"Še nedolgo nazaj je bilo ukvarjanje z zdravilstvom zdravnikom prepovedano, v zadnjem času pa so se stališča zakonodajalcev spremenila do te mere, da je ukvarjanje zdravnika z zdravilskimi metodami povsem dopustno. Zdravniki, ki delujemo v okviru Slovenske medicinske akademije in Slovenskega zdravniškega društva, temu odločno nasprotujemo," sta danes opozorila predsednika zdravniških organizacij Pavel Poredoš in Radko Komadina. Slovenska medicinska akademija predstavlja strokovni vrh zdravniškega društva
Več kot sto zdravnikov že uporablja alternativne metode
Do nedavnega so se z zdravilstvom ukvarjali le redki posamezniki, ki niso imeli usmerjene medicinske izobrazbe, v zadnjem času pa se z zdravilstvom ukvarjajo tudi nekateri zdravniki. Po podatkih ministrstva za zdravje je v Sloveniji trenutno več kot sto zdravnikov, ki pri diagnostiki, zdravljenju in rehabilitaciji uporabljajo dopolnilne, tradicionalne ali alternativne metode. "Tudi pri nas medicina in zdravilstvo zahtevata jasno opredelitev, predvsem pa je potrebno vzpostaviti strog nadzor nad izvajanjem zdravilstva, kot so to naredili v nekaterih zahodnoevropskih državah," opozarjajo v obeh organizacijah.
Zdravnikom ne bi več odvzeli licenc
Kot smo poročali, ministrstvo za zdravje (MZ) načrtuje razveljavitev Zakona o zdravilstvu, ki bi ga nadomestili z Zakon o dopolnilnih, tradicionalnih in alternativnih oblikah diagnostike, zdravljenja in rehabilitacije. Glavna novost predloga zakona je, da zdravniki, ki bi izvajali zdravilske metode, po novem ne bi izgubili licence. Medicinska akademija se medtem zavzema za nedvoumno in dosledno razmejitev alopatske oziroma uradne medicine in zdravilstva.
V zdravniških organizacijah ogorčeni
"Medicina in zdravilstvo sta dve popolnoma različni metodi. Zdravnik pri svojem delu uporablja metode, ki so preizkušene in podprte z znanstvenimi dokazi. Zdravstvena dejavnost zahteva dolgotrajno in obsežno izobraževanje ter sprotno preverjanje učinkov zdravljenja, medtem ko se zdravilci ravnajo po občutku in brez znanstvenih podlag o upravičenosti in učinkovitosti njihovega ravnanja. Na voljo tudi ni nadzorovanih in kontroliranih raziskav, ki bi nedvoumno potrdile dolgoročno učinkovitost zdravilskih postopkov. Zato sta vloga zdravnika in zdravilca nezdružljivi," opozarja Poredoš.
Zdravilci služijo s prodajanjem pametne vode
Poziv k dosledni zakonski razmejitvi medicine in zdravilstva označuje kot poziv proti poneumljanju bolnikov ter proti zlorabi njihove stiske in zaupanja. "Nesprejemljivo je, da zdravilci na škodo bolnikov služijo s prodajanjem pametne vode," je bil kritičen in pozval zdravilce, naj pokažejo znanstvene dokaze o učinkovitosti njihovih metod.
Alternativne metode bi izvajali le zdravniki
Na ministrstvu za zdravje pa na drugi strani predlagajo, da bi akupunkturo, homeopatijo, kiropraktiko, osteopatijo, antropozofsko medicino, ajurvedsko medicino, tradicionalno kitajsko medicino izvajali le zdravniki. Medicinsko hipnozo bi lahko izvajali zdravniki in specialisti klinične psihologije z ustreznimi dodatnimi znanji, manualne tehnike in kraniosakralno metodo bi lahko izvajali zdravniki in fizioterapevti z ustreznimi dodatnimi znanji.
"Vnos čarovništva v medicino"
"Zdravilstvo ni ne medicina ne alternativna medicina, je pa alternativen način služenja denarja," pravi Dušan Šuput z inštituta za patološko fiziologijo ljubljanske medicinske fakultete. Skrbi ga, da bo zakon, ki ga pripravlja ministrstvo, omogočil "vnos čarovništva v medicino".
Bistvo klasicne medicine je imeti bolnega cloveka, ker od zdravega ni nobenega zasluzka. Primer: Iznajdejo tabletko, zaradi katere bodo izkoreninjene …
Najbolj zanimivo mi je to, da meni in moji druzini carovnistvo pomaga. Seveda je potrebno iti k pravemu carovniku. Pa …
Nekaterim je važno, da ne služi farmacija, namesto tega bi zmetali tone denarja v žegnano vodo. A to, da nategun …