Šport > Nogomet
9 ogledov

Angleške denarnice so bile najdebelejše

Brazilec Afonso Alves je lani na 31 tekmah v nizozemskem prvenstvu zabil kar 34 Žurnal24 main
Zimski prestopni rok je končan. Senzacij ni bilo, za največ prahu pa se seveda poskrbeli Angleži, ki so navkljub ne najbolj pestri ponudbi za nove okrepitve odšteli nekaj manj kot 200 milijonov evrov. Zvezdi prestopnega roka sta Francoz Nicolas Anelka in Brazilec Afonso Alves.
 

Največji zimski prestopi

1. E. Banega (Valencia), 19.0 milijona evrov
2. A. Alves (Middlesbrough), 17.2
3. N. Anelka (Chelsea) 15.0
4. Breno (Bayern), 14.5
5. M. Sissoko (Juventus), 11.0

Januarja je nogomet najbolj zaznamovala tržnica. Pred pričetkom zimskega prestopnega roka je bilo v zraku čutiti presenečenje, a se je na koncu vse skupaj le izteklo brez večjih pretresov. Kraljevali so angleški klubi, ki so v mesecu dni "shoppinga" zapravili približno 180 milijonov evrov, precej bolj skromno pa je bilo v ostalih prvenstvih velike peterice, kjer so številni klubi kadrovske težave zapolnjevali predvsem z izposojo nogometašev. Kdo so torej zvezde zimskega prestopnega roka? V prvi vrsti nedvomno napadalca Nicolas Anelka , ki se je iz Boltona za 15 milijonov evrov preselil k Chelseaju , enako odmeven pa je bil tudi odhod kralja nizozemskih zelenic Afonsa Alvesa , ki se je dobrih trideset minut pred iztekom prestopnega roka za 17 milijonov evrov iz Heerenveena preselil k Middlesbroughu . Nič novega torej z Luko Modrićem , ki po dekretu predsednika Dinama iz Zagreba Zdravka Mamića do konca sezone ostaja na Hrvaškem, in še manj z Brazilcem Ronaldinhom , katerega so italijanski in angleški mediji tik pred novim letom že videli v majici Chelseaja oziroma Milana.

Anglija
Najbolj dejavni so bili tako kot vedno na Otoku. Slabim 700 milijonom evrov, kolikor so Angleži za okrepitve zapravili poleti, je januarja sledil še nov val, ki se ja zaustavil pri približno 180 milijonih evrov. Le sprašujemo se lahko, kdaj bo prvič presežena milijarda evrov; marsikdo bi si verjetno ta znesek upal napovedati že kar za sezono 2008/09. Najbolj pridno so zapravljali pri Chelseaju. Nicolas Anelka in Branislav Ivanović sta blagajno londonskega kluba olajšala za 26 milijonov evrov, med večje prestope pa velja poleg Afonsa Alvesa izpostaviti še Jermaina Defoeja , ki se je za 12 milijonov evrov iz Tottenhama preselil k Portsmouthu in Jonathana Woodgatea , ki je za dva milijona evrov manj iz Middlesbrougha prestopil k Tottenhamu. Z izjemo Chelseaja ostali klubi velike četverice pozimi niso kupovali.

Ever Banega je z 19 milijoni evrov najdražja okrepitev v zimskem prestopnem roku. © Action Images

 
Španija
Barcelona in madridski Real sta se januarja potuhnila v zimski prestopni spanec, zato pa je vlogo prvega igralca na trgu prevzela Valencia . Klub, ki poka po vseh šivih, je v svoje vrste zvabil mladega Argentinca Everja Banego (19 milijonov evrov), na Mestallo pa se je preselil tudi mladi Nizozemec Hedwiges Maduro , kateremu bi se poleti iztekla pogodba z Ajaxom. Villarreal je za 7.5 milijona dolarjev odkupil mladega Argentinca Marca Rubena iz River Plateja, s tem pa se seznam največjih prestopov na Iberskem polotoku tudi konča. Okolje je zamenjal tudi eden izmed dveh slovenskih legionarjev v Španiji Dalibor Stevanovič , ki se je iz Real Sociedada do konca sezone preselil k bližnjemu Alavesu.

Mohammedi Sissoko se pri Rafaelu Benitezu ni naigral. © Action Images

 
Italija
Na "škornju" so bili najbolj dejavni pri Juventusu . Klub sta zapustila branilec Jean-Alain Boumsong, ki se je preselil v Francijo k Lyonu, ter Argentinec Sergio Almiron, ki je podpisal za Monaco. Njuni mesti sta zasedal Guglielmo Stendardo , ki se je v Torinu preselil iz Lazia, največjo okrepitev pa predstavlja Malijec Mohammed Sissoko , ki je z 11 milijoni evrov tudi najdražji "zimski" nogometaš v Italiji. Lazio se je okrepil z Rolandom Bianchijem , Ousmanom Dabom in Davidom Rozehnalom, vsi pa so prišli iz Anglije. Novinec je tudi mladi Romun Stefan Radu, za katerega pravijo, da je naslednik Cristiana Chivuja. Malce so štrene premešali tudi Slovenci. Zlatko Dedič se je iz Frosinoneja preselik k Piacenzi, Roki Štravs se je vrnil domov v Celje, Ivica Guberac pa se je iz Ajdovščine preselil v Cagliari

Nemčija
Bundesliga se vestno drži svojega načela - "malo denarja, malo muzike". Predsedniki nemških klubov le s težkim srcem izvlečejo denarnice, temu primerna pa so tudi imena, ki se še zdaleč ne morejo kosati z igralci iz zgoraj omenjenih prvenstev. Pri Bayernu so prenovljeni ekipi dodali obetavnega Brazilca Brena , ki je Bavarce stal kar 14 milijonov evrov, najdražji novinec Werderja iz Bremna Mesut Ozil je bil vreden pet milijonov, ostali klubi pa so bolj ali manj le pobirali "drobtinice". Dortmund se je okrepil z nekdanjim kapetanom beograjskega Partizana Antonijem Rukavino , v Nurnberg se je preselil češki hrust Jan Koller , v Nemčijo pa je prispel tudi nekdanji azijski nogometaš leta Shinji Ono , ki je okrepil Bochum. Najboljši strelec druge nemške lige Milivoje Novakovič je navkljub ponudbam nekaterih prvoligašev ostal pri Kolnu.

Francija
Najmanj glamurozna izmed lig velike peterice je imela seveda tudi temu primernu najmanj odmevne prestope. Prvak Lyon je poškodbe treh branilcev zakrpal z nekdanjim francoskim reprezentantom Jeanom-Alainom Boumsongom iz Juventusa, klub iz kneževine, Monaco , pa se je okrepil z Argentincem Sergiom Almironom in Hrvatom Nikolo Pokrivačem iz Dinama. Največ se je govorilo o odhodu Brazilca Freda , katerega je predsendnik Lyona kar sam prosil, naj si izbere klub v katerem bi rad nadaljeval kariero, na koncu pa je francosko nogometno prestolnico zapustil le Čeh Milan Baroš , ki se je preselil na Otok k Portsmouthu. Skupaj so francoski klubi za okrepitve namenili manj kot 20 milijonov evrov, torej kar devetkrat manj kot angleški
Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.