Svet
14 ogledov

"Švica doživlja deindustrializacijo"

Frank Profimedias
Podjetniki opozarjajo, da bi se zaradi visokega tečaja kar polovica industrijske proizvodnje utegnila preseliti iz države.

"Švica doživlja deindustrializacijo, politiki pa govorijo o vsem drugem," se je včeraj na novinarski konferenci v Zürichu jezil Hans Hess, predsednik združenja malih in srednje velikih podjetij s področja strojništva, elektronike in težke industrije Swissmem (Verband der Maschinen-, Elektro- und Metallindustrie).

Swissmem opozarja, da bi močna nacionalna valuta utegnila stati državo na tisoče delovnih mest. Anketa, ki so jo opravili v združenju, je pokazala, da se bo v prihodnosti, če se razmere ne spremenijo, skoraj polovica industrijske proizvodnje preselila iz Švice v druge države EU.

22 odstotkov vprašanih je že sprejelo odločitev o preselitvi dela proizvodnje v druge države, da bi preprečili nadaljne izgube v poslovanju zaradi visoke vrednosti švicarksega franka, 24 odstotkov pa jih je izjavilo, da o tem razmišljajo.

Padec števila zaposlenih

Konec marca 2015 je švicarska industrija zaposlovala 329.173 delavcev, kar je v primerjavi z istim mesecem preteklega leta za 0,9 odstotkov manj.

Hess opozarja, da bodo posledice povečanja vrednosti švicarskega franka velike. "Švicarska industrija ne bo ista. Govorili bomo o industriji pred in po 15. januarju." V organizaciji ocenjujejo, da bo ena tretjina podjetij zaradi tega utrpela izgube.

Hess je prepričan, da bo večina podjetij preživela turbulentne čase, a ostaja vprašanje, ali bo proizvodnja ostala v Švici ali pa se bo v celoti ali deloma preselila v drugo državo.

Frank nekoliko oslabil

Spomnimo, Švicarka centralna banka je sredi januarja tega leta objavila, da ne bo več zadrževala rasti tečaja franka v odnosu do evra. Švicarski frank je leta držal razmerje nasproti evru 1,2 : 1. Vrednost franka je po odpravi zgornje omejitve takoj poskočila za skoraj 30 odstotkov in celo presegla vrednost evra.

Da njegova vrednost škodi gospodarstvu kaže tudi padec naročil v industrijski proizvodnji za 15 odstotkov v prvi polovici 2015. V istem obdobju je izvoz padel za 2,2 odstotka na 31,6 milijard švicarskih frankov, so še sporočili iz Swissmana.

Komentarjev 6
  • mph 17:16 21.avgust 2015.

    Ja, smo pogrešali tvoj pameten komentar, ki je bistveno prispeval k zadevi. :-)

  • McClain 10:31 21.avgust 2015.

    že,že,se pa živijo od najbolj usranga mafijskega denarja in denarja od preprodaje drog s celega sveta in skrivajo za bančnimi tajnostmi. Podlo,mi pa butli,da to z nekimi ukrepi ne preprečimo. Očitno tudi veliko Evropejcev vleče te koristi...

  • Pepe007 07:03 21.avgust 2015.

    In koliko pametnih komentatorjev povsod...