Sedem mesecev je minilo od kolosalnega poleta Japonca Ryoyuja Kobayayashija, ki je na gromozanski letalnici na Islandiji poletel rekordnih 291 metrov, a njegov dosežek ni bil priznan kot svetovni rekord, saj Japonec in njegova ekipa pri tem niso zadostili kriterijem Mednarodne smučarske zveze (Fis).
Vseeno je olimpijski prvak iz Pekinga (2022) zgodovinski polet označil za enega "največjih trenutkov v njegovi karieri".
Spomine na najdaljši smučarski polet vseh časov je pred nadaljevanjem sezone v Ruki obujal v intervjuju za nemški Eurosport, kjer je med drugim spregovoril o "velikem izzivu" in "čudoviti izkušnji".
"To je bilo nekaj povsem drugačnega," se projekta, ki bi bi ga v prihodnosti želel ponoviti, spominja dvakratni osvajalec velikega kristalnega globusa. "Letalnica je bila oblikovana na naraven način in veter je divje pihal," je povedal skakalec.
Promocijski projekt v režiji Kobayashijevega poslovnega partnerja Red Bulla so izpeljali v islandskem smučarskem središču Hlidarfjall, kjer so posebej v ta namen zgradili pošastno letalnico z izredno dolgim zaletiščem.
Kobayashi je v poskusnih skokih pristal pri 259 in 282 metrih, preden je poletel še rekordnih 291. "Doskočišče je bilo dobro zglajeno in ob pristanku ni bilo zaledenelo, tako da ni bilo nobenih težav," je povedal Kobayashi in dodal, da je ustavljanje "močno obremenilo njegove noge".
Njegovo delo je dodatno oteževala odsotnost poskusnega skakalca. "Če bi ga imeli, bi lahko pridobili uporabne informacije in še enkrat hitreje napredovali. Idealno bi bilo, če bi imeli deset skakalcev in bi to spremenili v nekakšno tekmovanje," je še povedal 28-letnik.
Pri Fisu so Japoncu čestitali za odmeven dosežek, a ob tem poudarili: "V posebnih pogojih jim je resda uspelo pokazati njegove izjemne sposobnosti, vendar pa se to nikakor ne more primerjati s tekmami svetovnega pokala v poletih, saj je bil projekt v celoti podrejen zgolj enemu tekmovalcu in nenazadnje enemu samemu poletu."
Ta polet je bil komercialni in to mešat s smučarskim tekmovanjem je brez veze...Lahko bi ga prav tako vrgli s smučmi vred z balona, pa bi letel 2 kilometra, če malce poenostavimo zadevo..
Kaj ti pomaga 350metrov skočit, če pa ti potem drugi skoči 250metrov in zmaga zaradi točkovanja. Zviševanje in zniževanje zaletnih mest omogoča taktiziranje, da ne govorim o vetrovnih razmerah. Stari način pri skakanju je bil dosti bolj zanimiv. Če so… ...prikaži večso spremenili zaletno mesto, so morali ostali ponovno skočiti. Nekdo pač dobro in daleč skoči in glej ga zlomka, da se hitro organizatorji ustrašijo, da nebi kdo rekorda podrl.