Že nekatere prejšnje raziskave so pokazale, da lahko določene pasme psov zaradi svojega izostrenega voha prepoznajo znake določenih bolezni, vključno z nekaterimi vrstami raka, diabetesom in malarijo. V enih od zadnjih študiji so na primer potrdili, da bi psi lahko opozarjali na epileptični napad.
Prepoznali bi Covid-19
Znanstveniki Univerze v Pensilvaniji sedaj štirinožce trenirajo za prepoznavanje COVID-19. Z okoli 300 milijoni receptorjev za vonj - v primerjavi s šestimi milijoni pri ljudeh - ti psi poskušajo ugotoviti razliko med laboratorijskimi vzorci pozitivnih bolnikov na Covid-19 in negativnimi bolniki, povzema ABC News.
Trenutno v programu sodeluje osem psov, ki jih poskušajo naučiti, kako s pomočjo voha iz človeškega urina in sline zaznati okužbo.
Ynthia Otto, ki vodi raziskavo, pravi, da psi lahko odkrijejo majhne količine organskih spojin, povezanih z boleznimi, kot so rak jajčnikov, bakterijske okužbe in nosni tumorji.
Psi bi lahko prepoznali okužbo pri ljudeh, ki nimajo znakov in bi lahko igrali dragoceno vlogo pri odkrivanju in preprečevanju širjenja te bolezni, je še dodala.
Pasji voh je več tisočkrat občutljivejši od človeškega
Za boljšo predstavo: pes lahko zavoha kapljico krvi v velikem bazenu (večjem, kot je olimpijski). Njegov nos je vlažen, zato lažje ujame delce vonjav. V pasjem nosu gre zrak po dveh poteh – ena je namenjena dihanju in druga vohanju. Ko voha, gre zrak proti tistemu delu nosne votline, v katerem so vohalni receptorji.
Nekateri strokovnjaki pravijo, da lahko ljudje zavohajo juho, medtem ko pes lahko zavoha vsako sestavino v njej. Že leta 1989 je bil medicinski reviji The Lancet objavljen članek o bolnici, ki jo je na melanom na nogi opozorila njena psička.
dezurni@zurnal24.si