Stopnja radioaktivnega joda v vodi v bližini elektrarne Fukušima, ki jo je prizadel potres in cunamiji 11. marca, je dosegla nov rekord – dosegla je 4.385-kratno vrednost nad dovoljeno. Še v sredo je bila stopnja 3.355-krat večja od mejne vrednosti, medtem ko so bila prejšnja merjenja v povprečju 1.850-krat nad dovoljeno vrednostjo.
Talna voda v okolici poškodovane japonske jedrske elektrarne Fukušima je 10.000-krat bolj radioaktivna kot sicer, je potrdil upravitelj nuklearke, tokijsko elektro podjetje Tepco. Kljub temu so v Tepcu prepričani, da podtalnica in tudi zajetja pitne vode niso kontaminirana.
Močno kontaminirano vodo so našli v globini 15 metrov pod prvim reaktorjem, kjer so namerili 10.000-kratno količino radioaktivnega joda. Radioaktivni jod se sicer relativno hitro razgradi; razpolovno dobo ima osem dni.
Svetovni jedrski čuvaj Združenih narodov, Mednarodna agencija za jedrsko varnost (IAEA), je ugotovila, da so bile meje za zdravje še varne radiacije prekoračene v vasi Litate, 40 kilometrov severozahodno od elektrarne. Zato Japonski svetuje, naj premisli o razširitvi cone evakuacije okoli reaktorjev z 20 na 40 kilometrov.
Razgradnja reaktorjev
Tako upravljavec elektrarne Tokyo Electric Power (Tepco), ki je včeraj napovedal, da bodo razgradili štiri od šestih reaktorjev, kot japonska agencija za jedrsko varnost Nisa zatrjujeta, da življenje v oceanu ni ogroženo. Nekateri strokovnjaki vseeno opozarjajo, da bodo tolikšne vrednosti imele dolgoročen vpliv na morsko življenje.
Vlada bo za zdaj le spremljala sevanje
Tiskovni predstavnik japonske vlade Jukio Edano je povedal, da je IAEA vladi svetovala, naj "previdno oceni situacijo na podlagi zadnjega poročila". Poudaril je, da takojšnji drastični ukrepi ta trenutek še niso potrebni. "A dejstvo, da je stopnja radioaktivnega sevanja v tleh visoka, nakazuje na možnost, da bi akumulacija povečane radiacije na dolgi rok lahko ogrozila človekovo zdravje," je dejal in napovedal, da bodo s posebno pozornostjo nadaljevali merjenje radioaktivnega sevanja in sprejeli ukrepe, če bodo potrebni.
Greenpeace kritično
Okoljevarstvena skupina Greenpeace poudarja, da so strokovnjaki potrdili nevarno raven sevanja v kraju Litate. "Očitno ni zdravo za ljudi, da ostanejo tam, posebej otroci in nosečnice," pravijo v organizaciji in pozivajo Japonsko, naj "preneha s politiko molka".
Povečana stopnja radioaktivnega joda velja po černobilski nesreči leta 1986 za najpogostejši vzrok raka na ščitnici pri otrocih.
ZDA in VB so pred tem svetovale svojim državljanom na Japonskem, naj se zadržujejo vsaj 80 kilometrov stran od elektrarne.
Ne morejo do pokojnikov
Zaradi povečanega radioaktivnega sevanja je znotraj 20-kilometrskega radija od jedrske elektrarne Fukušima ostalo okoli tisoč trupel. Oblasti namreč še niso dorekle, kako bodo poskrbele za trupla, ki se nahajajo znotraj tega kroga.
Sprva so jih nameravali prepeljati izven evakuacijskega območja in jih pregledati, a so zaradi strahu pred izpostavljenostjo sevanju načrt opustili. Tudi če bi pokojnike kremirali, bi lahko prišlo do širjenja radioaktivnih materialov, pokop pa bi lahko povzročil kontaminacijo zemlje, navajajo viri, ki jih povzema agencija Kyodo.
Oblasti naj bi razmišljale o dekontaminaciji in pregledu trupel na kraju, kjer se nahajajo, a viri menijo, da bi dekontaminacija še bolj poškodovala trupla. "Kaj storiti, je odvisno od stopnje sevanja, zato morajo biti prisotni profesionalci, ki lahko preverijo sevanje,“ je dejal strokovnjak za obravnavo ljudi izpostavljenih sevanju.
Sarkozy obiskal Japonsko
Francoski predsednik Nicolas Sarkozy je kot prvi tuji državnik obiskal Japonsko po katastrofalnem potresu in cunamiju 11. marca. Srečal se je z japonskim premierjem Naotom Kanom, v govoru na francoskem veleposlaništvu v Tokiu pa je pozval k srečanju jedrskih regulatorjev iz držav članic skupine G20. "Pozivamo neodvisne organe držav članic G20, da se sestanejo, po možnosti v Parizu, in opredelijo mednarodne jedrske varnostne standarde za elektrarne," je dejal. Kot je dodal, je sicer "povsem nenormalno", da ti standardi še ne obstajajo.