse ve....

    • Avatar NickMason
      NickMason 16:54 28.februar 2024.

      Jernej65 koliko eur plačaš položnico zdaj in koliko bi če jo ne bi imel,če ni skrivnost

    • Jernej65 17:04 28.februar 2024.

      NickMason, trenutno plačam 10 evrov, če je ne bi imel, bi plačal okrog 260 evrov. In to sedaj ko je cena subvencionirana in ne plačujemo nekaterih taks in davkov. Brez posega vlade bi plačal okrog 20 evrov, če ne bi ...prikaži več imel elektrarne bi plačal okrog 300 evrov. Vsi pa vemo, da bo cena elektrike še samo višja. Tudi nam ki imamo elektrarno po starem sistemu, bodo po napovedih fiksno ceno tudi dvignili na okrog 40 evrov za moj primer, ker porabim nekoliko več. V vsakem primeru se mi krepko izplača.

    • Toma 17:47 28.februar 2024.

      No, jaz pa kakšnih 40, odvisno od podražitve ali pocenitve. Pa pejt postavljat panele! Črnomaljske toče zagotovone preživijo! Če pa se še vžgejo, potem si pa naredil biznis življenja!

    • Avatar NickMason
      NickMason 19:52 28.februar 2024.

      jernej65,cca 5 let pokriješ investicijo,šele po tej dobi si pa zmagal ja,bognedaj pa da začneš popravljat ali menjat,pa nisi nič naredil potem.Jaz sem pa investiral v varčne elek. radiatorje ,dal 2000eur za njih in imam 210 eur položnico,pa predvidevam da ...prikaži večda si kupil TČ ki je vsaj 12000eur .Jaz ne vidim računice ,ampak vsak po svoje.

    • oneh 20:46 28.februar 2024.

      Varčevalni električni radiator... No ja, če človek ne bi bil FDV levak bi se še smejal, tako pa je žalostno, da je kdo srečen, ko ga nategnejo. Če z električnimi radiatorji pokuriš za 200 € elektrike, pol ne potrebuješ TČ ...prikaži več za 12 jurjev ampak za 3...4 jurje. Za neteg si plačal 2 jurja, dal bi poleg še 2 jurja pa bi v 5...6 letih imel vsak mesec vsaj 100 € v žepu, da bi jih lahko dal levakom za višje davke. Pa še vedel bi ali levaki še plešete, svobode itak ni več.

    • Avatar NickMason
      NickMason 22:32 28.februar 2024.

      oneh,ti izgleda živiš še v kameni dobi,radiatorji so norveški ,že kar nekaj let so na trgu,,dva štuka si ogrevam ,varčni so ker imajo vrhunski termostat,nastaviš po urah in željeno temperaturo itd,samo to je za tebe že višja znanost,še plesat ne ...prikaži več znaš,ampak za klobasat neumnosti si pa vrhunski mojster.

    • Jernej65 23:10 28.februar 2024.

      NickMason, narobe predvidevaš. Nimam toplotne črpalke, kurim na drva v kombinaciji z elektriko. Sicer pa kaj bi ti razlagal. Zopet eni in isti veste več o mojem početju kot vem jaz, veste več o zdravstvu kot vedo zdravniki, veste več ...prikaži več o formuli ena kot dirkači sami, veste več o električnih avtih, kot tisti ki jih imajo. Jaz v življenju nekaj imam, ker sem se vedno prav odločal, določeni boste pa vedno samo jamrači in reveži. Da mi ne boš zopet jamral, ko se bo elektrika podražila.

    • Avatar NickMason
      NickMason 07:16 29.februar 2024.

      Jernej,jaz nimam nobene kombinacije z drvi,ti pa orng drago plačuješ vse skup,jaz sem z drvmi porabil za cca 100 eur elektrike ,pa četudi drva zastonj dobiš ni računice,kaj pa če bi se raje ti naučil računat ,kot klobasat neumnosti in ...prikaži več pametovat.O zdravstvu vem toliko,da sam odločam o svojem zdravju,mi ne rabi nihče govorit kaj moram storiti,zlasti cepit ne,Eavto je pa obična igračka,ki ni nič drugega kot orng predraga.

    • Jernej65 07:48 29.februar 2024.

      NickMason, drva imam doma, no zopet nič ne veš in ne dvomi v mojo računico, ker je 100 x boljša kot tvoja.

    • Avatar NickMason
      NickMason 08:00 29.februar 2024.

      Ok,tvojih 260eur proti mojim 210eur in ti plus tega trošiš drva,s tem da si investiral 13000eur,ha ha ha,smešno,zmagal si priznam,pa srečno

    • Jernej65 08:15 29.februar 2024.

      NickMason, a si ti mutav ali kaj. Sploh ne veš kakšne so moje potrebe napram tvojim, kakšna so moja poslopja in kakšna so tvoja, kakšna je moja dejavnost in kakšna tvoja. Za ogrevanje porabim zelo malo, večina elektrike gre za ...prikaži več druge stvari. Smej se ti sebi, meni se ne moreš. Ne jamram kot ti, to pomeni da se bolje odločam od tebe, ker nisem od nobenega odvisen. To je samo ena odločitev poleg drugih, ki ti potem nudijo konfort skozi življenje. Bolje da utihneš in skrbi zase, jamrač in zavistnež.

    • Avatar NickMason
      NickMason 08:31 29.februar 2024.

      Bravo,enako velja za tebe,ravno ti si najbolj pameten ,a zdaj si kar naenkrat postal že privatnik po porabi,ko si spoznal da nimaš prav,z užitkom berem tvoje komentarje,se vsaj nasmejem še zraven.Delaš pa sam sebi sramoto.

    • Jernej65 08:43 29.februar 2024.

      NickMason, da imam s.p. Ne bom se vtikal v tvojo računico in ti se ne vtikaj v mojo. Če bi še enkrat, bi si še naredil večjo elektrarno. O sramoti pa bolje da si tiho. Denar, ki je bil naložen ...prikaži več v elektrarno dela zame in ne leži ter propada nekje na banki kot tvoj, če ga seveda sploh kaj imaš. Z vsaj 2000 evrov prihrankov na letni ravni na račun elektrarne, je to ena najboljših investicij, ti pa se kar smili sam sebi in goni svojo lajno.

    • Matevz1200 08:33 01.marec 2024.

      ZKP prekaša vsakega izobražena posebej iz Ljubljane, žal je tako. Elektrarna 8 tisoč 9 tisoč kw letno poraba 8500 letno. Zdaj pa računajte inženirji in nevem kaj. Da vam bo lažje imate kalkulator ece. ZKP pravi 6 let za povrnitev ...prikaži več naložbe. Pa vi inžeperji ?

    • Matevz1200 08:40 01.marec 2024.

      Nickmason tč vodavoda me je stala 3500 eur sicer 6 let nazaj. Varčnih radijatorjev ni, to so te nategnil ... fizika za 7 razred. Daj mi email, pa ti razložim. Se mi smiliš, kakšne kozlarije pišeš

    • Avatar NickMason
      NickMason 10:45 01.marec 2024.

      https://silenos-ogrevanje.si/kategorija-izdelka/vigo-epk-pro/

    • Avatar NickMason
      NickMason 10:51 01.marec 2024.

      ni jih a ne,če pa mislite da je nula poraba al kaj si predstavljate pa tudi ne vem kje vam pamet,so pa ti radiatorji zakon,jih imam in deluje kot se šika,kot sem že opisal poceni investicija proti drugim draginjam ,morda ...prikaži več vam kapne zakaj ni reklam na le te radiatorje.

    • Avatar NickMason
      NickMason 10:51 01.marec 2024.

      Prav nobeden el. radiator ne deluje tako kot tile Vigo,klasični e. radiatorji bi ti preprosto metalo varovalko ven,vigo pa delajo le z malo moči in po potrebi dvigne moč ,ko klasičen radiator dela skozi ko greje maximalno ,ampak nekateri to ...prikaži več ne boste zakapirali,ker vam niso povedali a ne,ali pa drugače opišem ovcam boš težko dopovedal,ker se bojite lastne sence.

    • Jernej65 10:52 01.marec 2024.

      NickMason, kako si ti naiven. Gre za navaden električni radiator. Koliko kilovatov not, toliko kilovatov ven. Vsi električni radiatorji in IR paneli so isto sranje. Naivni kupci pač nasedejo na reklame prodajalcev.

    • Avatar NickMason
      NickMason 10:54 01.marec 2024.

      Vsaj preberi si kako delujejo,se vidi da si butast

    • Jernej65 10:59 01.marec 2024.

      NickMason, kako delujejo. Koliko kilovatov not toliko ven - izgube. Kaj je tu za ena znanost. Imam izobrazbo v tehnični smeri in mi ne soli pamet, fiziko dobro obvladam. Radiator kot radiator, z neko regulacijo, ki je bolj sama sebi namen.

    • Avatar NickMason
      NickMason 11:03 01.marec 2024.

      Jernej65 = butelj ,to je edina enačba ki jo ti razumeš,vsaj upam da jo

    • Jernej65 11:31 01.marec 2024.

      NickMason, varčnih električnih radiatorjev ni. Imajo samo različno regulacijo. Regulacija naj bo čim bolj enostavna. Zapletene regulacije 90% ljudi ne obvlada in je lahko še celo slabše, kot da je ni. Izkoristek imajo skoraj vsi enak 97 do 98%. Razlike ...prikaži več so pa pri toplotnih črpalkah in klimatskih napravah, kjer se pa izkoristek lahko kar močno razlikuje. Vem o čem govorim in ne zmerjaj z buteljnom nekoga, ki ve bistveno več od tebe. Če ti je pa to v uteho, pač zmerjaj, kaj drugega itak ne obvladaš

    • Avatar NickMason
      NickMason 12:14 01.marec 2024.

      Jernej65,bom moral poklicat elektro ker nekaj ne štima ,cca 1200 eur me košta ogrevanje z 11.5kw moči eradiatorjev,ziher mi narobe obračunavajo ha ha ha

    • Jernej65 13:06 01.marec 2024.

      NickMason, če bi si kupil oljne radiatorje v Bauhausu istih moči, ki so 5x cenejši in bi zvečer znižal temp. za kakšni 2 stopinji, zjutraj pa ponovno dvignil, verjemi da bi bila poraba elektrike podobna. Tu ni znanstvene fantastike. Enkrat ...prikaži več imaš avtomatsko regulacijo, drugič pa ročno, le v tem je razlika. Nisem ti pa rekel, da je s tvojimi radiatorji kaj narobe. Hočem ti povedati le to, da imajo podobni izkoristek, le v regulaciji je razlika.

    • Avatar NickMason
      NickMason 15:37 01.marec 2024.

      zdaj ti nekaj povem,oljni radiator imel na začetku in to samo enega za en prostor ,ne boš verjel poraba bila ubijalska ,sploh se ne da primerjat,sam kar nekaj časa nisem se mogel odločit za te norveške in so prava stvar.Ti ...prikaži več radiatorji preprosto ne delajo če ni potrebe in ko se vklopijo sploh nima porabe v moči radiatorja ampak samo po potrebi,torej 1kw radiator greje v večinoma 1/4 moči in še to ugaša,

    • Avatar NickMason
      NickMason 15:38 01.marec 2024.

      ker dela na osnovi hladen in topel zrak,torej brez hrupa in zraka ne zažiga in v prostoru ne dela praha,kar je če imaš astmo perfektna stvar

    • Avatar NickMason
      NickMason 15:40 01.marec 2024.

      Drgač pa mi dol visi,ko se nekdo jaz pa imam to in ono pa celo bogatstvo zmeče za to,samo zato se gre,ti pa na vsak način se hočeš bakat da si najboljši od vseh,pa ti ne rata.Ali drugače povedano,s teboj ...prikaži več se ne da komunicirat,ker si totalno negativna oseba.

    • Jernej65 16:25 01.marec 2024.

      NickMason, razlagam ti fiziko, razen če si ti izumil neko novo fiziko. Iz fizikalnega stališča vse tvoje hipoteze padejo. Se vidi da nimaš izobrazbe iz tehniških strok in ne obvladaš fizikalnih zakonitosti. Vse življenje se ubadam z raznimi toplotnimi, hladilnimi, ...prikaži več prezračevalnimi sistemi in takoj vidim, kdo nima pojma. Bodi malo ponižen in ne nakladaj v tri dni o nekih stvareh, ki so ti tuje in se že iz tvojega pisanja vidi, da ne obvladaš osnov. Samo smešiš se. Bom končal, ker nima več smisla.

    • Avatar NickMason
      NickMason 19:23 01.marec 2024.

      Ti ne razlagaj nobenemu,si prezabit,imam zadevo doma že nekaj let ,deluje kot se šika,ampak ti trabunjaš v nezavest svoj prav

    • Jernej65 01:16 02.marec 2024.

      NickMason, fizika bre, pejd v šolo.

    • FejstDogaja 20:44 03.marec 2024.

      Svašta. Tukaj izveš celo, da sončna elektrarna po nekaj letih neha delat. :==== ) Dobesedno se vam krohotam.

  • andrija 06:45 28.februar 2024.

    zato imate sončne elektrarne da plačujete nekajkrat dražjo elektriko,mi ostali pa plačujemo dražjo elektriko kot je najvišja rekordna cena na borzi

    • oneh 07:08 28.februar 2024.

      Glede plačila elektrike in prispevkov ni razlike med tistimi, kateri imajo SE in tistimi, kateri je nimajo. Oboji jo plačujejo po javno objavljenem ceniku dobavitelja. Razlika je le v tem, da lastniki SE plačajo le več prevzeto energijo iz omrežja, ostali pa vso.

    • dr3k 08:39 28.februar 2024.

      Oneh, od letošnjega leta naprejvsi novi lastniki SE plačajo tudi prevzeto energijo iz omrežja. Tisti, ki so jih postavili do 31.12.2023 pa plačujejo po starem sistemu.

    • oneh 10:29 28.februar 2024.

      Vem ja. Imajo pa od letošnjega leta naprej tisti, kateri bodo postavili SE možnost prodajati viške pridelane energije, kar stari uporabniki poklanjajo dobavitelju. In če si boš doma postavil kakšno baterijo in dal na streho panel ali dva več boš ...prikaži več suma sumarum še vedno imel zastonj elektriko, le kakšno leto ali dve bo daljša amortizacijska doba. Ni tako ugodno je pa še vedno boljše kot biti brez nje. A to levaki, kateri še plešejo itak ne kapirajo, Se jim preveč vrti.

  • Matevz1200 08:44 28.februar 2024.

    Zlagan članek in nevedni komentarji, žalost. Če je imel doplačilo, se mu elektrarna še kako splača. Investicija se bo povrnala prej kot v 9 letih ali celo v 5 kot meni. To pa kot finančnik vem, da je odlična investicija ...

    • joze672 10:06 28.februar 2024.

      Točno tako. Meni po 4 letih. Letno porabimo cca v povprečju 3400 EUR. Investicija 11200 EUR. Imam pa jo četro leto. Omrežnina na moje varovalke 19 EUR mesečno. Pa naj računajo tisti, ki je nimajo.

  • joze672 09:09 28.februar 2024.

    Vidim, da je na forumu 99% ljudi, ki je nimajo, si je ne morejo privoščit, ne vedo računat pa čeprav so tudi inženirji. Manjko vedno plačaš. Ali s pavšalom ali na koncu leta. Tisti, ki je nimajo plačajo celotno porabo, ...prikaži več tisti, ki jo imamo pa samo razliko od porabljene in oddane. Lp

  • Luksi 08:56 28.februar 2024.

    To so samo posledice slabih osl9čitev v politiki. Če bi radi, da ljudje uporabljajo več elwktrike, jo je potrebno narediti poceni in dostopno, se pravi ravno obratno od početja oblastnikov...

  • Plavi-mil 12:15 28.februar 2024.

    Zanimivo, oni bi kasirali, ostala raja naj jim pa omrežnino plačuje, nekaj tukaj ni OK, nisem jim fouš, samo naj bogatijo za svoj denar, ne za moj.

  • LolekinBolek 11:02 28.februar 2024.

    Mesečno plačujemo 13€ pavšala oziroma prispevkov, poračun za leto 2023 je bil 9€. Porabili smo 15Mw, pridelal 18.5 Mw. Pred montažo elektrarne je bil letni strošek štroma cca 2.500€, zdaj cca 180€. Montaža SE je stala 18.000€ - 2.500 subvencije.....Ogrevanje ...prikaži več na TČ. Prej je bilo ogrevanje na pelete, stroškev ogrevanja cca 2.000€, zdaj je ogrevanje v sklopu štroma...torej 0€..

    • LolekinBolek 12:33 28.februar 2024.

      Začetnega kapitala za postavitev NE potrebuješ, daš 2500 za vsa pripravljalna dela, toliko dobiš povrnjeno v obliki subvencije. SE je na 84 obrokov preko Geni-i po 175€ na mesec. V ta strošek imaš vključeno odplačilo SE, porabljen štrom in ogrevanje. ...prikaži več Kako se potem računica ne bi splačala??

    • joze672 22:59 28.februar 2024.

      Ne sekiraj se. Pač ne vedo, ali pa nočejo znati

    • slopubec 06:26 29.februar 2024.

      Res je, važno je samo nabijanje, meni se splača. Pred montažo elektrarne sem imel mesečni obrok med 150 in 160 e, sedaj samo 19.62evra na mesec.

  • becar 08:26 28.februar 2024.

    Sem prav zadovoljen, miren, da nisem šel v nakup zelenega natega. Jaz se nič ne živciram iz tega naslova.

  • Avatar Suli
    Suli 08:33 28.februar 2024.

    Če človek ne zna izračunati ali se mu investicija izplača potem nasede raznim obljubam o zastonj elektriki. Eno je teorija drugo praksa.🤔

    • Matevz1200 08:49 28.februar 2024.

      Tisti kateri so doplačali, se jim najbolj splača ...

    • joze672 10:08 28.februar 2024.

      Suli in ti iz prakse? 😜

    • Avatar Suli
      Suli 17:42 28.februar 2024.

      @joze672 svak je sam montiral SE, da bo prišparal pa je ob prvi položnice ugotovil, da se stvar realno ne bo nikoli izplačala, ko vračunaš vse stroške (dajatve je treba vseeno plačati od tega je sama elektrika najmanjši del)🤔

    • joze672 22:55 28.februar 2024.

      Suli, pa kakšni stroški drugi. Sem že napisal malo prej zgoraj, da se mi je v manj kot štirih letih poplačala investicija. Ne vem, kako vam lahko drugače razložim. Kdor ne verjame, ga mirno povabim in mu do potankosti dokažem z vsemi računi.lp

    • Matevz1200 22:24 29.februar 2024.

      Joze672 malo je ljudi, kateri uporabljajo svoje možgane. Večina naseda in razultat se lepo vidi ... žal je tako in svet je posledica

  • Avatar Garancija
    Garancija 08:56 28.februar 2024.

    Plačali bomo toliko kolikor bodo rabili,in tega jim nikoli ni dovolj

  • sam1 13:22 28.februar 2024.

    Vedno "najeb"... tisti,ki si lahko privošćijo nekaj več in si od tega še obetajo velike koristi,na kraju pa svoj (verjetno lahko zasluženi denar" tako rekoč vržejo skozi okno,saj vse tiste dobre in velike stvari,ki jih na debelo oglašujejo tisti,ki se ...prikaži več napajajo z državnim denarjem,prinesejo na kraju velike dobičke le peščici posameznikov....

  • slopubec 06:44 29.februar 2024.

    Investicija 16100e minus 2500e subvencije, je 13600. Pred elektrarno in toplotno( toplotna investicija 8600 minus subvencija 2500) ...imel na leto porabo skupaj 3500evrov ( elektrika in ogrevanje na drva) sedaj samo 19,62evra. Teče že peto leto ...torej 4 leta x ...prikaži večx 3500 evrov =14000 evrov, torej še malo manj kot 3 leta pa bo vse povrnjeno. Imam še pa vedno rezervno peč za celo hišo. Tako da ni panike.

  • McBobo 15:28 28.februar 2024.

    Ustanovit firmo, izdat delnice in določit, da gre večina dobička delničarjem. Seveda govorim o novi NEK. Ni se treba državi nič zadolževat. Pri nas gre pa vse kontra. Če se rabi svež kapital, se izda nove delnice.

  • Avatar playrrr
    playrrr 06:49 28.februar 2024.

    ko so dobili v podpis pogodbo so vedeli po kakšni ceni se bo plačal presežek, tako da se nimajo kaj za razburjat.

    • oneh 07:06 28.februar 2024.

      Očitno zapisanega v članku nisi razumel. Preberi še nekajkrat, mogoče ti kapne.

    • Matevz1200 08:50 28.februar 2024.

      Oneh tisti ko so dobili poračun se jim najprej povrne

  • Avatar Pavel Vodnjov
    Pavel Vodnjov 11:24 29.februar 2024.

    Poznam kar nekaj ljudi, ki dalajo na elektru, nobeden od njih nIma SE.

  • jazalen 08:37 28.februar 2024.

    Še vedno mislim, da je manj = več. Naložba v SE je zelo visoka, no vsaj zame, ki imam letno 1100€ elektrike z ogrevanjem. Da se bom še s tem ukvarjal...ne, se mi ne da. Verjamem, da se velikim porabnikom ...prikaži večm to verjetno nekako izide. Nam se ne in ne, ne bomo je imeli, še manj pa e avto.

    • Matevz1200 08:47 28.februar 2024.

      Jaz sem jo namestil za 8 tisočakov, porabe 1400 letno. Zdaj pa računaj ...

    • jazalen 08:54 28.februar 2024.

      Za 10k€ sem fasado dla na hišo, garancija doživljenska, vsakih 20 let jo bom prebarval in mir. Strošek ogrevanja je 50% nižji. Sedaj pa računaj.

    • jazalen 08:58 28.februar 2024.

      V Belgiji jih mečejo dol s streh. Ko je panel poškodovan, je deponija draga za crknat. Zavarovanja so zadnja leta tudi zelo povišali. Toda to do naše Slovenije in Goloba seveda ne pride. Pljuvati si v lastno skledo pač ne ...prikaži več gre. V Belgiji sem že nekaj let in tole je tudi SE; https://www.wired.com/story/solar-panels-are-starting-to-die-leaving-behind-toxic-trash/, https://www.brusselstimes.com/188758/thousands-of-solar-panels-in-flanders-cut-out-on-sunny-days-due-to-overvoltage

    • joze672 10:07 28.februar 2024.

      Jaz Alen, ti računaj.

    • a3479c8857678e87df3c796b6335aa01be0c1022 10:38 28.februar 2024.

      Toča verjetno ni preveč prijazna do panelov, ne? Kako pa je z zavarovanjem? Ker so toče čedalje pogostejše in močnejše, premije ne grejo ravno dol, predvidevam.

    • jazalen 11:58 28.februar 2024.

      Zavarovanje je drago kakor žafran (pišem za Belgijo), medtem, ko je deponija še bolj. Tukaj delam in verjemite, da vem kaj pišem. Le slovensko ljubosumje je premočno, da bi to sprejeli. Pa računaš ali ne...verjemite, da to tudi k nam ...prikaži več pride. Prilimal sem samo dva članka, Golob ne omenja nobenih deponij in podobnega, seveda ne, saj vsak trgovec hvali svoje blago.

    • Matevz1200 22:32 29.februar 2024.

      Jazalen delaš drugje pametuješ tukaj halooo Zavarovanje je 50 eur letno haloo. Panele bodo reciklirali in odkupovali. Folšija si ti itd. V Belgiji pa itak ni druzga kot lopovščina in ti si zgleda že navlečen, žal. Lahko pa prideš k ...prikaži več meni in bova skupaj računala. Od vsega pa je najbolj pomemben življenski slog, manj je več. O tem raje ne pišem, ker nisi sposoben letega dojemati

    • jazalen 07:49 01.marec 2024.

      Matevz očitno si pol pismen. Navedeni članki se nahajajo za državo v kateri so SE že desetletja in rezultati so jasni. Verjemi, da to bo kakor vse ostalo do danes (TČ, e avto...) prišlo tudi k nam. Ko je enkrat ...prikaži več povpraševanje veliko se tudi cena poveča. Verjemi, da bo tako. Dol jih boste metali.

    • Matevz1200 08:22 01.marec 2024.

      In tč vodavoda katero sem sam naredil, mečem ven ?!? Elektrarna je odplačana in viške prodajam, mečem ven. Ti res ne vem, kaj ti blodi po glavi ... zakaj bi jo dol metal, če je odplačana in če že, jo ...prikaži več lahko uporabljam "mimo" elektra. Seveda če tako nastavim. Zakaj zavajaš, kaj imaš od tega ?

    • jazalen 08:16 15.marec 2024.

      Matevz....dejstva so še vedno dejstva in članka sta zelo zgovorna. Verjemi, da tudi k nam pride to, brez skrbi.

  • rd2dmk2 14:27 28.februar 2024.

    jest mislim daje bolje zamenjat TV ki porabi 100w z novim ki porabi 60w kot pa nabavit fotopanel. ker ko bom jest kot lastnik panela lahko določal ceno, tako kot keramičar polaganje ploščic ali pa mehanik svojo uro, potem bom ...prikaži več nekako verjel v to. danes pa je takole. zaračunajo vse kar prteče do mene, kar pa odteče , pa jebi ga, šlo po savi v donavo. ko bom lahko imel shrambo štroma in odklop v stilu boruta veselka. potem pa ja.

  • optimist11 07:16 28.februar 2024.

    Bedast naslov kot stalno. Tistim, ki SE ne naredi dovolj imajo samo dve možnosti. Plačilo pavšala ali pa kak dodaten kamin s katerim si lahko pozimi malo znižaš porabo. Zato pa je zaželena vgradnja Energy metra , da imaš skozi osvežene podatke.

    • Matevz1200 08:46 28.februar 2024.

      Tisti kateri so porabili več, se elaktrarna najhitreje povrne. Pa kje imate glavo ...

    • optimist11 10:50 28.februar 2024.

      Matevz, prvo moraš pridelati, potem pa porabiti. In če premalo pridelaš, plačuješ pavšal....

  • Avatar Garancija
    Garancija 08:59 28.februar 2024.

    Nikoli ne bomo nabavili sočnih celic,prvo so drage,drugič nefunkcionalne,in prehitro jim poteče rok trajanja,bolj se splača varčevati z kurjavo in elektriko pa je znosno.

    • joze672 09:11 28.februar 2024.

      So funkcionalne, garancija na panelne je pa pri večini 25 let

    • zdrej 09:29 28.februar 2024.

      Garancija, če obvladaš, lahko kar konkretno znižaš račun za elektriko z investicijo do 1k€.

    • Matevz1200 10:01 02.marec 2024.

      Garancija imaš zelo slabe izračune ...

  • Komentirajte

    Za oddajo komentarja se morate registrirati. Nimate uporabniškega računa? Registracija je hitra in enostavna, registrirajte se in vključite v debato.