Švicarski volivci so na današnjem referendumu odločili, da bo obveščevalna služba poslej imela več pooblastil pri nadzoru njihovega življenja. Kot kažejo končni izidi, je za to glasovalo 65,5 odstotka Švicarjev.
S tem so potrdili zakon, ki ga je parlament že sprejel in ki Zvezni obveščevalni službi (BND) omogoča, da z dovoljenjem pristojnih ministrstev in upravnega sodišča za preprečevanje terorističnih napadov lahko prisluškuje telefonskim pogovorom in ljudem na njihovem domu ter vdira v računalnike.
Zagovorniki zakona poudarjajo, da obveščevalna služba potrebuje "optimalna sredstva" za ukrepanje proti nevarnostim. Vlada v Bernu trdi, da bodo novo zakonodajo uporabili le okoli desetkrat letno, in sicer predvsem za nadzor terorističnih osumljencev.
Švicarski parlament je zakon sprejel že leta 2015, a so njegovi nasprotniki, med drugim iz vrst socialistov in zelenih, zbrali dovolj podpisov za razpis referenduma o tem vprašanju. Po zeleni luči na današnjem referendumu bo zakon stopil v veljavo 1. septembra prihodnje leto.
Nasprotniki zakona opozarjajo, da bo Švica z blagoslovom ljudstva postala "država Velikega brata", saj bo BND imel možnost vdirati v zasebnost državljanov ter nadzorovati njihovo življenje in komunikacije, tudi če ne bo suma kaznivega dejanja.
Pred nekaj leti bi Švicarji, ki osebno svobodo in človekove pravice cenijo kot pomembno vrednoto, večji nadzor njihovega življenja odločno zavrnili. A spričo vrste terorističnih napadov v Evropi v zadnjem času so se, kot kažejo današnji izidi, njihove prioritete nekoliko spremenile.
dezurni@zurnal24.si