Znanstvenik dr. Roman Jerala, vodja Odseka za sintezno biologijo in imunologijo na Kemijskem inštitutu, je na svojem Twitter profilu objavil raziskavo o novih odkritjih glede okužbe s covid-19.
Ob deljenju raziskave je zapisal: "Covid19 vpliva tudi na živčni sistem. Na osnovi primerjave slik možganov 394 pacientov pred in po okužbi so opazili izgubo sive možganovine, predvsem v levi hemisferi, povezava z vohom in spominom. To nakazuje na možnost dolgoročnih posledic bolezni."
Delta različica povzroča drugačne simptome
Kot so že prej ugotovili znanstveniki, so najpogostejši simptomi pri prejšnjih različicah zajemali tudi kašelj in izgubo vonja in okusa, ki so po zbranih podatkih sedaj precej manj pogosti. Študija je pokazala, da so mlajši ljudje, ki so zboleli za delto različico, večkrat poročali o močnejšem prehladu in oslabelosti. Po besedah Spectra, so mlajši bolezen največkrat občutili kot močnejši prehlad.
Strokovnjaki kot edino možnost izhoda iz epidemije vidijo zadostno precepljenost med prebivalstvom. Tem pozivom se je kot najvišja znanstvena in umetnostna ustanova v Sloveniji pridružila tudi SAZU.
Slovenski zdravniki sicer vseskozi opozarjajo, da pomoč v bolnišnicah išče tudi vse več ljudi, ki so že preboleli covid-19. Številni bolniki imajo vztrajne simptome, tudi somatske. Zapleti po preboleli okužbi s covidom prizadenejo lahko vse. Dolgotrajni simptomi so pogostejši pri starejših in tistih, ki so imeli pridružene bolezni. Vendar pa se posledice lahko pojavijo tudi pri tistih, ki so imeli povsem blage simptome.
hm tukaj so primerjali slike 394 pacientov pred in po.. za potem mi še nekako gre, kje so pa dovili …
dokler dokazujete covid z testi in ne z krvno preiskavo ,si lahko vse vezi covida nekam zatlačite,hočeš dobit krvno sliko …
Če berem Jerala, udotavljam,da je večini levih fašistov izginila siva možganovina, kar vpliva na njihovo pobalinsko obnašanje. Resen primer je …