ZZZS sili zobozdravstveni sistem za odrasle v popolno privatizacijo

Foto: Saša Despot
Foto: Saša Despot
Načrtovano krčenje košarice storitev iz zdravstvenega zavarovanja naj bi zajelo tudi zobozdravstvo za odrasle. Predsednik Odbora za zobozdravstvo pri Zdravniški zbornici Slovenije opozarja na težave, do katerih bi to pripeljalo.
Oglej si celoten članek

Podpredsednik Zdravniške zbornice Slovenije (ZZS) in predsednik Odbora za zobozdravstvo Krunoslav Pavlović se je s pismom obrnil na generalnega direktorja ZZZS Marjana Sušlja, saj težko "sprejmem takšno pavšalno ukinjanje sektorjev zdravstva brez strokovnih utemeljitev s strani izvajalcev". Spremembe, o katerih razmišlja ZZZS, so jih presenetile, saj so nedavno vsi skupaj ZZZS, Ministrstvo za zdravje, NIJZ in ZZS pripravili dokument, ki bi bil lahko osnova za določitev košarice zobozdravstvenih storitev. 

Košarica bi bila po Pavlovićevih besedah določena na podlagi potreb prebivalstva in jasnega oz. znanega plačnika storitev. Zobozdravniki so že lani opozorili, da zobozdravstveni sistem ni več varen in ne zagotavlja več kakovostnih storitev v okviru javne mreže. Napoved ZZZS pa "sili celoten zobozdravstveni sistem za odrasle v popolno privatizacijo, kar je nedopustno tako s stališča stroke kot tudi javnega zdravja," opozarja Pavlović.  

V celoti krita le nujna stanja

"Če podrobno pogledamo sedaj veljavno košarico storitev, vidimo, da v zobozdravstvu ni nobene storitve, razen nujnih stanj, ki bi bila 100 % krita iz obveznega zdravstvenega zavarovanja (OZZ). Poleg tega so zobozdravniki prisiljeni opravljati sodobne zobozdravstvene storitve na podlagi vrednotenja iz zelene knjige iz leta 1982. Pravila OZZ in zakonsko neutemeljene okrožnice pa te standarde še dodatno zaostrujejo," opozarja Pavlović. "Zanimivo je, da ko pacientu opraviš več storitev hkrati, ker so potrebne, jih ne moreš obračunati, ampak bi moral po pravilih OZZ pacient večkrat obiskati ordinacijo. Zdravstveno stanje zoba pa je prepuščeno čakalni vrsti za konservativne posege, ki praktično v vsaki ordinaciji presega zakonske omejitve."

Koronavirus v SLO Tako bodo po novem delali zobozdravniki

Kot pojasnjuje podpredsednik Zdravniške zbornice Slovenije in predsednik Odbora za zobozdravstvo, je glavarinski količnik za zobozdravnik v Sloveniji določen tako, da se število programov (število ustanov ali zobozdravnikov, ki imajo sklenjeno pogodbo z ZZZS) enostavno deli s celotno odraslo populacijo v Sloveniji. "Realno je to preko 2470 pacientov na ordinacijo. Dejstvo pa je, da 25 % Slovencev nima opredeljenega zobozdravnika. Tisti pacienti, ki imajo opredeljenega zobozdravnika, pa zaradi slabe dostopnosti javnega zobozdravstvenega sistema iščejo storitve tudi pri zasebnikih."

Foto: Profimedia Zobozdravnik

Doplačila so postala nujna, saj je ZZZS širil košarico pravic, ni pa povečeval števila programov, ki bi morali, glede na večje potrebe, temu slediti. "Pacienti so imeli vedno slabšo dostopnost (vedno več pacientov na en program), ki pa so jo korigirali z doplačili. Skozi čas je tako ZZZS ohranjal vedno isti strošek enega programa, predvsem na račun dostopnosti pacientov do zobozdravstvenih storitev."

"Za eno belo zalivko dobi pacient račun za strošek ZZZS in za strošek PZZ ter še doplačilo. Vprašanje je, koliko računov plača zavarovanec ZZZS in koliko sredstev sploh lahko koristi. Torej, koga ta sistem rešuje? Zobozdravnikov gotovo ne, saj so postavljeni v izhodiščno neugoden položaj, ki jih sili v neposredni konflikt z zavarovanci. Ti upravičeno terjajo svoje pravice, ki jim jih ZZZS s svojo politiko financiranja ne omogoča," poudarja Pavlović. 

To mora biti tudi v interesu države

Ustno zdravje pomembno vpliva na kakovost življenja posameznika. Stabilno ustno zdravje ljudi mora biti v javnem interesu države. Zagotovljena mora biti nujna zobozdravstvena pomoč, preventivne in kurativne storitve, pacienti morajo imeti možnost zapiranja vrzeli med zobmi, da se jim ustno zdravje ne poslabša. "V trenutku pred epidemijo se je na evropskem parketu odvijala intenzivna razprava o rešitvah za javno preventivno in kurativno zobozdravstvo. Gre za tisti del zobozdravstva, ki je v javnem interesu države za stabilno zdravje prebivalcev in skozi kazalnike prikazuje stopnjo razvitosti države. Resnično je vprašanje, ali so javnozdravstveni interes implantologija, keramične prevleke in mostički?"

Poskrbeti je treba za ranljive skupine prebivalstva, pri čemer mora to, kako to urediti, povedati tudi zobozdravstvena stroka, ne le stroka z ZZZS, poudarja Pavlović. 

dezurni@zurnal24.si

 
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 16

  • 23:55 7. Maj 2020.

    In ja primerljive cene in denar,ki ga pustim v tujini bi bilo bolj doma ampak spet nekaj ne štima,za zdrave …

  • 23:51 7. Maj 2020.

    Zobe sem si naredu v Srbiji 500eur + stroški hitro,učinkovito,brez bolečin,čakanja in stresa,zena je v bosni za 800eur+ stroški in …

  • 17:18 7. Maj 2020.

    A sedaj bi pa vsi za javno zobozdravstvo spet šli na proteste? Marsikdo dobro ve pa krunoslav tudi kaksne čakalne …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.