"Pogostokrat lahko preberemo trditve, da bo koža zaradi dodanega arašidovega olja v kremah, losjonih ali kopelih, bolj gladka in voljna. A za potrošnike, ki so alergični na arašide, lahko takšni izdelki predstavljajo nevarnost z resnimi zdravstvenimi posledicami," opozarjajo na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) od koder nas obveščajo, da od konca lanskega leta za proizvajalce kozmetičnih izdelkov v EU veljajo strožja pravila glede uporabe arašidovega olja v kozmetiki.
Kozmetični izdelki, ki vsebujejo arašidovo olje vsebujejo alergene beljakovine, arašidi v prehrani pa sodijo med ene izmed najbolj alergenih živil. Zato v EU po novem veljajo pravilo, da je treba to olje predhodno tako obdelati, da vsebuje le manjše količine alergenih beljakovin. "V kolikor proizvajalec tega ne more zagotoviti, izdelka, ki vsebuje arašidovo olje, ne sme več prodajati," pojasnjujejo na ZPS.
Bodite pozorni na to oznako
Če ste alergični na arašide, preverite INCI seznam na kozmetičnih izdelkih. Arašidovo olje je navedeno kot olje Arachis Hypogaea oil.
Za otroke neprimerno
Nemški Zvezni inštitut za oceno tveganja (BfR) že dalj časa proučuje alergijska tveganja, povezana z arašidovim oljem v kozmetičnih izdelkih. Iz BfR sporočajo tudi, da izdelki, ki vsebujejo arašidovo olje, niso primerni za nego otroške kože. Predvsem v primeru poškodovane kože, na primer v območju plenic, saj je naravni zaščitni plašč kože poškodovan.
Pšenični proteini v izdelkih za nego las
ZPS v teh dneh potrošnikom sporoča, da veljajo tudi nova pravila glede hidroziranega pšeničnega proteina, ki ga proizvajalci največkrat dodajajo v izdelke za nego las, saj zmanjšuje elektro statičnost las. "Tudi v tem primeru mora biti surovina obdelana tako, da ne vsebuje alergenih beljakovin, kar zmanjšuje možnost alergijskih reakcij," dodajajo.
Na INCI seznamu je ta sestavina navedena kot Hydrolyzed Wheat Protein.
Dokler niso začeli z vbrizgavanjem aluminija skupaj z arašidovimi proteini, ni NIHČE na svetu imel problemov z arašidi. Dejstvo je, …