Znanstveniki odkrili izvor depresije

Foto: Profimedia
Foto: Profimedias
Znanstveniki odkrili fizično izhodišče depresije.
Oglej si celoten članek

Britanski in kitajski znanstveniki so pomočjo magnetne resonance (MRI) ugotovili, da se pri depresivnih ljudeh pojavlja nek tipični vzorec možganskega delovanja.

Rezultati magnetne resonance (MRI), s katero so merili aktivnost v možganih 900 prostovoljcev, so pokazali, da so občutki žalosti, nizke samopodobe, anksioznosti, praznine, brezupa in kronične utrujenosti povezani s delovanjem sprednjega levega režnja možganov (OFC), ki je povezan s pozitivnimi emocijami, motivacijo in socialno vključenostjo.

"Ko v tem delu možgan nastanejo motnje, že vsa vsaka manjša odločitev predstavlja velik problem," je v študiji, ki so jo objavili v znanstveni reviji Brain, pojasnil profesor Jianfeng Feng z britanske univerze v Warwicku. "Rezultati študije, ki smo jih povezali s številnimi podatki iz prejšnjih raziskav, so nam pomagali odkriti izvor depresije,  kar nam bo omogočilo učinkovitejše zdravljenje te resnični hude bolezni," je dejal omenjeni znanstvenik.

Med 900 udeleženci raziskave, je bilo okoli 400 obolelih z depresijo. Ob primerjavi rezultatov MRI obeh skupin se je pokazalo, da se vse dogaja v delu sprednjega levega režnja možganov (OFC), ki se aktivira, ko se nam zgodi nekaj dobrega, zaradi česar se tudi dobro počutimo. 

Pri udeležencih raziskave z diagnozo depresije se se je pokazalo, da ta del možganov ne dobiva dovolj signalov iz tako imenovanega hipokampusa, ki je nekakšni sistemski polnilnik v naših možganih, saj nam organizira informacije in uravnava spomin.

Ni povsem jasno, zakaj je tako, vendar znanstveniki predpostavljajo, da tisti, ki trpijo zaradi depresije, bolj zapleteno povezujejo pozitivne spomine.

Rezultati raziskave kažejo, da si zaradi povečane aktivnosti v bočnem delu OFC, gre za del možganov, ki je bolj bolj povezan z depresijo, strahom in izogibanju po socialnih stikih, ljudje lažje zapomnijo negativne izkušnje. Vse to pomeni, da se veliko težje počutijo dobro, saj zaradi slabega valovanja v levem predelu (OFC), težje obdelujejo vesele in lepe spomine. 

Ker petdeset odstotkov pacientov ne reagira na predpisane antidepresive, raziskovalci menijo, da bodo na osnovi te najnovejše raziskave kar hitro učinkovitejši pri zdravljenju bolezni, ki bo po opozorilih Svetovne zdravstvene organizacije že v kratkem drugi najpogostejši vzrok za nezmožnost dela, takoj za srčnimi boleznimi.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 8

  • 08:19 1. November 2016.

    Članek izpade tako, kot da je vzrok depresije v samih možganih, ne v človekovem življenju, ki oblikuje tudi njegovo notranje …

  • 13:55 29. Oktober 2016.

    Je pač eden od klečeplazcev, ki se sramuje svoje identitete.

  • 11:05 29. Oktober 2016.

    zveni bol dramatično

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.